Oplatí sa na Slovensku prenajímať byt cez Airbnb?

  • Airbnb prinieslo do realitného trhu nový vietor.
collageairbnb
  • Airbnb prinieslo do realitného trhu nový vietor.

Na Slovensku to tak zreteľné ešte nie je, ale napríklad v Berlíne už zakázali prenajímať byty. Stalo sa tam totiž to, že v dôsledku častých krátkodobých prenájmov stúpli ceny nehnuteľností viac než závratne a Nemci majú problém. Airbnb si našlo vo väčších metropolách pevné miesto a mnohým, vrátane mňa, už ani nenapadne pozrieť si booking.com alebo nejaký podobný server. Okrem toho, že často dostanem príjemné ubytovanie za príjemnú cenu, vyhľadávam také možnosti, pri ktorých si vyskúšam život, ako ho majú miestni.

Na Slovensku si Airbnb svoje miesto hľadá. Možností je tu v podstate dostatok, no týka sa to prevažne Bratislavy a Vysokých Tatier. Aj to je Airbnb stále oveľa viac populárne medzi zahraničnými turistami a domáci stále radšej volia klasické ubytovanie, často cez zľavové portály.

Mimo väčších a populárnych slovenských miest je Airbnb prakticky nepoužiteľné – často nejaký miestny nadšenec len nadhodí svoj byt na portál s vyššou sumou a nízkou kvalitou ubytovania a čaká, čo sa stane. Zväčša nič. Túto skúsenosť som mal, keď som potreboval prespať v Myjave a kontroloval si miestne možnosti. No katastrofa.

Airbnb tu teda ešte nie je naplno etablované, aj preto prichádza otázka, či sa oplatí ubytovanie na Airbnb „listovať“ alebo je vhodnejšie prenajímať byť dlhodobo?

Screen-Shot-2016-03-25-at-11.14.53

Ako som naznačil, mimo Bratislavy, Vysokých Tatier a snáď ešte Košíc a pár turisticky atraktívnych miest, môžeš túto možnosť automaticky vyškrtnúť. Záujem bude jednoducho príliš malý. Čo však tá Bratislava?

Ceny za noc v klasickom „štúdiu“, čo môžme teoreticky prirovnať ku garzónke, sa pohybujú od 15 do 40 eur za noc. Našiel som náhodne ubytovanie za 20 eur na noc, po zadaní dátumu som preskočil na 23 eur za noc. Máj je v tomto apartmáne beznádejne vybúchaný, takto vyzerá jún. Domáci si teda zabezpečil zatiaľ zisk okolo 400 eur, pri predpoklade, že nájde záujemcov aj na zvyšné dni, dostane sa na niečo cez 600 eur na mesiac. Predpokladaná cena za mesačný prenájom garzónky v Starom meste je od 350 do 500 eur. Predpokladaný zisk majiteľa štúdia je teda od 100 do 250 eur vyšší, ako keby prenajímal štúdio dlhobodo. ALE! Airbnb vyžaduje neustálu starostlivosť o hostí, byť k dispozícii 24/7 a pravidelne po skončení ubytovania upratovať. Náklady sú síce pokryté, ale pri Airbnb pribúda nutnosť väčšej angažovanosti, čo nie každému za tých 200 eur mesačne stojí.

Screen Shot 2016-05-16 at 09.41.39

Pri väčších bytoch už je to zaujímavejšie. Tento náhodne vybraný dvojizbový byt sa prenajíma 53 alebo 114 eur za noc, v závislosti od toho, či ste dvaja alebo viacerí. Jún má obsadenejší, než štúdio spomenuté vyššie.  Zatiaľ je obsadených 23 nocí z 30, opäť predpokladajme, že 12 nocí je za 53 eur a 11 nocí za 114 eur. Tu sa dostávame na sumu 1890 eur. Ak by všetky noci boli za 53 eur, je to 1219 eur. Cena za prenájom dvojizbového bytu v centre sa pohybuje okolo 700-800 eur. To je minimálne o 400-500 eur vyšší zisk, čo už je aj z pohľadu angažovanosti zaujímavejšie. Obzvlášť, ak je skutočný výnos v skutočnosti s veľkou pravdepodobnosťou zaujímavejší.

Screen Shot 2016-05-16 at 09.54.08

 

Opäť tu ale prichádza druhý faktor. Je máj, blíži sa leto, záujem návštevníkov je oveľa väčší ako v zimných mesiacoch. V zime to s hosťami zďaleka nie je také ružové a môže to byť dokonca nevýhodnejšie.

Najvýhodnejší model sa teda javí takto: Klasický prenájom od novembra do apríla, Airbnb od mája do októbra. Pri každom ubytovaní to je individuálne, zohľadniť treba zimný záujem, no v zásade platí, že čím väčší byt, tým zaujímavejšie Airbnb je. S garzónkou veľkú dieru do sveta neurobíš a svoju prácu vďaka Airbnb stále neopustíš.

zdroj fotografií: Airbnb, zdroj titulnej foto: businesstech.co.za/airbnb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech