Päsť na oko tabakových spoločností: V európskej krajine zaplatia čistenie cigaretových ohorkov

  • Cigaretové ohorky sú vážny ekologický problém
  • Španielsko čoskoro čaká veľká zmena
Španielsko, cigaretové ohorky
Ilustračné foto: Unsplash/Drew Dizzy Graham, Brian Yurasits
  • Cigaretové ohorky sú vážny ekologický problém
  • Španielsko čoskoro čaká veľká zmena

Fajčiari v Španielsku ročne vyhodia milióny cigaretových ohorkov a prispievajú tým k celkovému znečisteniu planéty. Podľa odborníkov sú práve cigaretové ohorky najrozšírenejšou formou plastického znečistenia na Zemi.

Po novom však účet za ich vyčistenie v obľúbenej destinácii mnohých Slovákov zaplatia tabakové spoločnosti.

Tabakové spoločnosti zaplatia za čistenie cigaretového odpadu

Zákon, ktorý nadobudne platnosť tento piatok, je súčasťou balíka opatrení určených na zníženie odpadu a zvýšenie recyklácie, informuje Guardian. Zahŕňa zákaz jednorazových plastových príborov a tanierov, vatových tyčiniek, pohárov z expandovaného polystyrénu a plastových slamiek, ako aj obmedzenie plastových obalov potravín.

Zákon je v súlade so smernicou Európskej únie, ktorá obmedzuje používanie plastov na jedno použitie a ktorej cieľom je zaviazať znečisťovateľov, aby upratali neporiadok, ktorý vytvárajú.

Cigarety
zdroj: Unsplash/Pawel Czerwinski

Výrobcovia cigariet v juhoeurópskej krajine budú taktiež zodpovední za osvetu verejnosti, aby fajčiari svoje ohorky neodhadzovali do verejného priestoru. Avšak ešte nie je úplne jasné, ako sa bude čistenie realizovať a koľko to bude stáť.

Štúdia katalánskych odborníkov však odhaduje náklady na 12 až 21 eur na občana ročne, celkovo by to teda podľa predpokladov malo vyjsť až na 1 miliardu eur.

Katalánska vláda dokonca navrhla zaviesť schému, pri ktorej by sa cigaretový nedopalok dal vymeniť za 20 centov. To by však viedlo k zvýšeniu aktuálnej priemernej ceny balíčka cigariet (5 eur) o 4 eurá. Avšak táto schéma ešte nebola zavedená do praxe.

Podľa štatistík španielskej vlády fajčí asi 22 % Španielov (16,4 % žien a 23,3 % mužov). Španieli tak fajčia viac v porovnaní s priemerom EÚ (18,4 %).

Cigaretové ohorky sú problémom aj u nás

Nedopalky z cigariet sú veľkým problémom aj na Slovensku. Vo voľne pohodenom odpade, tzv. litteringu, v minulom roku dominovali cigaretové ohorky a rôzne druhy plastov, ako obaly od jogurtov, kozmetiky, fľaše od oleja či mlieka. Vyplýva to z analýzy, ktorú robila organizácia zodpovednosti výrobcov Envi-Pak v 32 lokalitách na Slovensku.

Výsledky ukazujú, že cigaretový odpad bol na úrovni 25,9 percenta, rôzne druhy plastov na úrovni 21,49 percenta, informuje TASR. Vyše dvanásť percent tvoril iný odpad. V litteringu sa podľa analýzy nachádzali aj papier, hygienické potreby, nápojové sklenené obaly a PET obaly. Našli tam tiež iné sklo a kovy, nápojové plechovky či bioodpad.

Organizácia zhodnotila, že poklesol počet nápojových plechoviek aj PET fliaš. „Najväčším skokanom tohtoročnej analýzy je cigaretový odpad, ktorý z necelých 15 percent v minulom roku podrástol takmer na 26 percent,“uviedla.

Na západnom Slovensku vrátane Bratislavy mal rekordný podiel cigaretový odpad (35,93 percenta). Na strednom Slovensku sa v litteringu nachádzali najviac rôzne druhy plastov (30,42 percenta), priblížil Envi-Pak. Pokračuje, že aj na východe bolo najviac plastov, a to 20 percent.

Riaditeľka pre komunikáciu OZV Envi-Pak Katarína Kretter tvrdí, že tento rok ovplyvnilo výsledky zálohovanie nápojových obalov a vyšší počet lokalít a ľudí, ktorí sa na analýze podieľali.

Zdroje: Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá