Opozícia vrátane Smeru sa obrátila Pellegrinimu chrbtom, jeho petíciu za referendum takmer nik nepodporí

  • Zbieranie podpisov na referendum za predčasné voľby podporí len SNS
  • Všetky opozičné strany vrátane Smeru s ním nesúhlasia
Pellegrini
TASR / Jakub Kotian
  • Zbieranie podpisov na referendum za predčasné voľby podporí len SNS
  • Všetky opozičné strany vrátane Smeru s ním nesúhlasia

Peter Pellegrini a jeho strana Hlas-SD chce počas skríningu na koronavírus zbierať podpisy na petíciu, na základe ktorej sa má uskutočniť referendum za predčasné voľby. V tejto snahe však ostal takmer sám. Iniciatívu odmietli takmer všetky strany v opozícii aj mimo parlamentu. Jediný, kto je ochotný Pellegriniho podporiť, je Andrej Danko.

Mimoparlamentné strany sú proti

Mimoparlamentné strany Dobrá voľba, KDH ani Spolu sa nepridajú k iniciatíve neparlamentnej strany Hlas-SD, ktorá navrhuje vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Výbor by mal vzniknúť už v najbližších dňoch a spustiť zber podpisov pod petíciu, ktorou občania požiadajú o vypísanie predčasných parlamentných volieb. Šéf Hlasu-SD oslovil okrem opozičných strán aj viaceré spoločenské organizácie.

Chcem oceniť rozhodnutie strán PS, Spolu – občianska demokracia a KDH nepripojiť sa k Petrovi Pellegrinimu.Vážim si,…

Posted by Veronika Remišová on Tuesday, January 19, 2021

Dobrá voľba sa odvoláva na to, že zbierať podpisy v súčasnej epidemickej situácii s využitím prítomnosti ľudí na plošnom testovaní je nesprávny a neseriózny postup.

A preto sa takejto aktivity nemôžeme zúčastniť a nezúčastníme,“ reagoval predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker. V odpovedi Pellegrinimu ďalej uviedol, že Slovensko potrebuje zmenu vo vedení štátu. „V prípade, že bude z vašej strany v budúcnosti záujem o prípadnú ďalšiu spoluprácu, aj vzhľadom na našu osobnú spoluprácu v minulosti, som pripravený zaujať konštruktívny postoj,“ skonštatoval s tým, že nebudú spolupracovať na žiadnych aktivitách, ktorých súčasťou sú strany ĽSNS a Smer-SD.

V zákaze vychádzania je dvojdňová diera, počas ktorej žiadny zákaz neplatí

KDH reaguje, že súčasná ťaživá situácia, spôsobená aj nevhodnou komunikáciou vládnej koalície, Slovensku neprospieva. „Avšak referendom ani inou populistickou aktivitou pandémiu neporazíme a hospodársku situáciu štátu nezlepšíme. K uvedenej aktivite strany Hlas-SD sa nepripojíme. KDH bude vždy zastávať konštruktívne riešenia na pomoc ľuďom a voliť cestu zjednotenia a upokojenia spoločnosti,“ uviedol pre TASR Stano Župa z komunikačného oddelenia hnutia.

Predseda Spolu Juraj Hipš na sociálnej sieti reagoval, že sa nechce spájať v aktivitách s Pellegrinim vzhľadom na jeho minulé pôsobenie. „Radšej budem venovať svoju energiu na pomoc učiteľom, študentom, spolupracovať s vedcami a lekármi, aby som svojou trochou pomohol zvládnuť pandémiu. Je mi to bližšie, ako pripravovať pád vlády s ľuďmi ako ste vy a vaši kolegovia,“ napísal na sociálnej sieti. Ponuku Pellegriniho odmietlo aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko. 

Matovič sa mal vyhrážať pádom vlády, ak nebudú súhlasiť s jeho nápadmi

Smer chce rovno predčasné voľby

Predseda Smeru Robert Fico na tlačovej besede Pellegriniho kritizoval. Pripomenul, že od začiatku diskusií o referende Smer-SD zdôrazňoval apolitickosť a nadstraníckosť. „To sa tak nerobí, do psej matere,“ povedal. Fico.

Pellegriniho krok označil za politický amaterizmus a fiasko, petíciu za „obežník“. Poukázal na to, že ho odmietli viaceré strany. Návrh bol podľa neho urobený z politickej nedočkavosti a navrhuje pokračovať v diskusii. Opozičný Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, jediným bodom jej programu má byť návrh uznesenia o vyvolaní referenda v súvislosti s predčasnými voľbami.

Fico skonštatoval, že ak by uznesenie o vyvolaní referenda odsúhlasila nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, prezidentka Zuzana Čaputová ho bude musieť vyhlásiť. Zdôraznil, že ako opozícia musia využiť každý nástroj, ktorý majú, na diskusiu o tom, čo sa v krajine deje. Na čele štátu podľa jeho slov stoja vagabundi, neprofesionáli a amatéri. Deklaroval, že urobia všetko preto, aby vláda Igora Matoviča (OĽANO) padla. „Ja sa na tento rozvrat štátnosti nemôžem pozerať,“ zdôraznil.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech