Ostrá kritika slovenskej polície za video o pokutovaní cyklistov. Je to zbytočná buzerácia, tvrdí Cyklokoalícia 

  • Slovenská polícia sa pustila do veľkého monitorovania cyklistov, ktorým rozdáva pokuty z okienka policajného auta
  • O tejto činnosti natáča aj videá, ktoré tím Cyklokoalície označil za zbytočnú buzeráciu cyklistov
  • Cyklistická organizácia upozorňuje na oveľa závažnejšie problémy, ktorým cyklisti denne čelia, no polícia ich nerieši
policia cyklisti
Ilustračná/TASR/ Lukáš Grinaj, Facebook/Polícia SR
  • Slovenská polícia sa pustila do veľkého monitorovania cyklistov, ktorým rozdáva pokuty z okienka policajného auta
  • O tejto činnosti natáča aj videá, ktoré tím Cyklokoalície označil za zbytočnú buzeráciu cyklistov
  • Cyklistická organizácia upozorňuje na oveľa závažnejšie problémy, ktorým cyklisti denne čelia, no polícia ich nerieši

Polícia Slovenskej republiky dlhodobo vyzýva cyklistov, aby dodržiavali dopravné predpisy. Na sociálnych sieťach začali dokonca zverejňovať videá s podnázvom „cyklisti v merku“, ktoré zachytávajú priestupky cyklistov v slovenských uliciach. Dopravní policajti na videu rozdávajú cyklistom blokové pokuty vo výške 10 až 50 eur, za spáchanie podľa ich slov závažných priestupkov. 

„Cyklisti jazdili na bicykli cez priechod pre chodcov na červenú, alebo prechádzali striedavo z cesty na priechod a späť, ohrozovali chodcov, niektorí dokonca počas jazdy na bicykli telefonovali, alebo obsluhovali telefón!“ píše Polícia.

Na zverejňované videá sa najnovšie rozhodla reagovať aj Cyklokoalícia, ktorá odcudzuje nebezpečnú jazdu cyklistov, no tvrdí, že tieto kroky polície sú len zbytočnou buzeráciou. 

„Pôvodne sme policajným videám nechceli zbytočne zvyšovať sledovanosť, aj náš pohár trpezlivosti ale pretiekol. Polícia zbytočnou buzeráciou odrádza ľudí od spôsobu dopravy, ktorý sa štát zaviazal podporovať, a to v miestach, kde jednoznačne chýba bezpečná cyklistická infraštruktúra. Netvrdíme, že porušovanie predpisov je správne, aktivita polície však vyznieva nanajvýš nevhodne v kontexte jej neschopnosti skutočne riešiť bezpečnosť na cestách,“ objasňuje Cyklokoalícia.

Tím Cyklokoalície konštatuje, že za posledné roky navštívili a vyspovedali desiatky miest a obcí, pričom odpoveď na otázku, čo je najväčšou bariérou pri tvorbe lepšej, bezpečnejšej infraštruktúry vyhovujúcej chodcom a cyklistom, je takmer vždy rovnaká – polícia. 

Dopravné inšpektoráty podľa Cyklokoalície dlhodobo zdržujú či blokujú zmeny k lepším podmienkam pre cyklistov, odôvodňujúc to plynulosťou cestnej premávky, čo je v praxi komfort áut. Svojim alibistickým prístupom podľa nich výrazne spoluzodpovedajú za súčasný nevyhovujúci stav.

Sloboda pre nás môže, obzvlášť od istého veku, znamenať aj takú jednoduchú vec ako ísť na nákup alebo pozrieť sa, čo je…

Gepostet von Cyklokoalícia am Montag, 10. August 2020

Polícia Slovenskej republiky podľa nich dlhodobo ignoruje najdôležitejší parameter bezpečnosti cestnej premávky, ktorým je rýchlosť motorových vozidiel. Upozorňujú, že odhadom viac ako 70 % vodičov nedodržuje maximálnu povolenú rýchlosť a polícia je neschopná toto správanie sankcionovať.

„V zónach 30, kde je toto percento ešte vyššie a početnosť chodcov či cyklistov často vyšší, nemeria rýchlosť v podstate vôbec – miesto toho z auta pokrikuje na cyklistov na širokom chodníku, ktorý sa boja zrazenia týmito rýchlo jazdiacimi autami. Aj keď je slovenská stratégia bezpečnosti cestnej premávky sama o sebe skôr fraškou, polícia neplní ani tie základné úlohy, ktoré jej ukladá,“ hovoria.

Slovenská polícia mení šatník a dostane aj paralyzéry. Stáť to bude desiatky miliónov eur 

Cyklokoalícia dáva do pozornosti, že polícia nebola za štyri roky schopná zaviesť úsekové radary a sfunkčniť automatické meranie rýchlosti, ktoré by dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti spravilo reálnym. 

„Namiesto využitia technológií bežných v iných krajinách smiešne vo dvojici v aute naháňa ľudí a na vyberaní pokút za rýchlosť zostáva stratová. Vnímanie bezpečnosti cestnej premávky zo strany polície sa nachádza niekde v praveku a bojí sa diskusie. Dlhodobo nedodáva údaje do európskych štatistík a zrejme v rozpore so zákonom nám odmieta poskytnúť údaje o úsekovej nehodovosti pod výhovorkou, že takéto údaje nemá,“ konštatuje organizácia.

Je tomu tak aj napriek tomu, že na základe nich určuje nehodové úseky. „Polícia bezpodmienečne potrebuje hĺbkovú reformu. Príde s ňou šanca konečne efektívne zvyšovať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.“

NEMAL ŠANCU PREŽIŤZa minulý týždeň sa len v Košickom kraji stali štyri dopravné nehody, ktorých súčasťou boli aj…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Dienstag, 16. Mai 2017

Aktivisti pripomínajú, že v čase publikovania videa boli v okrese Svidník zrazený vodičom vozidla traja cyklisti. Jeden z nich nehodu neprežil, rovnako ako ďalších 12 tento rok zabitých cyklistov, čo je o 5 viac ako minulý rok. Nešiel po chodníku ani po priechode, išiel po rovnej ceste. Zrejme by išiel po cyklotrase, žiadna ale neexistovala,“ dopĺňajú.

Zdroje: Facebook/ Polícia BA kraj, Cyklokoalícia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá