Najstrašidelnejšie miesto Slovenska leží v srdci Gemera. Prilákalo aj hollywoodske hviezdy

Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho prvú časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.

Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.

Gemer je toho dôkazom – tajomná tiesňava Slovenského krasu bola viacnásobne vyhlásená za najstrašidelnejšie miesto v krajine – a to sme navštívili aj jaskyňu, z ktorej odleteli všetky netopiere. Začíname Gemerom, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.

  • Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná v Európe, kde nájdeš vzácny minerál
  • Po historickej železničnej trati do Dobšinej jazdia Letné vlaky, inak sú koľajnice úplne opustené
  • Zádielska tiesňava je najstrašidelnejším miestom na Slovensku, točia sa tu filmy aj seriály
  • Veľkolepý historický hotel leží len hodinu jazdy z Gemera – na vstupnej bráne do Tatier

 

Ochtinská aragonitová jaskyňa | Miesto, ktoré je v Európe unikátom

V srdci Slovenského krasu leží Ochtinská aragonitová jaskyňa, pýcha Slovenska, jedna z troch aragonitových jaskýň na celom svete. Národná prírodná pamiatka bola objavená v roku 1954 – úplnou náhodou pri hĺbení neďalekej štôlne menom Kapusta.

Jaskyňu je možné preskúmať so sprievodcom aj individuálne, do 300 metrov dlhej jaskyne však treba najprv zostúpať – pred hĺbkou 19 metrov nás najprv čakalo 104 schodov a za nimi mrazivé teploty blížiace sa k nule.

Za očarujúce aragonitové konštrukty to však stojí. Biele trblietavé ihlice pôsobia ako kúsky snehových vločiek a častokrát vytvárajú až vesmírne štruktúry. Najstaršie kúsky aragonitu dosahujú vek až 138-tisíc rokov.

Hlavná zložka aragonitu je uhličitan vápenatý, ten však nie je v európskych jaskynných systémoch vôbec zriedkavý. No na to, aby z neho vznikol aragonit a nie iný minerál (napríklad kalcit), sú však potrebné veľmi špecifické podmienky – a tie v Európe vznikli len v Ochtinskej aragonitovej jaskyni.

Aj aragonit sa však postupne premieňa na relatívne bežný kalcit – v jaskyni sa však neustále tvoria nové aragonitové ihličky, tie najmladšie majú aktuálne približne 2 milimetre.

Aragonit však nie je jediný klenot, ktorého hrdým domovom je Slovenský kras. Miestny jaskynný systém je domovom vzácnej minerálnej vody Gemerka, ktorá z jaskýň čerpá štedré dávky vápnika aj horčíka.

V jaskyni nežijú netopiere a nevyskytujú sa tu ani ikonické jaskynné stĺpy, ikonická aragonitová výzdoba, na ktorú môže byť Slovensko naozaj hrdé, však rozhodne klasické jaskyne zďaleka predčí.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer
Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

 

Opustená železničná trať po Gemeri | Historické spojenie s Betliarom

Do srdca Gemeru vedie počas víkendov aj lukratívne vlakové spojenie. ZSSK totiž počas letnej sezóny vypravuje Letné vlaky, unikátne spojenia regiónov s veľkými mestami a prestupnými bodmi, vďaka ktorým sa dá pohodlne spoznávať celé Slovensko.

Fantastickým príkladom je napríklad letný vlak z Košíc do Dobšinej, ktorý prechádza historickou Rožňavou, v tesnej blízkosti veľkolepého betliarskeho kaštieľa, až priamo k Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Na veľkom úseku trasy navyše vlak prechádza traťou, kde bežne vlakové spojenie nie je – ísť po opustených koľajniciach vo vlaku je tak zážitok, ktorý si bežný smrteľník nedokáže predstaviť.

My sme si Letný vlak vyskúšali na úseku Betliar – Rožňava, kde pre nás prišiel rušeň Okuliarnik, priamo na pôvodnú stanicu v historickom Betliari, neďaleko obľúbeného kaštieľa.

Letné vlaky ZSSK jazdia v Gemeri aj na Muráň, do Plešivca či Slavošoviec, prenádherných miest, ktoré by mal navštíviť každý Slovák. Po Slovensku toto leto premáva hneď 10 liniek, v ďalších častiach Ja som Slovensko uvidíš hneď viacero z nich.

Na vlaky po celom Slovensku navyše platia predplatné cestovné lístky Slovak, ktoré fungujú prakticky ako električenka. Na jednu „električenku“ tak možno chodiť vlakom do práce, ísť rýchlikom z Bratislavy do Košíc a využiť aj Letný vlak na spoznávanie Slovenska.

Letný vlak z Dobšinej napríklad za Betliarom vchádza do kotliny, kde sa rozpína historická Rožňava, ktorá bezpochyby stojí za návštevu.

 

Zádielska tiesňava | Najstrašidelnejšie miesto na Slovensku

Snáď najdesivejšie miesto na Slovensku leží na výpadovke z Rožňavy do Košíc. Za malebnou dedinkou Zádiel sa týči 2 kilometre dlhá tiesňava, na niektorých miestach hlboká vyše 300 metrov.

Gigantickú tiesňavu do vápencových masívov nekompromisne vymyla riečka Blatnica, ktorá za sebou nechala vyše 100 menších jaskýň. Kvôli Blatnici je Zádielska tiesňava pravidelne vyplavovaná, voda z okolitých planín zvykne stiecť do tiesňavy, pričom zaplaví aj vyvýšenú asfaltku.

Vyvýšené skalnaté útesy v správnom svetle vrhajú strašidelné tiene, ktoré milujú tvorcovia filmov aj seriálov, točili sa tu napríklad 1890 či Za nepriateľskou líniou s Owen Wilsonom.

Práve špecifické tvary majestátnych útesov sa starajú o to, aby bola v Zádielskej tiesňave takmer vždy tma. Aj to prispelo hromade povestí, ktoré sa po Gemeri dodnes šíria. V temnej rokline sa majú preháňať démoni a duchovia – práve tak si miestni vysvetľovali obrovské množstvo jaskyniek.

Zádielska tiesňava je súčasťou Slovenského krasu, veľkolepého pohoria popretkávaného sieťou nespočetných jaskýň bohatých na minerálne vody. Práve panenský Slovenský kras je domovom Gemerky, ktorá je vďaka nemu bohatá na minerály a obsahuje ideálny pomer vápnika a horčíka.

Gemerka, prameň Blatnica
Gemerka, prameň Blatnica

 

Hotel Hviezdoslav | Nezvyčajný hotel v najkrajšom meste na Slovensku

Len hodinu z Gemera smerom na sever už leží srdce Tatier – a pod nimi Kežmarok, jedno z najkrajších miest na Slovensku. Ešte krajšia cesta, ktorá do Kežmarku z Rožňavy vedie – cez horské priechody Dobšiná a Vernár prekonávajúce Slovenské rudohorie a Nízke Tatry.

Korene historického Kežmarku siahajú až do 13. a 14. storočia, čo dokazujú aj rozkošné dláždené uličky prekvapivo energického centra, ktoré by malebnosťou pokojne mohlo konkurovať najvychytenejším slovenským pamiatkam.

V podobnom duchu sa nesie aj Boutique Hotel Hviezdoslav, zasadený priamo pod Vysokými Tatrami. Hotel stojí v obklopení dominánt Kežmarku – Kežmarský hrad či Bazilika sv. Kríža sú len na dosah ruky, rovnako ako vstup do Tatier cez Tatranskú Lomnicu.

Interiér Boutique Hotela Hviezdoslav do centra Kežmarku fantasticky zapadá a na našej ceste nás z hotelov uchvátil najväčšmi. Historická či Provensálska izba sú zariadené v teplých farbách v obklopení kvalitného umenia, vďaka čomu je hotel hrdým členom Asociácie historických hotelov.

Historický interiér sa však moderne spája so súčasnosťou – pod starobylými múrmi totiž leží luxusný wellness, ktorý nám poriadne padol vhod. Pretože toto objavovanie Slovenska (a 590 najazdených kilometrov) sme zvládli za jediný deň.