Pápež dostal špičkový papamobil na vodík. Má to však poriadny háčik, týka sa dojazdu

  • Toyota Mirai poháňaná palivovými článkami sa pripojila k flotile papamobilov pápeža Františka
  • Auto je darčekom od Japonskej biskupskej konferencie
  • Problém je len jeden – najbližšia čerpacia stanica na vodík je od Vatikánu vzdialená viac ako je dojazd papamobilu
PAPEŽ
TASR/AP Photo/Andrew Medichini
  • Toyota Mirai poháňaná palivovými článkami sa pripojila k flotile papamobilov pápeža Františka
  • Auto je darčekom od Japonskej biskupskej konferencie
  • Problém je len jeden – najbližšia čerpacia stanica na vodík je od Vatikánu vzdialená viac ako je dojazd papamobilu

Súčasná hlava katolíckej cirkvi vyniká okrem iného aj tým, že má neobvyklý prístup k hmotným majetkom. Pápež František nevenuje prílišnú pozornosť najdrahším kostýmom či najluxusnejším dopravným prostriedkom. 

Keď vlani navštívil Japonsko,  dostal do daru Toyotu Mirai. Toto jedinečné vozidlo na vodíkový pohon, bolo zkonštruované pápežovi na mieru. Na mieste sú však pochyby o tom, či pápež bude môcť túto novinku využívať aj v praxi. Informuje o tom portál Car and Bike.

Pápež František má dôležitý odkaz pre rodičov LGBTI detí. Mnohým sa páčiť nebude

Dôvod je jednoduchý – najbližšia tankovacia stanica na vodík sa nachádza v Bolzane neďaleko rakúskych hraníc, 640 km od Vatikánu. To je viac ako očakávaný dojazd Toyota Mirai – s plnou nádržou papamobil dokáže prejsť 500 kilometrov. Môže sa teda stať, že darček bude pre pápeža celkom zbytočný.

Za zmienku stojí, že počas svojho pontifikátu František už používal rôzne autá, ktoré neboli nevyhnutne prispôsobené na prepravu významných osobností. V minulosti ho bolo vidno okrem iných aj vo Volkswagene Golf, vyskúšal si aj Ford Focus, Fiat Idea alebo papamobile na platforme Hyundai Santa Fe.

Je možné, že auto, rovnako ako mnoho vozidiel, ktoré pápež dostal do daru, pôjde na aukciu. Ešte pred dvomi rokmi automobilka Lamborghini darovala pápežovi Františkovi exkluzívny, na mieru nadizajnovaný superšport Huracán. Pápež sa však na ňom nerozhodol jazdiť po talianskych diaľniciach, namiesto toho ho požehnal, podpísal a poslal do charitatívnej aukcie.

V aukčnej sieni RM Sotheby’s sa tento unikátny model vydražil za viac ako 690-tisíc eur. Vtedy vozidlo putovalo do rúk španielskej požičovne áut.

On Wednesday #PopeFrancis became the proud new owner of a special papal-themed Lamborghini Huracán, which was given to…

Gepostet von Catholic News Agency am Mittwoch, 15. November 2017

Huracán sa však po čase opäť dostal do dražby, aby pomohol získať peniaze na dobrú vec. Cez portál Omaze.com sa Lamborghini dostalo do lotérie. Ktokoľvek mal možnosť si kúpiť žreb za cenu 10 amerických dolárov. Po tom, ako bol vyhlásený výherca, prebehla slovenskými aj českými médiami správa o tom, že tento šport poputuje do rúk „obyčajného“ Čecha – Vladimíra.

Podľa portálu Aktuálne.cz sa Čech, povolaním masér, vydal v septembri priamo do Vatikánu, kde si prevzal kľúče od vozidla. Následne bolo auto naložené na nákladné auto, prevezené a teraz má opäť čakať na ďalší predaj, nakoľko výherca na ňom jazdiť nechce.

Pápež varuje pred vírusom ľahostajného egoizmu: Nie sú rozdiely a hranice medzi tými, čo trpia

Prvý papamobil pochádza z obdobia pontifikátu pápeža Pia X., ktorému newyorský arcibiskup v roku 1909 daroval auto Itala 20/30. Reálne sa toto auto použilo len počas pontifikátu Pia XI. Po pokuse o atentát na Jána Pavla II. z 13. mája 1981 boli prijaté početné bezpečnostné opatrenia na ochranu pápeža, ktoré si vynútili aj revíziu koncepcie papamobilov. Pápež začal trvale používať obrnené vozidlo s nepriestrelnou sklenenou kabínou.

Pápež František krátko po svojom nástupe vyjadril želanie nepoužívať tradičné sedany, ktoré si želal nahradiť skromnejšími modelmi.
V roku 2016 pápež podnikol svoju súkromnú cestu do zemetrasením zničeného mesta Assisi na obľúbenom Golfe.

Zdroje: carandbike.com, Twitter/Toyota UK, omaze.com, aktualne.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech