Opozícia súčasťou novej československej platformy. Snažia sa zachrániť nadštandardné vzťahy s naším susedom?

  • Slovenskí a českí politici chcú udržiavať vzťahy
  • Cieľom platformy je bezpečnosť oboch krajín
Na snímke politici, ktorí sú súčasťou Platformy česko-slovenského dialógu o budúcnosti európskej bezpečnosti a demokracie.
Politici sa stretli v Českej republike, Reprofoto: X/ Starostové a nezávislí
  • Slovenskí a českí politici chcú udržiavať vzťahy
  • Cieľom platformy je bezpečnosť oboch krajín

Minulý týždeň sa stretli predstavitelia slovenských a českých politických strán, ktorí spoločne vytvorili nový projekt. Nesie názov Platforma československého dialógu o budúcnosti európskej bezpečnosti a demokracie. Stoja za ňou slovenské opozičné strany v spolupráci s českými parlamentnými stranami.

Podieľajú sa na nej členovia z Progresívneho Slovenska (PS), SaS a KDH. Za českú stranu za zapojili Starostovia a nezávislí (STAN), Piráti, KDÚ-ČSL a TOP 09. Cieľom medziparlamentnej platformy, ako ju sami nazývajú, je obrana demokracie, uviedli na sociálnej sieti X Starostovia a nezávislí.

Bezprostredné ohrozenie?

Členovia novovzniknutej československej platformy sa stretli 27. marca v Prahe. V hlavnom meste Českej republiky diskutovali predstavitelia českého aj slovenského parlamentu a predmetom stretnutia bolo nadviazanie vzájomných vzťahov.

Ich cieľom je prehĺbenie spolupráce medzi demokratickými stranami oboch krajín v oblastiach spoločných hodnôt, ako je ochrana liberálnej demokracie, právneho štátu, podpora Ukrajiny a pevné ukotvenie v EÚ a NATO, napísali Piráti na svojom webe.

Výsledkom stretnutia je práve založenie Platformy československého dialógu o budúcnosti európskej bezpečnosti a demokracie. Jej cieľom je vzájomné zdieľanie informácií medzi parlamentmi ČR a SR a vzájomná podpora v snahe chrániť sa pred populizmom, dezinformáciami a porušovaním demokratických princípov.

„Sme susedia. Záleží nám na nich,“ prízvukovala podpredsedníčka Poslaneckej snemovne za Pirátov Olga Richterová na margo našej krajiny. Zopakovala, že chcú vzájomne zdieľať informácie medzi parlamentmi Česka a Slovenska, a vzájomná sa podporovať v snahe brániť sa pred populizmom a dezinformáciami. Informovala, že sa dohodli, že všetka podpora pre Ukrajinu je naďalej nevyhnutná, aj tá vojenská. Uviedla, že v tomto zložení sa chcú stretávať dvakrát za rok.

„Ústupky agresorovi nikdy nefungovali a nikdy fungovať nebudú. Od toho, či agresor Putin prehrá, závisí bezpečnosť občanov Česka aj Slovenska. Putinov plán je ísť ďalej do Európy a stane sa pre nás bezprostredným ohrozením, a to nesmieme dopustiť,“ dodala.

Znepokojenie z českej strany

Lukáš Vlček zo strany Starostovia a nezávislí (STAN) uviedol, že ich znepokojuje smerovanie Slovenska. Hovorí, že je v záujme oboch krajín, aby boli spoľahlivými partnermi, ktorí rešpektujú a presadzujú princípy a hodnoty právneho štátu.

„S kolegami zo slovenskej strany sme na intenzívnom niekoľkohodinovom rokovaní riešili súčasnú situáciu na Slovensku, vrátane tém, ako sú napríklad zmeny v trestnom práve alebo vládne snahy o premenu slovenského verejnoprávneho média RTVS,“ povedal predseda českej snemovne.

Šimon Heller z KDU-ČSL doplnil, že bezpečnosť Slovenska zaistí tiež bezpečnosť Českej republiky. Krajiny mali k sebe vždy blízko a boli si najbližšími partnermi, myslí si Ondřej Kolář z TOP 09. Upozorňuje ale, že aktuálne existujú veci, v ktorých sa nezhodneme.

„No aj napriek tomu, že dnes vidíme mnoho vecí inak, čo sa premietlo aj do spolupráce medzi vládami, naďalej máme záujem o dôkladný, otvorený, úprimný a rovný dialóg s tými predstaviteľmi Slovenska, ktorí nemajú potrebu šíriť ruskú propagandu, nechcú byť v EÚ čiernym pasažierom a ide im o ochranu a presadzovanie rovnakých demokratických hodnôt ako nám,“ povedal.

Súhlasí aj František Majerský z KDH, ktorý deklaruje, že vzťahy s našimi bratmi sú kľúčové. V ťažkých časoch podľa neho potrebujeme partnera, ktorý bude pri nás stáť a pomáhať. 

Vzťahy prežili Mečiara, prežijú aj Fica

Iniciátorom stretnutia bol opozičný poslanec za SaS Juraj Krúpa. „Ďakujeme českým kolegom a kolegyniam, že nám umožnili diskutovať o závažných otázkach, ktoré sa týkajú oblasti bezpečnosti, vojny na Ukrajine a vzájomného upevňovania vzťahov,“ poďakoval prítomným.

Okrem Krúpu a Majerského sa zúčastnila za Slovensko ešte poslankyňa PS Beata Jurík. Kritizovala, že Viktor Orbán roky drancoval demokraciu, právny štát a slobodu v Maďarsku a Ficova vláda sa dnes podľa nej rovnako snaží uniesť Slovensko do izolácie.

„S tým rozdielom, že Orbán podkopával nezávislé inštitúcie roky, Fico to chce všetko stihnúť za pár mesiacov. Ale naráža na odpor desiatok tisíc ľudí v uliciach aj opozície v parlamente. Slovensko totiž nie je len Robert Fico. A aj naše stretnutie s českými kolegami a kolegyňami dokazuje, že tak, ako česko-slovenské vzťahy prežili Mečiara, prežijú aj Fica,“ uzavrela Jurík.

Vyjadril sa aj politológ Koziak

Politológ Tomáš Koziak hovorí, že takúto formu spolupráce musíme vnímať určite pozitívne. Hovorí, že všetky zúčastnené strany sú politicky relevantné, či už tie české alebo slovenské a sú si ideovo relatívne blízke. Majú spoločný pohľad na zahraničnú politiku a orientujú sa prozápadne.

„Obe krajiny sú si veľmi blízke. Na Slovensku sa už stalo, že zvíťazili politické strany, o ktorých môžeme mať pochybnosti, čo sa týka zahranično-politickej orientácie. Je možné, že aj v Česku k niečomu takému dôjde,“ skonštatoval politológ. 

Ako príklad uviedol, na základe posledných prieskumov verejnej mienkymôžu Andrej Babiš a Tomio Okamura získať dostatok hlasov na to, aby vytvorili spoločnú vládu. „Tá by sa opäť mohla, možno v inej podobe, ale predsa, priblížiť charakterom slovenskej vláde,“ myslí si. Práve toto považuje za vhodné argumenty, prečo platforma vznikla.

Hovorí, že vytvorenie spoločnej platformy chápe aj vzhľadom na aktuálne česko-slovenské vzťahy. „Začínajú byť mierne problematické. Platforma môže byť nástrojom na to, že by tie slovenské politické strany ukázali, že záujem o spoluprácu s českou stranou určite je,“ doplnil. Podľa Koziaka je to dobrý základ pre perspektívnu spoluprácu do budúcna.

Z oboch strán považuje vytvorenie platformy minimálne za pokus ako symbolicky udržať česko-slovenské vzťahy na nadštandardnej úrovni. Aj keď na Slovensku ide o opozičné strany, myslí si, že stále môžu vyslať signál pre verejnosť o tom, že majú záujem o spoluprácu. „Ako gesto to treba brať pozitívne. Môže to byť zárodok aj iných foriem spolupráce,“ skonštatoval.

Upozorňuje, že je dôležité, aby nezostalo len pri gestách. „Uvidíme, čo politické strany v tejto platforme dosiahnu. Môžu sa stretnúť, podať si ruky a dohodnúť sa na spolupráci, ale pokiaľ to nenaplnia nejakými konkrétnymi skutkami, tak to zostane len pri jednej z mnohých prázdnych deklarácií,“ uzatvára Koziak.

Zdroje: X/Starostové a nezávislí, Pirátská strana, SaS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá