Zhrnutie dňa: Izrael podnikol útoky na vyše 3 000 teroristických cieľov, NATO podporuje oprávnený boj

  • Vojna v Izraeli tvrá už šiesty deň
  • Startitup podrobne mapuje situáciu a všetky informácie ti prináša online
  • Vystrelili tisíce rakiet
paľba izrael
TASR/AP/Ohad Zwigenberg
  • Vojna v Izraeli tvrá už šiesty deň
  • Startitup podrobne mapuje situáciu a všetky informácie ti prináša online
  • Vystrelili tisíce rakiet

Vojna v Izraeli sa stala skutočnou tragédiou, ktorá trvá už šiesty deň. Vojna vypukla potom, čo hnutie Hamas zaútočilo na izraelské mestá. Na tie vystrelili tisíce rakiet. Hamas je teroristickou organizáciou, ktorá operuje v Gaze.

Izrael okamžite zareagoval a spustil operáciu „Železné meče“ so snahou zničiť vojenské ciele Hamasu, informovali sme. Okrem toho pripravujú aj pozemnú ofenzívu. Problém je v tom, že Hamas umiestňuje svoje vojenské zariadenia v oblastiach, kde žijú civilisti, čo ohrozuje nevinných ľudí.

Na oboch stranách konfliktu zomrelo už veľa ľudí. V Izraeli viac ako 1 300 ľudí, väčšinou civilisti, vrátane detí a žien. Tisíce ľudí sú zranené. Aj Palestína hlási tragický počet obetí, vrátane detí a žien.

Situácia je tak vážna, že medzinárodné spoločenstvo sa ju snaží riešiť. Americké jednotky prišli na pomoc a snažia sa „deeskalovať situáciu“. Zároveň do Izraela posielajú pomoc a muníciu.

Dnešný ONLINE sme uzavreli. O ďalšom vývoji vo vojne ťa budeme informovať.

20:03 V Jeruzaleme sa strieľalo, hlásia zranených policajtov

Pri streľbe v Jeruzaleme útočník zranil dvoch policajtov. Udialo sa to neďaleko Herodesovej brány do jeruzalemského starého mesta, uviedla izraelská polícia.

Ozbrojenec podľa polície pri útoku použil provizórny samopal. Policajti paľbu opätovali a „neutralizovali“ ho, uviedli zložky.

Jeden policajt sa zranil ťažko a druhý ľahko. (The Guardian)

19:00 Exkluzívny rozhovor s veľvyslancom Izraela na Slovensku

Eitan Levon pre Startitup uviedol, že keď sa pozeráme na otázku práv Palestínčanov, Hamasu o nič také vôbec nejde. Izraelu však áno, preto vyzývajú na evakuáciu pred náletmi. Izraelskí vojaci našli v teroristami vyzabíjaných komunitách sťaté bábätká. Na povrch vychádza stále viac a viac otrasných dôkazov o zverstvách Hamasu, hovorí.

Vysvetľuje, prečo musí Izrael v tejto vojne zvíťaziť a poukazuje na teroristov Hamasu mávajúcich nacistickými symbolmi. Exkluzívny rozhovor nie je spoplatnený. Celý ho nájdeš na tomto odkaze.

17:35 OSN varuje, že jedlo a voda v Gaze dochádzajú veľmi rýchlo

Svetový potravinový program OSN (WFP) nazval situáciu v pásme Gazy „zúfalou“ a na sociálnej sieti X varoval, že dôležité zásoby sa nebezpečne míňajú po tom, čo Izrael na toto územie uvalil úplnú blokádu.

WFP apeluje na Egypt a Izrael, aby vytvorili bezpečné humanitárne koridory, cez ktoré by do oblasti mohli prúdiť nevyhnutné zásoby.

17:11 Hamas sa vraj nezameriava na civilné obyvateľstvo

Povedal to zástupca vodcu Hamasu Saleh al-Arouri, ktorého ďalej cituje Times of Israel. Vraj ide o „pravidlo“ organizácie a jej sobotňajší útok sa zameral iba na divíziu IDF v Gaze rozmiestnenú pozdĺž hranice. 

Al-Arouri to tvrdí aj napriek mnohým dôkazom, záznamom a svedectvám, že jeho teroristi sa systematicky zameriavali a masakrovali civilistov. „Vedeli sme, že Izrael plánuje proti nám masívny útok po židovských sviatkoch,“ hovorí al-Arouri. „Predbehli sme ich tým, že sme prekvapili veliteľov južného veliteľstva,“ hovorí zástupca vodcu. Južné veliteľstvo zahŕňa aj divíziu Gazy. Neposkytol však žiadny dôkaz, že Izrael plánoval zaútočiť na Gazu.

16:29 NATO dalo najavo, že podporuje oprávnený boj Izraela proti teroristom

Spojenci z NATO dali jasne najavo, že podporujú Izrael a jeho snahu brániť sa. Uviedol to minister obrany SR Martin Sklenár na záver dvojdňového zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Sklenár uviedol, že rozhovor ministrov obrany s ich rezortným kolegom z Izraela Joavom Gallantom potvrdil hrôzy a neľudské scény, ktoré sú spájané so sobotňajšími útokmi bojovníkov Hamasu na území Izraela.

„Bol veľmi explicitný pri popise situácie. Tá brutalita nás prekvapila, teroristické skupiny, ktoré vedie Hamas, konajú naozaj neľudské činy,“ vysvetlil Sklenár.

Potvrdil, že spojenci z NATO vyjadrili podporu pre Izrael, pričom vyzvali, aby izraelská armáda reagovala na útoky palestínskeho hnutia Hamas „primerane“.

16:23 Izraelské obranné sily zasiahli už 3 600 teroristických cieľov

Informuje o tom portál The Times of Israel. Armáda tvrdí, že bombardovala niečo okolo 3 600 cieľov v pásme Gazy. Použila pri tom približne 6 000 kusov munície.

15:39 Izraelské lietadlá zhodili v pásme Gazy letáky s výzvou na evakuáciu

Palestínčania žijúci v meste Bajt Lahíja v severnej časti pásma Gazy vo štvrtok uviedli, že izraelské lietadlá zhodili letáky s výzvou na evakuáciu do núdzových prístreškov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

izrael palestína hamas vojna
zdroj: TASR/AP Photo/Tsafrir Abayov

„Každý, kto je v blízkosti teroristov z (militantného hnutia) Hamas, vystaví svoj život nebezpečenstvu… Dodržiavanie pokynov IDF (izraelských obranných síl) zabráni, aby ste boli vystavení nebezpečenstvu,“ píše sa v letákoch.

15:22 Vo vojne Izraela s Hamasom zahynuli už aspoň piati novinári

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc uvádza, že v dôsledku izraelských raketových útokov zomreli traja z nich. Ďalší dvaja zahynuli v dôsledku strelných poranení.

15:20 The Jerusalem Post potvrdzuje pravosť informácií o zavraždených deťoch

„Na základe overených fotografií tiel teraz potvrdzujeme, že správy o upálených a dekapitovaných bábätkách z útoku Hamasu na Kfar Aza sú pravdivé,“ píše denník.

15:11 Ministerstvo zdravotníctva v Gaze tvrdí, že izraelské útoky zabili vyše 1 400 Palestínčanov

Ministerstvo uverejnilo aktualizované správy o počte mŕtvych a zranených. Od soboty v bojoch umrelo 1 417 Palestínčanov a ďalších vyše 6 000 bolo zranených.

14:51 Egypt tvrdí, že priechod s Gazou je otvorený

Egypt vyzval vo štvrtok Izrael, aby zastavil útoky na egyptský hraničný priechod Rafah s pásmom Gazy a mohol sa využívať na dodávky humanitárnej pomoci. Egyptské ministerstvo zahraničných vecí zároveň podľa agentúry DPA poprelo správy, že Káhira svoj jediný hraničný priechod s pásmom Gazy zavrela.

Prevádzku priechodu Rafah podľa Káhiry skomplikovali a dočasne zastavili aj izraelské útoky. Izrael preto vyzvala, aby „nepodnikal útoky na palestínsku stranu tohto priechodu“ a mohol naďalej slúžiť ako priechod a akási možnosť záchrany pre Palestínčanov v zablokovanom území.

14:26 Iránsky minister zahraničných vecí obvinil Izrael, že sa snaží o „genocídu“ prostredníctvom obliehania Gazy

Informuje o tom The Guardian s odvolaním sa na agentúru Reuters a iránsku štátnu televíziu. „Dnešné pokračovanie vo vojnových zločinoch Netanjahua a sionistov proti civilistom v Gaze, obliehanie, odstávky vody a elektriny a odopieranie prístupu ku liekom a potravinám, vytvorili podmienky, v ktorých sionisti usilujú o genocídu všetkých ľudí v Gaze,“ uviedol Hossein Amirabdollahian.

Vojna, ktorej sme dnes svedkami v pásme Gazy, nie je len vojnou sionistov proti Hamasu, je to vojna sionistov proti všetkým Palestínčanom,“ uzavrel

13:33 Sýrske štátne média tvrdia, že Izrael zaútočil na letiská v Damasku a Halabe

Informuje o tom spravodajský web The Guardian. Média v Sýrii dodávajú, že útoky boli odrazené pomocou systémov protivzdušnej obrany. Objavujú sa obavy z toho, že konflikt by mohol prerásť do väčšej vojny, do ktorej by sa zapojila aj Sýria a Libanon.

Údajné izraelské útoky sa udiali počas IDF operácie „Železné meče“ proti Hamasu. V utorok večer boli vypálené strely na Izrael aj zo sýrskych hraníc, informuje The Jerusalem Post. Niektoré zo striel s najväčšou pravdepodobnosťou dopadli na polia na izraelských Golanských výšinách, dodala armáda. IDF na tento útok odpovedali delostreleckou a mínometnou paľbou smerom k zdroju sýrskeho ostreľovania.

13:11 Izrael sa sústreďuje na elimináciu vedenia Hamasu vrátane jeho vodcu Sinwára

Útok izraelskej armády proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas sa sústreďuje na „likvidáciu“ najvyššieho vedenia tejto islamistickej skupiny v pásme Gazy, vrátane jej vodcu Jahju Sinwára. Informoval o tom vo štvrtok hovorca izraelskej armády Richard Hecht, ktorý spresnil, že ide o elimináciu nielen vojenského velenia Hamasu, ale aj jeho vládneho vedenia.

Sinwár je veliteľom brigád Izaddína Kasáma – ozbrojeného krídla Hamasu v pásme Gazy. Za vodcu Hamasu bol zvolený vo februári 2017. Je označovaný za jedného zo spoluzakladateľov bezpečnostného aparátu Hamasu.

13:00 V Jeruzalemskej oblasti sa rozozvučali sirény

V okolí Jeruzalema sa spustili sirény, ktoré varujú obyvateľov pred možným raketovým útokom, píše portál The Times of Israel. Žiadne škody či zranenia zatiaľ hlásené neboli.

12:51 Sociálna sieť X aktívne maže obsah spojený s Hamasom

Sociálna sieť X tvrdí, že od útoku palestínskej militantnej skupiny na Izrael odstránila „stovky účtov spojených s Hamasom“ a taktiež tisíce príspevkov, informuje CNN.

Platforma, predtým známa ako Twitter, dostala začiatkom tohto týždňa od Európskej únie 24 hodín na to, aby vyriešila situáciu okolo nezákonného obsahu a dezinformácií týkajúcich sa konfliktu. Pokiaľ by tak nespravila, čelila by sankciám v rámci nedávno prijatého zákona o digitálnych službách.

11:51 Izraelská armáda čaká na rozhodnutie politikov o pozemnej ofenzíve v Gaze

Izraelská armáda sa pripravuje na pozemnú ofenzívu voči militantom z palestínskeho pásma Gazy, ale politické vedenie krajiny zatiaľ neprijalo príslušné rozhodnutie. Ako informovala agentúra DPA, vo štvrtok to uviedol armádny hovorca Richard Hecht. Zo správy cituje TASR.

Na snímke útoky v Izraeli.
zdroj: TASR/AP, Ohad Zwigenberg

Doplnil, že izraelská armáda sa pripravuje „na ďalšie fázy vojny“ a na „viaceré operatívne pohotovostné plány“. Dodal, že do úvahy prichádza vzdušná operácia alebo kombinovaná z mora a zo vzduchu.

Podľa Hechta izraelská armáda v pásme Gazy nerobí kobercové nálety, aj keď útoky sú väčšie než kedykoľvek doteraz. Ciele útokov sa stanovujú na základe informácií tajných služieb, uviedol Hecht s tým, že armáda v každom prípade dostáva konkrétne informácie, kde sa ukrývajú palestínski militanti. Vyhlásil, že útoky sú zamerané na zničenie infraštruktúry hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy.

11:14 NATO naliehavo vyzýva Izrael, aby pri útokoch v Gaze reagoval „proporcionálne“

Členské štáty aliancie NATO vo štvrtok na svojom zasadnutí v Bruseli potvrdili podporu pre Izrael, pričom však vyzvali, aby izraelská armáda reagovala na útoky palestínskeho hnutia Hamas „proporcionálne“.

Ako uviedla agentúra AFP, izraelský minister obrany Joav Galant vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie informoval svojich kolegov z vojenskej aliancie, ako izraelská armáda zasahuje proti islamistickým militantom z pásma Gazy, ktorí prenikli na územie Izraela a zabili viac ako 1200 ľudí, väčšinou civilistov.

Vo vyhlásení ministrov obrany sa uvádza, že Severoatlantická aliancia čo najdôraznejšie odsúdila teroristické útoky Hamasu a ubezpečila Izrael, že tejto situácii nečelí osamotene.

„Spojenci vyjadrili solidaritu s Izraelom a dali jasne najavo, že má právo brániť sa proti týmto neospravedlniteľným teroristickým činom,“ píše sa vo vyhlásení.

Krajiny NATO „vyzvali Hamas, aby okamžite prepustil všetkých rukojemníkov a aby čo najviac chránil civilistov“.

11:08 Izraelské obranné sily objavili vlajku teroristickej organizácie ISIS

Izraelské obranné sily (IDF) zverejnili  fotografiu vlajky ISIS, ktorú zanechali teroristi Hamasu v spustošenom južnom kibuci Sufa, informuje portál Jerusalem Post.

IDF vystopuje a zabije teroristov Hamasu, ktorí spáchali zverstvá pri masakre v južnom Izraeli, a zdieľali ich na sociálnych sieťach,“ uviedol hovorca IDF Daniel Hagari vo štvrtok v aktualizácii operácie Železné meče.

Okrem toho Hagari odhalil, že vlajky ISIS sa našli aj na uniformách zabitých teroristov a opäť prizvukoval slová amerického prezidenta Joea Bidena, že „Hamas je horší ako ISIS“.

10:44 Izrael podmieňuje dodávky humanitárnej pomoci pre Gazu prepustením rukojemníkov

Izraelský minister energetiky Jisrael Kac vo štvrtok vyhlásil, že Izrael nevpustí do palestínskeho pásma Gazy žiadne suroviny ani humanitárnu pomoc, kým palestínske radikálne hnutie Hamas neprepustí ľudí, ktorých uniesli jeho komandá minulý víkend počas vpádu na územie Izraela. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že Hamas tvrdí, že ako rukojemníkov zadržiava 130 ľudí.

10:08 Letecké bombardovanie Gazy zo strany Izraela „nepovedie k mieru“, povedal vo štvrtok člen palestínskeho parlamentu

Zároveň vyzval k prímeriu a ku zastaveniu prehlbujúcej sa humanitárnej krízy v husto obývanej enkláve, píše CNN

Mustafa Barghouti, prezident Palestínskej národnej iniciatívy (PNI), v rozhovore s Johnom Vauseom zo CNN povedal, že „dehumanizácia všetkých Palestínčanov tiež problém nevyrieši“.

9:55 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval vo štvrtok do Tel Avivu

Chce prejaviť solidaritu Izraelu po bezprecedentnom útoku militantného hnutia Hamas. Informuje o tom spravodajca agentúry AFP, ktorý do Tel Avivu priletel s Blinkenom. Blinken by sa mal v Izraeli stretnúť s premiérom Benjaminom Netanjahuom. Z Izraela neskôr odcestuje do Jordánska

blinken v izraeli
zdroj: TASR/AP/Jacquelyn Martin

9:31 Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil pozastavenie rozvojovej pomoci Palestíne

Informoval o tom denník The Guardian. Kancelár uviedol, že je najprv nutné preveriť, či je pomoc využívaná na zachovanie mieru a bezpečnosti v Izraeli.

9:00 Do Stredozemného mora v piatok vypláva druhá americká lietadlová loď

Podľa Bieleho domu ide o vyjadrenie podpory Izraelu po bezprecedentnom útoku hnutia Hamas z uplynulého víkendu, informujú agentúry AFP a AP.

Lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower pripláva do Stredozemného mora na vopred naplánovanú misiu „a v prípade potreby bude určite k dispozícii,“ povedal v stredu hovorca Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) John Kirby.

Na americké vojenské základne v regióne Blízkeho východu boli tiež po útoku Hamasu na Izrael vyslané ďalšie desiatky lietadiel typu A-10, F-15 či F-16 a v prípade potreby tam budú nasadené ešte ďalšie.

8:55 Iránsky prezident telefonoval o vojne v Izraeli so saudsoarabským korunným princom

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán a iránsky prezident Ebráhím Raísí prostredníctvom telefónu hovorili o vojne medzi Izraelom a hnutím Hamas.

Korunný princ Raísímu povedal, že Rijád je v spojení so všetkými medzinárodnými i regionálnymi účastníkmi s cieľom zastaviť stupňovanie napätia. Zdôraznil aj pevnú pozíciu Saudskej Arábie, ktorá podporuje Palestínčanov.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA uviedla, že Raísí a bin Salmán počas telefonátu hovorili aj o potrebe zastaviť vojnové zločiny voči Palestíne. (TASR)

8:50 Izrael zničí hnutie Hamas, vyhlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu vyjadril odhodlanie pokračovať v boji a zničiť palestínske hnutie Hamas. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP. „Hamas je Dáiš (Islamský štát) a my ich rozdrvíme a zničíme tak, ako svet zničil Dáiš,“ povedal premiér v televíznom vysielaní.

Netanjahu v tomto vyhlásení po prvý raz jasne vyjadril zámer Izraela zničiť hnutie Hamas, ktoré v sobotu zaútočilo na izraelské územia, komentuje AFP. Každý člen tohto hnutia je podľa jeho slov „mŕtvy muž“.

Premiér Netanjahu sa v stredu s opozíciou dohodol na vytvorení vládny národnej jednoty a vojnového kabinetu. Opozičný politik Benny Ganc v spoločnom vyhlásení s Netanjahuom napísal, že zostavia päťčlenný „vojnový“ kabinet, ktorý bude mať na starosti iba boje proti militantnému palestínskemu hnutiu Hamas a vojnové záležitosti.

Členmi budú Netanjahu, Ganc, súčasný minister obrany Joav Gallant a dvaja ďalší poprední predstavitelia slúžiaci ako členovia-pozorovatelia. Ganc je bývalý minister obrany Izraela a náčelník generálneho štábu. (TASR)

8:45 Turecký prezident začal rokovať s Hamasom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal proces vyjednávania s palestínskym hnutím Hamas, počas ktorého sa bude snažiť dosiahnuť prepustenie izraelských rukojemníkov unesených militantmi z Hamasu. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na oficiálne zdroje.

„Rokujú, aby vybavili prepustenie rukojemníkov,“ uviedol zdroj a potvrdil tak správu súkromnej tureckej televíznej stanice Habertürk. Erdogan predtým síce vyhlásil, že Izrael sa v pásme Gazy „nespráva ako štát,“ ale zároveň odsúdil „vraždy civilistov na izraelskom území.“ (TASR)

Zdroje: Redakcia, The Guardian, TASR, CNN, The Jerusalem Post, The Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá