Proruskí separatisti potvrdili platnosť rozsudkov smrti pre cudzincov

  • Prebieha 107. deň bojov na Ukrajine
  • Okrem zbraňových systémov Ukrajincov zachraňuje aj pomoc od Elona Muska
AKTUALNE, SLEDUJEME ONLINE, UKRAJINA, RUSKO
SITA/AP Photo/Emilio Morenatt
  • Prebieha 107. deň bojov na Ukrajine
  • Okrem zbraňových systémov Ukrajincov zachraňuje aj pomoc od Elona Muska

Aj naďalej prebiehajú intenzívne boje na východe Ukrajiny. Ruské údery vyradili dodávky elektriny v dvoch najväčších mestách Donecka kontrolovaných Ukrajinou, v Kramatorsku a Sloviansku. Informáciu zverejnil ukrajinský guvernér Pavlo Kyrylenko na sociálnej sieti Telegram, informuje Reuters.

Neskôr sa podľa portálu objavil v národnej televízii, kde povedal, že šlo o zámerný strategický útok. „Nepriateľ vie, kam útočí a za akým účelom,“ povedal guvernér.

Ruské ostreľovanie chemickej továrne Azot v ukrajinskom meste Severodoneck spôsobilo únik niekoľkých ton vykurovacieho oleja a následne aj mohutný požiar. Uviedol to v sobotu gubernátor východoukrajinskej Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj, píše agentúra Reuters.

SITUÁCIU SLEDUJEME ONLINE:

19:02 Rezort zahraničia potvrdil, že na Ukrajine zomrel britský dobrovoľník

Ministerstvo zahraničných vecí Veľkej Británie potvrdilo, že v bojoch na Ukrajine bol zabitý britský dobrovoľník. „Podporujeme rodinu Brita, ktorý zomrel na Ukrajine,“ uviedol hovorca rezortu. Úmrtie Jordana Gatleya vo východoukrajinskom meste Sjevjerodoneck počas boja proti ruskej armáde už skôr oznámila jeho rodina.

Jordan Gatley odišiel z britskej armády v marci a krátko po tom odcestoval na Ukrajinu, aby pomáhal odrážať ruské sily a aby cvičil ukrajinských vojakov. Informuje o tom portál news.sky.com.

18:42 Podľa čínskeho ministra obrany Peking podporuje mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou

Čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure v nedeľu povedal, že Peking naďalej podporuje mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Zároveň vyjadril nádej, že USA a ich spojenci v Severoatlantickej aliancie diskutujú s Ruskom, aby „vytvorili podmienky pre skoré prímerie“.

„Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu rolu a prispievať našim dielom k zmierňovaniu napätia a realizácii politického riešenia krízy,“ povedal minister.

Wej Feng-che ďalej vyslovil názor, že krajiny dodávajúce zbrane Ukrajine prekážajú mieru tým, že „prilievajú olej do ohňa“ a zdôraznil, že Čína neposkytla Rusku počas vojny nijakú materiálnu podporu. „Posilňovanie čínsko-ruských vzťahov sú partnerstvom nie alianciou,“ konštatoval čínsky minister obrany.

18:02 Ukrajina zriadila dva koridory na vývoz obilia, vedú cez Poľsko a Rumunsko

Ukrajine sa podarilo zriadiť dva koridory na vývoz obilia zo svojho územia vedúce cez Poľsko a Rumunsko, čo by malo pomôcť odvrátiť globálnu potravinovú krízu. Uviedol to v nedeľu námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytro Senik.

V súvislosti s týmito trasami však podľa jeho slov existujú určité prekážky, ktoré dodávky obilia spomaľujú, píše agentúra Reuters.

Senik povedal, že ruská invázia na Ukrajinu ohrozila globálnu potravinovú bezpečnosť, keďže zastavila vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. V svete to spôsobilo nedostatok potravín a v dôsledku toho aj prudko narastajúce ceny.

Ukrajina je štvrtým najväčším vývozcom obilnín na svete. Kyjev tvrdí, že na území krajiny, ktoré má stále pod kontrolou, je uskladnených približne 30 miliónov ton obilia. Tie sa teraz snaží  vyviezť do zahraničia po mori alebo po súši.

16:50 Proruskí separatisti potvrdili platnosť rozsudkov smrti pre cudzincov

Vodca proruských separatistov Denis Pušilin v Donecku vyhlásil, že nezmení rozsudky smrti, ktoré vyniesli nad dvoma Britmi a jedným Maročanom, ktorí bojovali za ukrajinskú armádu.

„Prišli na Ukrajinu zabíjať civilistov pre peniaze. Preto nevidím žiadne dôvody na zmiernenie alebo úpravu trestu,“ cituje Pušilinove slová Al Jazeera. Dodal, že súd všetkým bojovníkom udelil spravodlivé tresty.

16:25 Desiatky tiel zabitých vojakov sa stále nachádzajú v Mariupole

Telá desiatok ukrajinských vojakov, ktorí zahynuli počas obliehania oceliarní Azovstaľ príslušníkmi ruských inváznych vojsk, sa stále nachádzajú v prístavnom meste Mariupol. Uviedol to v nedeľu bývalý veliteľ jednotky špeciálneho určenia Azov Maksym Žorin. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Ako spresnil, počas poslednej výmeny bolo približne 220 tiel vojakov zabitých v oceliarňach Azovstaľ vrátených do Kyjeva, približne rovnaké množstvo tiel padlých však zostáva v Mariupole.

„Pokračujú rokovania o ďalších výmenách, aby boli všetky telá vrátené domov. Úplne všetky telá musia byť vrátené a na tomto budeme ďalej pracovať,“ vyhlásil Žorin vo videzázname na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram. Ako spresnil, tretina mŕtvych bola z pluku Azov, zatiaľ čo ostatní patrili k ukrajinskej pohraničnej stráži, námorníctvu a polícii.

Stovky bojovníkov ukrytých v oceliarňach boli v polovici mája zajatí Ruskom, mnohí však zahynuli aj počas ruských útokov na Azovstaľ a mesto Mariupol, pripomína Reuters.

Keďže väčšina tiel bola v mimoriadne zlom stave, „potrvá veľmi dlho, kým sa identifikujú všetky osoby“.

15:01 Ukrajinské jednotky vzdorujú očakávaniam a ďalej bránia Donbas, uviedol Zelenskyj

Nikto nevie, ako dlho bude vojna na Ukrajine trvať, ukrajinské jednotky však vzdorujú očakávaniam a bránia ruským silám v obsadení východnej časti krajiny, uviedol v noci na nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Zelenskyj v pravidelnom videoposolstve vyhlásil, že je hrdý na ukrajinských obrancov, ktorým sa darí blokovať postup Rusov vo východnom priemyselnom regióne Donbas. Región hraničí s Ruskom a už osem rokov jeho veľkú časť ovládajú Moskvou podporovaní proruskí separatisti.

„Spomínate si, ako začiatkom mája v Rusku dúfali, že obsadia celý Donbas?“ uviedol ukrajinský prezident. „Už je 108. deň vojny, už je jún. Donbas vzdoruje,“ podotkol.

Podľa ukrajinských i ruských úradov pokračujú boje o malé priemyselné mesto Severodoneck, ktoré malo pred vojnou približne 100.000 obyvateľov. Severodoneck a neďaleký Lysyčansk sú poslednými väčšími územiami, ktoré ešte nie sú ovládané proruskými separatistami, pripomína AP.

13:49 Rusi sa pripravujú, že vojna na Ukrajine potrvá do októbra

Ruská armáda sa podľa odhadov ukrajinskej vojenskej rozviedky pripravuje na dlhšiu vojnu na Ukrajine. Plány ruských ozbrojených síl sa predĺžili o ďalších 120 dní – do októbra tohto roka, uviedli vojenskí experti amerického Inštitútu pre výskum vojny (ISW). TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá o tom informovala v nedeľu.

Ruská armáda bude naďalej upravovať svoje plány v závislosti od úspechu vo východoukrajinskom regióne Donbas, k čomu dochádza takmer na mesačnej báze, uviedli v sobotu večer miestneho času experti ISW s odvolaním sa na námestníka šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadima Sibického.

Informácie podľa odhadov ISW poukazujú na to, že Kremeľ neverí v rýchle dosiahnutie svojich cieľov na Ukrajine, cituje DPA. Ide pritom o pokus ruskej armády korigovať počiatočné nedostatky vojenskej ofenzívy na Ukrajine.

12:26 Zničili sme veľký sklad západných zbraní na Ukrajine, tvrdí Rusko

Ruská agentúra Interfax, ktorá sa odvoláva na ruské ministerstvo obrany informovala, že ruské sily zničili veľký sklad zbraní, ktoré Ukrajina dostala od Západu, píše Al Jazeera. Sklad údajne zasiahli riadené strely Kalibr.

Ruskí vojaci zostrelili aj tri ukrajinské stíhačky SU-25 pri Donecku a Charkove na východe Ukrajiny.

11:59 Útok na mesto Čortkiv si vyžiadal najmenej 22 zranených

Najmenej 22 ľudí utrpelo zranenia po ruskom útoku na ukrajinské mesto Čortkiv, uviedli v nedeľu tamojšie úrady. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá pripomína, že ide o zriedkavý útok na územie na západe Ukrajiny.

Podľa gubernátora Ternopiľskej oblasti Volodymyra Truša došlo k útoku ešte v sobotu večer a na Čortkiv dopadli štyri riadené rakety, pričom každá z nich bola vystrelená z Čierneho mora. Strely čiastočne zničili vojenský objekt i niekoľko civilistami obývaných budov, uvádza agentúra Reuters.

Truš na sociálnej sieti Facebook dodal že všetkých 22 zranených hospitalizovali. Boli medzi nimi aj ženy a 12-ročné dieťa.

11:17  Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v sobotu 3 600 osôb

Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v sobotu 11. júna 3 600 osôb. Z toho bolo 725 mužov, 2 159 žien a 716 detí. O dočasné útočisko požiadalo 20 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v sobotu 3 649 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 13 policajtov, 22 hasičov, 95 colníkov, 97 vojakov, 29 dobrovoľníkov, 46 príslušníkov zahraničných zložiek, 120 zamestnancov okresných úradov a 10 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo 505 267 osôb. Od 1. marca bolo udelených takmer 81-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo viac ako 252-tisíc osôb.

10:56 Od začiatku vojny na Ukrajine prišli do Poľska štyri milióny utečencov

Štyri milióny ľudí už prekročili poľsko-ukrajinské hranice od 24. februára, keď Rusko začalo vojenskú ofenzívu na Ukrajinu. Na sociálnej sieti Twitter to v nedeľu uviedla poľská pohraničná stráž. Informovala o tom agentúra PAP.

Vo vyhlásení pohraničnej stráže sa ďalej uvádza, že v sobotu bolo vykonaných zhruba 24.900 hraničných kontrol osôb, ktoré vstupovali z územia Ukrajiny do Poľska a v nedeľu do siedmej hodiny ráno bolo zaznamenaných 6800 príchodov.

Z Poľska na Ukrajinu v sobotu odišlo dovedna 28.000 osôb, spresnila poľská pohraničná stráž.

Väčšina Poliakov má ústretový postoj k Ukrajincom, ktorí utiekli pred vojnou do ich krajiny, vyplýva z nedávneho prieskumu Varšavskej univerzity, ktorého výsledky zverejnili tento týždeň.

Viac než 64 percent opýtaných podporilo poskytnutie ochrany utečencom, kým sa nebudú môcť vrátiť domov. Ďalších takmer 30 percent respondentov bolo za to, aby bolo Ukrajincom umožnené usadiť sa v krajine natrvalo.

9:44 Ukrajina stále ovláda chemickú továreň v Severodonecku, tvrdí gubernátor Hajdaj

Kyjev stále ovláda priemyselný areál a chemickú továreň vo východoukrajinskom meste Severodoneck, kde sa pred neustálym ruským ostreľovaním skrývajú stovky civilistov, uviedol v nedeľu gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Ruskom podporovaní separatisti v sobotu uviedli, že v severodoneckej chemickej továrni Azot uviazlo aj 300 až 400 ukrajinských bojovníkov.

Hajdaj predtým povedal, že ruské jednotky ovládajú väčšinu tohto malého priemyselného mesta. Ruské ostreľovanie podľa neho spôsobilo v miestnej chemickej továrni veľký požiar. Reuters pripomína, že v nedeľu stále nebolo bezprostredne jasné, či sa už požiar podarilo uhasiť.

Ruské médiá medzitým zo susednej Doneckej oblasti hlásili hustý dym, ktorý po explózii stúpal v meste Avdiivka, kde sa nachádza ďalšia chemická továreň, píše Reuters.

Severodoneck sa stal epicentrom bojov na východe Ukrajiny o kontrolu nad priemyselným regiónom Donbas, ktorý tvorí Donecká a Luhanská oblasť. Týždne trvajúce boje zničili časti tohto mesta a stali sa jednými z najkrvavejších od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára.

8:50 Za Starlink Ukrajincom zaplatila aj americká vláda. 

Internet Starlink od spoločnosti SpaceX, ktorý pomáha Ukrajincom v bojových oblastiach ostať v spojení so svetovom, mala zafinancovať aj americká vláda. Aj keď sa spočiatku tvárili, že to tak nebolo.

Washington Post informoval, že americká vláda kúpila od spoločnosti viac ako 1 330 zariadení, ktoré následne poslala na Ukrajinu. Zaplatiť za to mali viac ako 3 milióny dolárov. Samotná spoločnosť Ukrajine darovala 3 670 kusov.

Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov počas týždňa uviedol, že majú viac ako 11-tisíc staníc. Na nákup internetu Stalink sa realizovali aj crowdfundingové kampane, podobne ako to bolo pri helmách, nepriestrelných vestách či liekoch pre vojakov.

8:41 V Moskve a okolí otvoria prvých 15 reštaurácií, ktoré sú náhradou za McDonald’s

Rusko v nedeľu plánuje otvoriť svoje prvé vlastné reštaurácie s rýchlym občerstvením, ktoré majú nahradiť legendárny McDonald’s, informovala americká spravodajská televízia CNN.

Prvých 15 reštaurácií reťazca sa otvorí v Moskve a priľahlom regióne. „V blízkej budúcnosti budú nasledovať otvorenia ďalších reštaurácií v celom Rusku,“ uviedla CNN.

Nové logo spoločnosti má vyobrazené „hlavné symboly reštaurácie“ – dve oranžové paličky a koliesko červenej farby, ktoré majú predstavovať zemiakové hranolčeky a hamburger. Zelené pozadie zasa symbolizuje „kvalitu produktov a služieb, na ktoré sú hostia zvyknutí“.

Rusko v nedeľu slávi svoj štátny sviatok – Deň Ruska, ktorý pripomína prijatie deklarácie o štátnej suverenite v roku 1990.

Americký fastfoodový gigant v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu v marci informoval, že po 32 rokoch pôsobenia v Rusku na protest proti vojne na Ukrajine zatvára svojich 850 prevádzok v krajine. Rovnaký postup zvolili aj mnohé ďalšie západné firmy.

8:25 Ukrajinská armáda dostala od Elona Muska satelitné komunikačné systémy

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že od zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti SpaceX Elona Muska dostalo nové satelitné komunikačné systémy Starlink, ktoré sú potrebné na vykonávanie špeciálnych misií.

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu na Twitteri uviedlo: „Multitasker @elonmusk zvláda nielen pracovať na prípravách misie na Mars, ale aj odovzdávať starlinky našej rozviedke, ktorá ich tak (veľmi) potrebuje pre svoje špeciálne misie“.

Status ministerstva obrany súčasne obsahuje ubezpečenie, že „ukrajinská armáda bude chrániť slobodu na Zemi, aby mohla byť nastolená aj na Marse.“

Starlink je globálny družicový systém americkej spoločnosti SpaceX určený na poskytovanie vysokorýchlostného širokopásmového satelitného prístupu k internetu.

Po začatí ruskej tzv. špeciálnej vojenskej operácie spoločnosť Elona Muska v reakcii na žiadosť vlády v Kyjeve zaslala  na Ukrajinu tisíce terminálov a presmerovala družice, aby Ikrajine poskytla prístup k internetu. Rusko totiž svoju fyzickú vojenskú inváziu spojilo s veľkým kybernetickým útokom na internetové pripojenie v krajine.

Podľa medializovaných informácií má ukrajinské ministerstvo pre digitálnu transformáciu v pláne – po dosiahnutí víťazstva vo vojne s Ruskom – postaviť na Ukrajine vlastnú pozemnú stanicu Starlink.

Prehľad správ z 11. júna

  • Európska komisia (EK) zverejní na budúci týždeň svoje stanovisko k tomu, či by mal byť Ukrajine udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ. Po rokovaniach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve to v sobotu uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová, informovala agentúra AFP.      
  • Zhruba 10 000 ukrajinských vojakov už podľa Kyjeva prišlo o život od začiatku ruskej invázie. Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč to uviedol v rozhovore na sociálnych sieťach v reakcii na otázku, o koľko vojakov Ukrajina prišla počas prvých 100 dní invázie, teda do 3. júna. Informuje o tom v sobotu stanica BBC.
    Ukrajina nesúhlasí so slovami amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý naznačil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebral hrozbu prichádzajúcu zo strany Ruska pred začiatkom invázie na Ukrajinu dostatočne vážne. TASR správu prevzala z agentúry DPA a stránky BBC.
  • Ruské útoky spôsobili výpadok elektrického prúdu v Kramatorsku a Sloviansku, dvoch najväčších mestách v Doneckej oblasti, ktoré ovláda Ukrajina. Na sociálnej sieti Telegram to uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko, informuje denník The Guardian.
  • Úrady v Ruskom okupovaných častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti na Ukrajine vydali v sobotu tamojším obyvateľom prvé ruské pasy. Informovali o tom stanica BBC a agentúra AFP s odvolaním sa na ruské médiá.
Zdroje: TASR, SITA, Washington Post, Al Jazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá