Pellegrini by privítal, keby sa Slováci z Británie vrátili domov, podľa neho by sa im tu žilo lepšie

  • Predseda vlády Peter Pellegrini by privítal, keby sa Slováci zo Spojeného kráľovstva vrátili domov
  • Úroveň a kvalita života na Slovensku sa podľa neho postupne zlepšujú a je presvedčený, že by im tu bolo lepšie
pio
wikimedia.org
  • Predseda vlády Peter Pellegrini by privítal, keby sa Slováci zo Spojeného kráľovstva vrátili domov
  • Úroveň a kvalita života na Slovensku sa podľa neho postupne zlepšujú a je presvedčený, že by im tu bolo lepšie

Premiér tak reagoval na situáciu v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Informáciu priniesla SITA.

„Máme najnižšiu nezamestnanosť, je dostatok voľných pracovných miest a oproti iným krajinám rýchlym tempom rastú aj naše priemerné zárobky. Takisto sú tu pre založenie rodiny oveľa lepšie podmienky,“ myslí si.

Uznáva však, že stále je nedôvera občanov v súdnictvo, zároveň ale verí, že dôveryhodnosť v súdnu moc a spravodlivosť bude v nasledujúcich rokoch stúpať. Podotkol, že pod vedením ministerky vnútra Denisy Sakovej a policajného prezidenta Milana Lučanského sa dnes nezatvárajú oči pred ničím pri akomkoľvek vyšetrovaní a nikto nie je chránená osoba.

zdroj: wikimedia.org-Shealah Craighead

Pellegirni v relácii pripomenul, že Slovenská republika od začiatku proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ sledovala a bola pripravená na všetky varianty. Uviedol, že v prípade našich občanov, ktorí tam budú ďalej žiť, pracovať a študovať bude všetko ošetrené v zmluvách a občania budú informovaní, ako postupovať.

Okrem toho, brexit bude mať pre Slovensko aj ekonomický rozmer. „Bude prioritou vyjednať dobrú obchodnú dohodu, tak aby neplatili žiadne clá, obmedzenia, tarify a slovenské výrobky mohli byť bez problémov dodávané na britský trh,“ priblížil predseda vlády.

Prieskum ukázal, že za hranice chce odísť stále viac Slovákov

Viac ako štvrtina mladých Slovákov od 15 do 24 rokov povedala, že si myslí, že sa do troch rokov natrvalo odsťahuje do zahraničia. Prevažuje nedôvera v systém a rezignácia veci meniť. Tieto aj mnohé iné zaujímavé zistenia priniesol prieskum Rady mládeže Slovenska v krajinách V4.

zdroj: unsplash.com

Medzi mladými ľuďmi vládne hlboká nedôvera voči štátnym inštitúciám. Viac než 80% z nich nedôveruje vláde a parlamentu, 67% nedôveruje súdom. Veľké množstvo opýtaných má pocit, že nie je v ich silách ovplyvniť, čo sa v spoločnosti a krajine deje. Až 43% z nich si myslí, že nemajú žiaden vplyv na fungovanie štátu a inštitúcií. Táto nedôvera sa tiahne naprieč regiónom krajín V4.

V odchodoch nie sme samy. Až 47 percent z opýtaných mladých Čechov povedalo, že rozhodne alebo skôr súhlasí s tvrdením, že do troch rokov natrvalo krajinu opustí. Preč zo svojej krajiny sa naopak priveľmi nehrnú Poliaci, z ktorých takmer polovica opýtaných o odchode ani neuvažuje.

Zdroje: mladez.sk, SITA, RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech