Pellegrini: Hovorí sa, že Mikulec zajtra odstúpi…

  • Slovensko čaká na hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde
  • Pellegrini tvrdí, že preto možno odstúpi minister vnútra
Na fotografii minister vnútra Roman Mikulec a predseda strany Hlas Peter Pellegrini
TASR/Martin Baumann
  • Slovensko čaká na hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde
  • Pellegrini tvrdí, že preto možno odstúpi minister vnútra

Takto blízko k pádu vlády Slovensko nebolo od jeho vzniku, myslí si predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Tvrdí, že sa šepká o možnom odstúpení ministra vnútra Romana Mikulca, aby vyhovel požiadavke Martina Borguľu, ktorý by v takom prípade hlasoval za podporu vlády.

„Od soboty (10. 12.) sa šíria informácie, som zvedavý, čo bude, že Roman Mikulec pravdepodobne v pondelok skončí vo svojej funkcii ministra vnútra, len aby vyhoveli Borguľovi a aby ten podržal vládu,“ uviedol Pellegrini.

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) pripustila, že osud vlády záleží od jediného hlasu, a to práve od Borguľu, avšak nepotvrdila Pellegriniho výrok o možnom odstúpení Romana Mikulca. Poslanci diskutovali v relácii RTVS O 5 minút 12.

„Žiaľ, koalícia má vnútorné rozpory aj preto, lebo orgány činné v trestnom konaní majú voľné ruky,“ uviedla Remišová s tým, že orgány si svoju prácu robia rovnako pri koaličných poslancoch aj pri „oligarchoch“. 

„O tom by sme mohli povedať, že je aj postoj pána Borguľu. Áno, teraz to visí na jeho hlase,“ uviedla.

Na otázku, či existuje možnosť, že by zajtra Mikulec odstúpil, aby vyhovel Borguľovi, Remišová odpovedala, že „takéto scenáre zatiaľ vôbec nie sú v hre“. Šéf vnútra počas vládneho obdobia vydržal osem pokusov o odvolávanie, vláda ho zakaždým podporila.

Čo sa týka utorkového hlasovania o vyslovení nedôvery vláde, prognózy sú nejasné. „Bude to možno tesné. Možno to nakoniec skončí 75 : 75,“ pripustil Pellegrini.

Podľa Naďa k „obchodu“ s Borguľom nedôjde

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) garantuje, že koalícia nebude obchodovať s poslancom Martinom Borguľom (Sme rodina), ktorý chce hlasovať za pád vlády. Všetci poslanci za Hlas-SD budú hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Pôjde podľa poslankyne Denisy Sakovej o najzaujímavejšie hlasovanie za posledné obdobie. Obaja to uviedli v diskusnej relácii Na telo na TV Markíza.

Saková v relácii potvrdila, že počula historku o odchode Romana Mikulca (OĽANO) z postu ministra vnútra výmenou za Borguľovo podržanie vlády. „Určite nebudeme obchodovať s poslancom Borguľom alebo s kýmkoľvek iným za to, že budeme tlačiť niekoho, aby odstúpil,“ poznamenal Naď.

Pád vlády bez schváleného rozpočtu považuje za veľké riziko. Minister nemá informácie ani o tom, že by mal šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) odísť. „Ak urobí Matovič také rozhodnutie sám, tak ho urobí. Ja v tomto momente nemám takúto informáciu,“ poznamenal.

Saková vylúčila vládnutie „sedemdesiatšestky“ so Smerom-SD, ĽSNS a Republikou po páde vlády. Najlepšou cestou sú podľa nej predčasné voľby a do ich uskutočnenia môže byť vláda v demisii. Nesúhlasí ani s vymenovaním úradníckej vlády.

Minister obrany si myslí, že k vymenovaniu úradníckej vlády dôjde. „Ak padne vláda, tak sa skúsi jeden politický pokus, druhý a na tretí to už predloží pani prezidentka, si myslím,“ podotkol.

Saková skritizovala predstavený návrh rozpočtu, za ktorý sa má na budúci týždeň hlasovať. Ak by jej po voľbách ponúkli funkciu ministerky vnútra, tak by podľa vlastných slov pozíciu prijala.

Naď je rád, že bývalý expremiér Mikuláš Dzurinda prichádza s nejakým projektom smerujúcim k tomu, aby neprepadli žiadne demokratické pravicové hlasy. Zároveň dodal, že nemá ambície odísť z hnutia OĽANO a nijakým spôsobom sa s Dzurindom nerozpráva.

Dzurindov projekt

Remišová tvrdí, že Dzurindov projekt, o ktorom sme ťa informovali v tomto článku, je čisto liberálny. Mal by sa preto podľa nej spájať s liberálnymi stranami, napríklad so Spolu. Nemyslí si, že poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) prejde do možnej Dzurindovej strany. Uviedla tiež, že Za ľudí bude radšej hľadať spoluprácu s konzervatívnejšími stranami, ako je KDH.

Pellegrini si myslí, že mnohým ide o čas a predčasné voľby im nevyhovujú, pretože „malé strany“ ako Spolu ešte nemajú šancu. Domnieva sa, že sa tieto strany budú snažiť predčasné voľby odložiť na čo najneskôr, aby napríklad Dzurinda dokázal predstaviť svoj projekt.

Expremiér tiež vyvrátil možnú spoluprácu Hlasu so stranou Progresívne Slovensko (PS). Tvrdí, že žiadneho „PS človeka“ ani nestretol.

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda je toho názoru, že ak by po predčasných voľbách zvíťazili strany tvoriace súčasnú opozíciu, Slovensko očakáva možno až katastrofa. 

Nezaradený poslanec a predseda Spolu Miroslav Kollár po sobotňajšom sneme jeho strany povedal, že nebude hlasovať za pád vlády. Návrh strany Sloboda a Solidarita považuje za nezodpovedný aj preto, že nie je známe, čo by nastalo po vyslovení nedôvery. Informuje o tom agentúra SITA.

Demokraciu podľa neho ohrozuje štiepenie demokratických politických síl. Poukázal tiež na výzvy ako extrémizmus, populizmus, ale aj spochybňovanie ukotvenia Slovenska v EÚ. Tie zvýrazňujú potrebu spájať sa a vytvoriť alternatívu pre stredopravého voliča, uviedol.

Zdroje: Startitup/O 5 minút 12, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá