Ostrovy v úspešnej európskej krajine ti zaplatia aj 84 000 eur. Má to ale háčik

  • Írsko chce prilákať nových obyvateľov
  • Ak splníš požiadavky, dostaneš 84-tisíc eur
Pohľad na ostrov a muž s otvorenými ústami
Ilustračné foto, Unsplash/@hocraveiro, Unsplash/@timothycdykes
  • Írsko chce prilákať nových obyvateľov
  • Ak splníš požiadavky, dostaneš 84-tisíc eur

Ak si niekedy uvažoval o tom, že opustíš svoj súčasný život a začneš znova na odľahlom ostrove, teraz môže byť tvoja šanca.

Írsko sa rozhodlo ponúkať finančné granty ako motiváciu pre tých, ktorí sa rozhodnú presťahovať a začať nový život v niektorej z jeho pobrežných komunít.

Ako uvádza portál Euronews, táto iniciatíva je súčasťou politiky krajiny s názvom „Naše živé ostrovy“, ktorou chce írska vláda zvýšiť počet ľudí žijúcich na írskych ostrovoch.

„Cieľom tejto politiky je zabezpečiť, aby trvalo udržateľné, živé komunity mohli naďalej žiť – a prosperovať – na pobrežných ostrovoch ešte mnoho rokov,“ ozrejmila vláda.

Znie to síce ako ideálny únik, treba si však uvedomiť, že nič nie je úplne dokonalé. Aj táto jedinečná príležitosť má jeden háčik.

Peniaze tak ľahko nedostaneš 

Program „Naše živé ostrovy“ podporuje komunity na 30 ostrovoch, ktoré nie sú v spojení s pevninou, a sú tak oddelené od zvyšku sveta.

Ako súčasť tohto projektu írska vláda poskytne novým obyvateľom týchto ostrovných komunít finančnú podporu vo výške viac ako 80 000 eur.

Nemysli si ale, že ti stačí presťahovať sa do pohodlnej chatky na ostrove a ihneď dostaneš vklad na svoj účet.

Peňažné granty sú určené na záchranu a obnovu nehnuteľností na ostrovoch, ktoré sú v stave úpadku a opustené.

Prísne podmienky

Na získanie týchto grantov musíš splniť niekoľko dôležitých pravidiel.

Budúci obyvatelia si musia kúpiť a vlastniť nehnuteľnosť na niektorom z ostrovov. Dom musí byť postavený pred rokom 1993 a musí byť neobývaný minimálne dva roky.

Írsko
zdroj: Unsplash/Sylvia Szekely

Existujú taktiež pravidlá týkajúce sa toho, ako sa môžu poskytnuté peniaze využiť. Môžu byť použité na stavebné práce, ako je inštalácia izolácie, štrukturálne vylepšenia alebo maľovanie.

Ak splníš všetky požiadavky, môžeš získať až 84 000 eur na obnovu nehnuteľnosti a vytvorenie tvojho vysnívaného domova.

Medzi vzdialené ostrovy, z ktorých si môžeš vybrať, patrí Arranmore pri pobreží grófstva Donegal so zlatým pieskom a skalnatými útesmi alebo ostrov Clare, ktorý sa nachádza pri pobreží grófstva Mayo.

Privátny ostrov na predaj

Ak je túžiš vlastniť niečo nezvyčajné, v súčasnosti existuje aj v okolí Nikaraguy množstvo ostrovov, ktoré sú na predaj za pomerne nízke ceny. Ako sme ťa informovali, niektoré z nich sú dokonca dostupné za sumy, ktoré by si nikdy ani nepredpokladal.

Nikaragua je fascinujúca stredoamerická krajina, ktorá sa môže pýšiť mnohými prirodzenými a kultúrnymi krásami. Svojou rozmanitosťou prírodných scenérií ponúka návštevníkom úchvatné pláže, tajomné sopky, husté dažďové pralesy a čarovné koloniálne mestá.

Mnoho ľudí túži po dovolenke v tomto tropickom raji, no málokto si uvedomuje, že je tu aj možnosť stať sa majiteľom takejto krásy.

Ostrov Iguana sa nachádza približne 19 kilometrov od pobrežia Bluefields v Nikarague. Ako informuje portál Private Islands Inc., tvoj môže byť už za 441 256 eur.

Tento ostrov ti ponúka viac ako 20-tisíc metrov štvorcových zahalených v kokosových palmách a banánovníkoch pre maximálne súkromie. Okrem toho ti je k dispozícii aj dom s tromi spálňami a dvoma kúpeľňami s verandou, jedálňou, barom a obývacou izbou plus ubytovanie pre personál na druhej strane ostrova.

Okolo celého pozemku sa kľukatí promenáda, umožňujúca pokojné prechádzky medzi palmami a listami rôznych stromov a rastlín, ktoré sú domovom migrujúcich motýľov. Výhľad cez oceán priamo na dažďové pralesy umožňuje 28-metrová vyhliadková veža.

Zdroje: Euronews, SIU, Private Islands Inc.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá