Lovci lebiek na Slovensku zadržali hlavu organizovanej skupiny. Spôsobila škodu vo výške 600 miliónov eur

  • Zakladateľom skupiny bol muž z Talianska
  • Chytili ho na našom území
  • Činnosťou spôsobili škodu vo výške približne 600 miliónov
zásah polície, polícia, policajné auto, policajná páska
Ilustračné foto, TASR/Milan Drozd
  • Zakladateľom skupiny bol muž z Talianska
  • Chytili ho na našom území
  • Činnosťou spôsobili škodu vo výške približne 600 miliónov

Veľká policajná akcia sa netýkala len Slovenska. Príslušníci policajných zložiek zasahovali aj v Taliansku, Rakúsku a Rumunsku. Aktuality informujú, že cieľom bola organizovaná skupina ľudí, ktorá v Taliansku oklamala úrady a z fondov Európskej únie na pomoc po pandémii zneužila 600 miliónov eur.

Hovorkyňa bratislavskej krajskej prokuratúry Gabriela Kováčová uviedla, že v rámci akcie na území Slovenskej republiky zadržali tri osoby. Ide o štátnych príslušníkov Talianska, Ukrajiny a Spolkovej republiky Nemecko.

Na všetky tri osoby bude už dnes podaný návrh na predbežnú väzbu. „A to na základe európskych zatýkacích rozkazov, ktoré boli na tieto osoby vydané. Vo veci bude následne rozhodovať Krajský súd v Bratislave,“ dodala.

Hlava skupiny

Mužov vypátrali príslušníci oddelenia cieľového pátrania Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru. Pre Aktuality to potvrdila hovorkyňa polície Denisa Bárdyová. Vypomáhali im aj príslušníci PPÚ KR PZ Bratislava. Na základe európskych zatýkacích rozkazov vydaných súdom v Taliansku v rámci medzinárodnej policajnej spolupráce zadržali tri osoby.

Dodala, že osoby hľadali pre závažnú trestnú činnosť. Tá sa týkala finančných záujmov Európskych spoločenstiev, legalizácie prímov z trestnej činnosti, falšovanie a pozmeňovanie verejných listín a obchodovanie s nimi.

„Podľa zistení talianskych kolegov mal byť muž pochádzajúci z Talianska zakladateľom a hlavou organizovanej skupiny, ktorá páchala ekonomickú trestnú činnosť a spôsobila škodu vo výške približne 600 miliónov eur,“ dodala hovorkyňa.

Lamborghini, Porsche aj Rolex

O akcii informoval aj portál Politico. Odvolávajú sa na zdroje z talianskej polície. Počas razie objavili skutočné poklady, ako napríklad zlato, hodinky značky Rolex a klenoty. Nechýbal ani slušný vozový park ako Lamborghini, Porsche a Audi Q8.

Podľa Politica sa organizovaná skupina zamerala na finančnú pomoc, ktorú môžeš poznať pod názvom Plán obnovy. Najviac z týchto peňazí dostalo od EÚ práve Taliansko, konkrétne išlo o sumu 191 miliárd eur. Plná suma predstavuje 800 miliárd eur.

Organizovanej skupine sa podarilo z týchto fondov odčerpať až 600 miliónov eur. Talianska polícia tvrdí, že na to, aby financie získali, využili aj najnovšie technológie a postupy na pranie peňazí. Portál uvádzam že veľkú časť prostriedkov použili na nákup kryptomien a prostriedky potom prehnali cez premyslenú sieť spoločností vo viacerých krajinách Únie.

Inteligentný pomocník

Organizovaná skupina na to ani náhodou nebola sama. Mali pomocníka, ktorý síce veľa nenahovorí, ale dokáže neuveriteľné veci. Portál Politico totiž priniesol informáciu, že na získanie pomoci od Európskej únie využili technológie umelej inteligencie (AI). Vďaka AI si napríklad generovali falošné doklady.

Nebránili sa ani použitiu ďalších moderných technológií. Na svoje nezákonné aktivity využívali aj servery umiestnené v krajinách, ktoré nespolupracujú s EÚ. Pre políciu bolo tak dosť ťažké vystopovať nielen samotnú činnosť, ale aj jej aktérov.

Aj keď boli členovia skupiny veľmi opatrní a vynaliezaví, polícii a Európskej prokuratúre (EPPO) sa podarilo zrekonštruovať sieť a reťaz transakcií, ktorými skupina vyvádzala financie z Talianska.

„Skupina používala na pranie obrovských nezákonných ziskov komplexnú sieť fiktívnych spoločností, šikovne zriadených v Taliansku, Rakúsku, na Slovensku a v Rumunsku,“ uvádza sa v stanovisku talianskej polície.

Politico dodáva, že za posledné desaťročie sa zločinecké syndikáty stali čoraz šikovnejšími v odčerpávaní prostriedkov, ktoré EÚ distribuuje na rozvoj a obnovu. Zločinecké organizácie sa odklonili od tradičných príjmových tokov, ako je vydieranie a lúpeže, v prospech hromadenia dotácií EÚ, ktoré poskytujú lukratívnejší a spoľahlivejší tok príjmov.

Zdroje: Aktuality, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá