Slovenské Toskánsko: Nekonečné vinice a božský pokoj. Toto miesto musíš navštíviť

Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho poslednú časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.

Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.

Juh Slovenska je toho dôkazom – Podunajská nížina a rovina skrývajú vinohrady ako z Toskánska so svetovým vínom, božský pokoj a desiatky fascinujúcich stavieb. Na juhu sa naša cesta po krajine, Ja som Slovensko, končí, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať v menu vyššie.

  • Krajina ako z Toskánska. Kde ležia romantické vinohrady so svetovým vínom?
  • Tesne za Štúrovom leží 18. najväčší kostol v Európe, bazilika má na konte viacero svetových prvenstiev
  • Komárňanskú pevnosť položilo len zemetrasenie, miestne nádvorie je najkrajšie na Slovensku
  • Rodinná firma makom dobýja Slovensko, vyrábajú z neho kozmetiku či chutné jedlo

 

Slovenské Toskánsko | Strekovská vínna cesta

Slovenské vína nepochádzajú len z Malých Karpát či Tokaja, na celom území máme až 6 vinohradníckych oblastí, ktoré sa dohromady delia na 40 regiónov. Najväčšiemu z nich „vládne“ minimálne 950 rokov stará dedinka Strekov za Novými Zámkami.

Práve v Strekove v roku 2016 nafľašovali bratia Kasnyikovci prvú fľašu vína, čím započali dlhoročnú tradíciu naturálnych vín, ktoré poctivo vyrábajú až dodnes. Žiadna chémia navyše, žiadne prípravky, len hektáre viníc a organická výroba.

V Strekove má tvorba vína nekonečnú históriu, miestni vinári využívajú lokálnu hlinitú a ílovito-hlinitú pôdu. Jedinečnosti miestneho vína výrazne napomáha aj miestna mikroklíma, ktorá sa vyznačuje veľkými rozdielmi medzi dňom a nocou.

Miestna pahorkatina v Strekove je priam posiata vinicami, vďaka čomu pripomína ikonické Toskánsko. Strmé kopce, kvalitné víno a južanská atmosféra. Miestni vinári tu pestujú najmä Rizling vlašský, Frankovku modrú, Sauvignon či Dunaj.

Kasnyikovci majú k Strekovu hlbokú väzbu, ich cieľom nie je v prvom rade preraziť ako podnikateľ, no vyrábať kvalitné strekovské víno a ako celok ho spopularizovať. To sa im aj darí, víno Kasnyikovci totiž vyvážajú do celého sveta a Slovensko i Strekov tak hrdo reprezentujú po celej zemeguli.

Ich 100 % autentické vína sú však dostupné aj na Slovensku, poctivú fľašu si môžeš kúpiť aj v potravinách YEME, ktoré šikovných slovenských producentov podporujú od samého vzniku.

 

Slovensko z iného pohľadu | Letné vlaky pomaly končia

Na našich cestách po Slovensku sme značnú časť prejazdených kilometrov presedeli práve vo vlakoch. ZSSK totiž nielenže ponúka rýchle a efektívne spojenia, no až do 15. septembra vypravuje turistické Letné vlaky. Tie veľké mestá a prestupné stanice spájajú s krásami Slovenska.

Počas cestovania po Slovensku nám však bolo veľmi rýchlo jasné, že zážitkom nie sú len cieľové destinácie, no aj samotná jazda – Letné vlaky totiž jazdia aj po odstavených a opustených železničných tratiach, kam sa vlakom bežne nedostaneme. Slovensko sa tak dá objaviť z úplne iného uhla.

Kam jazdia Letné vlaky?
  • Záhorie: Z Bratislavy na Záhorie jazdí Záhoráčik, ktorý z hlavného mesta do prekrásneho vidieka vyváža cyklistov aj peších. V okolí sú fascinujúce náučné chodníky či dych vyrážajúci Plavecký hrad
  • Spiš: Sever Slovenska pretkávajú hneď 2 Letné vlaky – zo Spišskej Novej Vsi do Spišského Podhradia a z Prešova do Starej Ľubovne. Spišský hrad či historické centrum Starej Ľubovne sú tak na dosah aj s pohodlným odvozom
  • Banská Štiavnica: Zo Zvolena cez Hronskú Dúbravu jazdí každé 2 hodiny Letný vlak do Banskej Štiavnice. Kalvária, Starý hrad, neďaleké Počúvadlo, botanická záhrada či Štiavnické Bane rozhodne stoja na návštevu (vyskúšali sme )
  • Slovenský kras: Z Košíc vyrážajú hneď 3 vlaky, ktoré ťa dovezú k slávnemu Betliarskemu kaštieľu, do Dobšinej do historickej Rožňavy. Vlak sa prediera zabudnutými traťami celého Gemera, kam sa bežný smrteľník dnes už len tak nepozrie (vyskúšali sme)
  • Slovenský raj: Z Banskej Bystrice, Košíc a Prešova vyrážajú 3 rôzne vlaky jazdiace k Dobšinskej ľadovej jaskyni, Palcmanskej Maši, cez čarovnú Heľpu, Polomku, Stratenú či Mlynky alebo popod Muránsku planinu. A to navyše po najkrajšej trati Slovenska, Červená Skala – Margecany s desiatkami neuveriteľných tunelov a viaduktov (vyskúšali sme)
  • Tatranská elektrická železnica: TEŽ síce nepatrí medzí Letné vlaky a jazdí celoročne, no v tvojich výletoch po Slovensku však nesmie chýbať. Magická železnička sa prepletá útesmi, tatranskými hájmi a roklinami, s neustálym výhľadom na majestátne slovenské štíty (vyskúšali sme)
Tatratea, Kežmarok
Tatratea, Kežmarok

 

Zázrak tesne za Dunajom | Zo Štúrova si môže brať príklad celý svet

Juh Slovenska je pre väčšinu Slovákov neprebádanou džungľou – južné končiny však rozhodne stoja za návštevu.

Sálajú pokoj a mier, sú plné zlatistých polí a historických mestečiek. Lúkami a pastvinami sa pomaly prerážajú veľké rieky a v mnohých oblastiach akoby zastal čas.

V podobnom duchu sa nesie aj tiché Štúrovo, ktoré signalizuje koniec Slovenska. Práve v meste sa totiž začína masívny ohyb Dunaja, ktorý sa následne točí na juh, do Maďarska.

Dominantou Štúrova je obrovská Katedrála Panny Márie a sv. Vojtecha, 18. najväčší kostol na planéte. Paradoxne, bazilika však v samotnom Štúrove neleží, no je vzdialená len pár metrov cez Dunaj, kde kraľuje vŕšku v maďarskom Ostrihome.

Bazilika je postavená z vzácneho červeného mramoru a sídli v ňom celá maďarská rímskokatolícka cirkev. Obdivovať ju chodia Slováci aj turisti z celého sveta, ide o jednu z najvýznamnejších dochovaných renesančných stavieb na svete a na konte má ešte jedno prvenstvo.

Vnútri baziliky sa týči oltár s 13,5-metrovým výjavom Nanebovzatia Panny Márie od Girolama Michelangela Grigoletti – najväčšou maľbou na celom svete, ktorá bola namaľovaná na jediný kúsok „plátna“.

Tatratea, Kežmarok
Tatratea, Kežmarok

Štúrovo s Ostrihomom žije v dokonalej symbióze. Dve krajiny, dve mestá, no obrovská súdržnosť a nekonečný zoznam spoločných podujatí. Krajiny poeticky aj fyzicky spája Most svätej Valérie a Štúrovo tak celému svetu ukazuje, ako sa dá žiť bez hraníc a zbytočných prekážok.

Pri ceste do maďarského Ostrihomu sme sa spoľahli ako ďalších 200 miliónov vodičov na navigáciu od slovenského Sygicu. Domáca firma sa snaží redefinovať zážitok z cestovania a ich navigáciu používajú šoféri po celom svete.

My sme ju využívali nielen v telefóne. Cez šikovný CarPlay sme navigáciu mali priamo na obrazovke v našom RS-ovom Kodiaqu od Škody.

Upozorňovanie na prudké zákruty, prehľadné mapy či 3D budovy v mapách sú samozrejmosťou, no Slováci vedia, že navigácia nemusí znamenať len mapu a šípky na nej. Smart navigácia využíva aktuálny prehľad o dopravnej situácii, s ktorou appka ráta a trasu operatívne prispôsobuje, čo sa nám hodilo napríklad v rannej špičke v Ružomberku či pri výjazde z Bratislavy.

Čo však znamená „rozšírená“ navigácia? Sygic ponúka info o cenách paliva na čerpacích staniciach, varuje pred radarmi či odporúča, v ktorom jazdnom pruhu sa držať. Slovenská appka sa tak za volantom stáva skôr asistentom než jednoduchou navigáciou.

K Sygicu existujú aj add-ony, čo všetko si do auta môžeš pridať?
  • Real View navigácia – miesto kreslených máp reálny pohľad z fotoaparátu, so šípkami či upozorneniami vloženými priamo na vozovku v telefóne
  • Head-Up displej – šikovné využitie zrkadlovej technológie, vďaka ktorej sa informácie o ceste premietajú priamo na predné sklo, do zorného poľa
  • Dashcam – kamery za pár desiatok eur sú v autách čoraz populárnejšie, neexistuje však jediný dôvod, prečo by to nemohla robiť aj aplikácia

Naturálny mak z Patiniec | Rodinná firma dobýja Slovensko

Každý Slovák by mal vedieť, že najjužnejší geografický bod Slovenska sa nachádza v Patinciach, v malej dedinke medzi Komárnom a Štúrovom – a takýto významný bod sme nesmeli vynechať. Spiaca obec sa chváli miestnymi kúpeľmi a inak žije predovšetkým lokálnou poľnohospodárskou produkciou.

Veľkým hráčom v Patinciach je Pemak, miestna firmička pestujúca a vyrábajúca mak na úctyhodných 100 hektároch.

Z poľa však mak zbierajú nielen kombajnom, ale aj ručne – manželia Jana a Bálint Pémovci sa totiž starajú aj o stopercentne ručný zber, vďaka čomu sa môžu pochváliť i organickou produkciou – ktorú si na ich maku môžeš otestovať napríklad v potravinách YEME, kde sa poctivé výrobky Pemaku predávajú.

Nekonečné polia nazývajú svojím „kráľovstvom maku“, pri poli však ich práca ani zďaleka nekončí. Z maku vyrábajú prírodný olej, med či sušienky. Využitie však našli aj v kozmetike, keďže majú rozbehnutých hneď niekoľko produktových rád makových mydiel či balzamov na pery.

Pémovci tak pre slovenské nížiny našli nevšedné využitie; miesto obilnín a strukovín v Patinciach pestujú kvantá maku, a to prírodne a poctivo. Zabudnutý región Slovenska tak popularizujú kvalitou výrobkov a ešte doň prinášajú aj pracovné príležitosti.

Práve vďaka ich lokálnej produkcii a kvalitnému, poctivo pestovanému a zbieranému maku si Pemak vybrali aj potraviny YEME, v ktorých nájdeš slovenské produkty od najlepších domácich výrobcov.

Pevnosť, ktorú zlomilo až zemetrasenie | Komárno

Metropola juhu je v mysliach mnohých Slovákov zakódovaná len ako vstupná brána k našim južným susedom, v skutočnosti však ide o prekrásne mesto s bohatou históriou.

Jasnou dominantou je protiturecká pevnosť na sútoku Dunaja a Váhu, dvoch najväčších slovenských riek. Masívna kamenná stavba odolala dokonca aj mesačnému tureckému obliehaniu v roku 1594 a dnes je najväčšou slovenskou pevnosťou – faktom je, že jediný, kto ju porazil, boli dve zemetrasenia v 18. storočí.

O Nádvorí Európy sa zasa každý učil na geografii. Pestrofarebné nádvorie tvorí vyše 40 domčekov, každý v odlišnom architektonickom štýle a reprezentujúci odlišnú krajinu. Grónske, dánske, francúzske či španielske domčeky lemuje prestrianne nádvorie, ktoré reprezentuje súdržnosť a ide o jeden z najkrajších slovenských unikátov.

Po cestách na Slovensku sme prejazdili cez 3 500 kilometrov, stáli na benzínkach, v obchodoch, miestnych prevádzkach, platili za parkovanie, lístky, jedlo, vstupné – a pri takomto objeme je nemysliteľné, aby sme na všetko využívali hotovosť.

Našťastie, Slovensko je pre platbu kartou dobre pripravené. Už aj malé obchodíky, vstupné brány na prírodné úkazy či parkovacie búdky disponujú platobným terminálom.

My sme všetky výdavky zaplatili so štýlovou vertikálnou kartou od 365.bank a okrem toho sme párkrát vytiahli aj mobil. Aj keď bolo platenie mobilom cez Apple Pay či Google Pay v okrajových častiach Slovenska prekvapením pre miestnych, elektronické platby pre nás, ako dnešných ľudí, boli násobne pohodlnejšie a pohotovejšie ako nosenie hotovosti.

Účet v 365.bank, okrem dizajnovej vertikálnej karty s najčistejším dizajnom bez textu na prednej strane, spája aj nekonečné množstvo šikovných vychytávok ako integrované sporenie Syslenie, odmeňovací cash-back systém či moderné a bezpečné emoji heslo – všetko, čo dnes dnešný človek potrebuje.

Tatratea, Kežmarok
Tatratea, Kežmarok