Na Slovensku máme vlastný Nový Zéland. Tento nádherný kúsok krajiny je ako z iného sveta

Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho siedmu časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.

Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.

Štiavnické vrchy sú toho dôkazom – na Slovensku totiž máme vlastný Nový Zéland. V úpätí Štiavnických vrchov tečú zurčiace bystrinky, v džungľovitých lesoch sa zasa skrývajú nádherné úkazy. Jasnou dominantou je však Banská Štiavnica, ktorá by mala byť povinnou návštevou pre každého Slováka. Dnes objavujeme Štiavnické vrchy, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.

  • Banská Štiavnica je ako z detskej rozprávky. Tajomné uličky skrývajú nekonečno zážitkov
  • Sopka Sitno je slovenský Nový Zéland. Magické výjavy stoja za návštevu
  • Počúvadlo je najväčší banícky tajch. Plávali sme v ňom pri teplote 14 stupňov
  • Rezort pod Tatrami Banskej Štiavnice je dokonalou bodkou za dňom plným zážitkov

 

Banská Štiavnica | Banícke impérium ako z rozprávky

Dychberúca Banská Štiavnica je mesto ako z rozprávky. V posledných rokoch zažíva čoraz väčší prílev turistov z Bratislavy aj z celého sveta – a to oprávnene. Desiatky vežičiek, dláždené uličky a rozprávková atmosféra historického mesta z 12. storočia rozhodne stoja za návštevu.

Mestu kraľuje Kalvária s božským výhľadom, tá však zďaleka nie je jediným, čo Banská Štiavnica ponúka. Na zážitky bohaté centrum skrýva veľkú hromadu zaujímavých prevádzok a množstvo zákutí, ktoré inde na Slovensku jednoducho nezažiješ.

Zlato a striebro sa v Štiavnických vrchoch dolovalo ešte za čias Keltov. Oblasť Štiavnických Baní, ktoré ležia na polceste medzi Počúvadlom a Banskou Štiavnicou, je dodnes opradená mýtickými príbehmi miestnych baníkov, ktorým bohaté zásoby slovenských hôr dávali živobytie.

Dnes sú Štiavnické Bane schátrané, stáročnú tradíciu si však pripomína miestne banícke múzeum, ktoré dodnes skrýva opustené šachty a štôlne. Zlato a striebro z nich roky okrem iného putovalo aj na razenie mincí, ktoré kolovali po Slovensku aj Európe.

Slováci však odvtedy pokročili a dnes patria na popredné priečky v Európskej únii čo sa týka bezkontaktných platieb. Práve technológie, ako napríklad tie365.bank nás od starobylého ťaženia posúvajú do „dnešnosti“ a prinášajú nám užitočné a pohodlné vymoženosti ako Apple Pay či Google Pay.

Dnes sa totiž u Slovákov platby cez hodinky, mobilom, ale aj samotné bankovanie v mobile, tešia veľkej obľube. A aplikácia od 365.bank v sebe okrem moderného mobile bankingu spája aj integrované sporenie Syslenie či ďalšie inovácie ako bezpečné emoji heslo či dokonca odmeňovací cash-back systém.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

Štiavnické vrchy | Slovenský Nový Zéland

Banská Štiavnica leží v úpätí nepoškvrnených Štiavnických vrchov, samotné mesto však nie je zďaleka tým jediným, čo región ponúka. Sopka Sitno, tajch Počúvadlo či historické bane striebra a zlata sú rovnako plnohodnotnými súčasťami regiónu.

Do Banskej Štiavnice však vedie komplikovaná a zdĺhavá cesta v zhoršenom stave, cez viacero menších obcí. Po odbočke z R1 tak treba rátať aspoň s ďalšími 30 minútami v aute.

Na výlet do regiónu preto odporúčame turistický Letný vlak od ZSSK. Ten jazdí na trase Zvolen – Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica každé 2 hodiny celý deň. Poskytuje tak efektívne spojenie medzi historickým mestom ukrytým v srdci kopcov a zvyškom Slovenska.

Samotná trať však rozhodne stojí za zmienku. Stačí pár minút jazdy v doline a okamžite nám bolo jasné, že opúšťame Slovensko a vchádzame do iného sveta. Okolie Banskej Štiavnice totiž pôsobí ako Nový Zéland – zelená príroda plná života, divokých húštin a neskrotných lesných bystrín.

Z auta však tieto krásy Slovenska neuvidíš – cesta vedie dolinou, zatiaľ čo sa železničná trať prediera prekrásnymi výjavmi domácej prírody.

Trať zo Zvolena do Banskej Štiavnice tak zosobňuje to, o čom Letné vlaky od ZSSK sú. Doviezli nás k fascinujúcim kúskom Slovenska, no zážitkom bola aj samotná jazda.

  • Banská Štiavnica nie je jediným miestom, kam Letné vlaky jazdia
  • ZSSK špeciálne turistické spojenia vypravuje aj do Slovenského raja, Slovenského krasu, na Záhorie či do Starej Ľubovne
  • Slovákom tak dáva príležitosť spoznať domov z úplne iného uhla.
Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

Panenské jazero v strede Slovenska | Pozostatok stáročnej baníckej histórie

Len málokto tuší, že Počúvadlianske jazero je v skutočnosti umelo vykopaná jama – tajch – ktorá kedysi slúžila miestnym baníkom. Umelý vodohospodársky systém nádrží slúžil na zachytávanie dažďovej vody, ktorá bola následne jarkami rozvážaná k miestnym baniam. Dohromady bolo takto prepojených až 60 umelých vodných nádrží – dnes je zachovaných už len 23.

Počúvadlianske jazero je najväčšie z nich, v jednom mieste hlboké až 11 metrov. Dnes sú však miestne bane poväčšine opustené a jazero slúži výhradne na zábavu a rekreáciu.

Tajch je totiž dejiskom mnohých letných koncertov a iných eventov, za ktorými chodia ľudia aj zo zahraničia.

V Počúvadle sa dá okrem iného aj kúpať, čo sme si vyskúšali v tých najhorších možných podmienkach. Bičujúci dážď a ľadových 14 stupňov boli ohromnou výzvou, no najväčší slovenský tajch sme napokon porazili a odporúčame to každému, aj mimo leta.

Celá lokalita je plná príjemných ubytovaní či reštaurácií, my sme však poslednú noc našej cesty po Slovensku trávili niekde inde.

 

Tatry Banskej Štiavnice | Rezort ako z rozprávky

Z Banskej Štiavnice nás cesta zaviedla na 20-minútovú asfaltku plnú nekončiacich serpentín, výmoľov a nepríjemne úzkych úsekov. Boj s neudržiavanou cestou III. triedy však stál za to, v strede Štiavnických vrchov totiž leží oáza pokoja.

Horný hodrušský tajch je nádherným chladným jazierkom a povinnosťou každého, kto sa vydá objavovať Štiavnické vrchy. Na jeho pobreží leží 4-hviezdičkový Hotel Salamandra, pokojný rezort s veľkolepým wellnessom a ešte väčším lyžiarskym strediskom aj s lanovkou.

Hotel Salamandra a jeho okolie sú Tatrami Banskej Štiavnice. V hoteli sme síce strávili len jednu noc, kvalitou služieb však patrí medzi naše najlepšie zážitky z celej cesty po Slovensku.

Od fantastického gastra cez kvalitný bar s prekvapivo prijateľnými cenami až po veľkoryso riešené izby. Najväčší plus si za nás však odnáša wellness – veľký plavecký bazén s ambientným osvetlením, dve vírivky a široký výber sáun, vrátane oddychovej miestnosti s pokojnou atmosférou.

V zime sa rezort mení na centrum miestneho lyžiarskeho strediska, ktorého dolná stanica lanovky leží 2 minúty od hlavného vstupu do hotela. Na reliéf Štiavnických vrchov ide o prekvapivo dlhú zjazdovku so strmými úsekmi, ktorá na niekoľko dní rozhodne zabaví.

Rezort šikovne využil aj samotný Horný hodrušský tajch. Na jeho brehu nielenže vzniklo príjemné posedenie v altánkoch, no dokonca i malé mólo, aj s rebríkom do vody.

Salamandre však do karát najviac hrá šikovne zvolená lokalita. Kvalitný rezort na brehu Horného hodrušského tajchu je skrátka dokonalou bodkou za celým dňom v Banskej Štiavnici.