Organizácia WWF chce, aby krajiny aj výrobcovia niesli zodpovednosť za plastový odpad

  • Kampaň žiada krajiny, aby podpísali globálnu dohodu o znížení plastového odpadu
  • Podľa štúdie bolo v roku 2016 vyprodukovaných 396 miliónov ton plastov
  • Iba 9 % z nich bolo zrecyklovaných
Ilustračný obrázok/Wikimedia
Ilustračný obrázok/Wikimedia
  • Kampaň žiada krajiny, aby podpísali globálnu dohodu o znížení plastového odpadu
  • Podľa štúdie bolo v roku 2016 vyprodukovaných 396 miliónov ton plastov
  • Iba 9 % z nich bolo zrecyklovaných

WWF International vyzýva lídrov krajín na celom svete, aby sa podpísali pod dohodu o znížení objemu plastov v prírode. Tvrdia, že zodpovednosť za odpad nenesie iba spotrebiteľ ale aj štát a firmy, ktoré výrobky produkujú.

Súčasný spôsob produkcie, využitia a zneškodňovania plastu je od základu chybný. Je to systém, v ktorom chýba zodpovednosť, čo vedie k stále rastúcemu znečisťovaniu životného prostredia plastmi. Čelíme globálnej hrozbe – už vieme, že plasty v prírode nie sú len škaredé, ale ohrozujú život v moriach a začíname vnímať i ohrozenie, ktoré to prináša človeku. Situáciu môžeme vyriešiť iba tak, že každý v reťazci – od vývoja, výroby až po zneškodnenie prevezme svoj diel zodpovednosti,” hovorí riaditeľ WWF International Marco Lambertini.

zdroj: Ilustračný obrázok/publicdomainpictures.net

Okrem toho organizácia zverejnila aj štúdiu, v ktorej sledovala výrobu plastov aj to, ako s nimi vo svete zachádzajú. Výsledky neboli veľmi potešujúce. Vyzerá to tak, že od roku 2000 rastie produkcia plastov každoročne o 4 %. V roku 2016 bolo na svete vyrobených až 396 miliónov ton nových plastov, čo predstavuje 53 kg na každého obyvateľa Zeme.

Až 40 % plastov sa využije na obaly, hneď potom nasledujú automobily a na treťom mieste je stavebníctvo. 40 % plastov bolo vyrobených na jednorázové použitie a mali životnosť kratšiu ako 1 rok. Z celkového množstva sa pritom zrecykluje iba 9 %. Väčšina skončí v oceánoch, v lesoch či riekach.

zdroj: Ilustračný obrázok/Wikimedia

WWF spustilo globálnu petíciu, ktorá chce ukončiť výskyt plastov v prírode. Iba počas prvých týždňoch sa pod ňu podpísalo už 250-tisíc ľudí.„WWF vyzýva v kampani vlády, aby prijali medzinárodnú dohodu o zastavení znečisťovania morí a oceánov plastovým odpadom, vytvorili politické a finančné nástroje na podporu využitia recyklovaných plastov a ďalších ekologických alternatív, prostredníctvom legislatívy preniesli vyššiu mieru zodpovednosti na výrobcov a situáciu dôsledne monitorovali. Firmy vyzýva k opatreniam na zníženie produkcie plastov a odpadov z plastov a hľadaniu alternatívnych obalov pre produkty. A verejnosť k tomu, aby využila „spotrebiteľskú silu“ a žiadala od výrobcov alternatívu k plastom a znížila vlastnú produkciu plastových odpadov,“ vysvetľuje riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

zdroj: Ilustračný obrázok/pixabay.com

Na Slovensku vzniká ročne asi 120-tisíc ton plastov a 29 % z toho tvoria obaly. Hoci sa dnes už mnohí spotrebitelia snažia znížiť používania plastov, spolupracovať musí aj štát a firmy. Práve preto sa Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo podstúpiť opatrenie, ktoré majú za účel znížiť spotrebu plastov na Slovensku. Jedným z nich má byť aj systém zálohovania PET fliaš či plechoviek.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá