Pelikán spustil výpredaj leteniek. Letenku k moru si teraz kúpiš za menej ako 10 eur

  • S ultralacnými letenkami z Viedne sa zrejme už čoskoro budeme musieť rozlúčiť
  • Dôvodom je nové antidumpingové pravidlo, ktoré pripravilo Rakúsko
  • Kým však tento čas nastane, máš možnosť využiť masívne zľavy na letenky, ktoré momentálne spustil Pelikán
Ryanair
TASR/Roman Hanc
  • S ultralacnými letenkami z Viedne sa zrejme už čoskoro budeme musieť rozlúčiť
  • Dôvodom je nové antidumpingové pravidlo, ktoré pripravilo Rakúsko
  • Kým však tento čas nastane, máš možnosť využiť masívne zľavy na letenky, ktoré momentálne spustil Pelikán

Rakúsko je po koronakríze odhodlané oveľa viac dbať na ochranu životného prostredia. Rozhodlo sa preto urobiť veľké zmeny aj v pravidlách leteckej dopravy. Rakúšania majú v pláne  zakázať aerolinkám predávať lacné letenky. Po novom majú stáť minimálne 40 eur, aby cena odrazila aj náklady na poplatky.

Ako potvrdila aj známa blogerka Janka „Travelhacker“ Schweighoferová, rakúsky parlament túto zmenu ešte neschválil a zákon zatiaľ ešte neplatí. Ak teda v tomto čase natrafíš na lacné letenky, neváhaj.

Najnovšie výpredaj leteniek spustila spoločnosť Pelikán. Môže ísť pritom o jeden z posledných masívnych výpredajov, kedy sa ceny leteniek aj do európskych destinácií nehýbu rádovo v stovkách eur. 

zdroj: Pelikan.sk

Ceny jednosmernej letenky z Viedne napríklad na Mallorku začínajú na sume 9,50 eur, za výlet do Atén zase zaplatíš 11,50 eur. Letenky do Paphosu na Cypre sú k dispozícii od 14,50 eur. Do Grécka si môžeš zaletieť aj z Bratislavy a to od 11,50 eur za jednosmernú letenku.

Letecký sektor pre COVID-19 príde tohto roku o 140 miliárd eur

V roku 2020 bude pre pandémiu nového koronavírusu v Európe o polovicu menej letov ako v roku 2019, čo by mohlo viesť k stratám pre letecké odvetvie vo výške okolo 140 miliárd eur. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra Belga s odkazom na údaje Európskej organizácie pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol).

Belga upozornila, že Eurocontrol pripúšťa oveľa pesimistickejšie scenáre o vplyve koronakrízy na leteckú dopravu v Európe než tomu bolo doteraz. Na rok 2020 predpovedá menej ako polovičný počet letov v porovnaní s rokom 2019, čo by viedlo letecký sektor ako taký k stratám na obrate vo výške 140 miliárd eur.

Na Slovensku máme vlastný Nový Zéland. Tento nádherný kúsok krajiny je ako z iného sveta

V apríli, keď vo viacerých krajinách EÚ vrcholila prvá vlna koronavírusu, Eurocontrol predpokladal, že od tohto momentu sa bude letecká doprava v Európe postupne zvyšovať, a že do konca roka bude iba o pätinu pod úrovňou z konca roku 2019. Podľa tejto optimistickej predstavy by znamenalo len o 45 % menej letov ako vlani, čiže okolo päť miliónov nezrealizovaných leteckých operácií.

Tento scenár však už neplatí po tom, ako sa v auguste pandémia vírusu začala opätovne šíriť po európskom kontinente. Eurocontrol očakáva, že počet letov zostane v nasledujúcich mesiacoch na úrovni okolo 40 až 50 % voči normálnemu stavu, čo znamená, že v porovnaní s minulým rokom by došlo k celoročnému poklesu letov o 55 percent – zhruba o šesť miliónov letov menej.

Škoda spôsobená leteckému sektoru (letecké spoločnosti, letiská a riadiace centrá letovej prevádzky) by predstavovala 140 miliárd eur, čo je o 30 miliárd viac, ako Eurocontrol odhadoval v apríli.

Toto je najchladnejšie mesto na svete. Krajina diamantov zažíva počas roka aj 100 °C rozdiel

„Situácia sa opäť zhoršuje, a to je veľmi znepokojujúce pre celý sektor,“ opísal situáciu šéf Eurocontrolu Eamonn Brennan. Zároveň požiadal o väčšiu koordináciu medzi európskymi krajinami a medzi EÚ a USA, čo by pomohlo odstrániť mnohé nejasnosti a oživiť dôveru cestujúcich. „Neexistuje zatiaľ politika, ktorá by poskytovala cestujúcim, letiskám a leteckým spoločnostiam predvídateľnosť,“ spresnil Brennan.

Podľa jeho slov letecký a turistický priemysel v Európe „zabíja“ zavádzanie karanténnych opatrení v európskych krajinách ako aj odporúčania úradov pre verejnosť, aby sa ľudia vyvarovali nepodstatných ciest.

Eurocontrol podľa slov svojho šéfa víta nedávne rozhodnutie Európskej komisie týkajúce sa celoeurópskej harmonizácie pravidiel zavádzaných proti šíreniu nového koronavírusu, a to vrátane cezhraničného cestovania a farebného označovania rizikových zón, a vyzýva všetky členské krajiny EÚ, aby prijali rovnaké pravidlá.

Zdroje: Pelikán.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá