Pendleri sa búria proti novým opatreniam. Matovičovi a Čaputovej adresovali otvorený list

  • Ľudia, ktorí pravidelne prekračujú hranice Slovenska, sa budú musieť preukázovať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, nie starším ako 14 dní
  • Nariadenie, ktoré bude platiť už od pondelka 7. decembra, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, tí však takéto opatrenie razantne odmietajú
policia, pendleri, hranice
TASR/František Iván
  • Ľudia, ktorí pravidelne prekračujú hranice Slovenska, sa budú musieť preukázovať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, nie starším ako 14 dní
  • Nariadenie, ktoré bude platiť už od pondelka 7. decembra, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, tí však takéto opatrenie razantne odmietajú

Prezidentke Zuzane Čaputovej a premiérovi Igorovi Matovičovi adresujú otvorený list. Chcú ním upozorniť na diskrimináciu a požiadať o zastavenie účinnosti čoskoro platného nariadenia. Upozorňujú, že opatrenia negatívne zasiahnu množstvo občanov Slovenska, ktorí bývajú v prihraničných obciach susednej krajiny.

„Žiaľ, v prvej vlne koronavírusu sme ako obyvatelia týchto obcí trpeli, lebo sme sa ocitli v jednom vreci s každým, kto prekračoval hranice, aj s tými, ktorí križujú celé krajiny, a po dvoch týždňoch sa vracajú domov,“ píše iniciátor listu Daniel Grenzer.

Matovič si strieľa z národa. Oznámenie lockdownu už nechce robiť on a opäť si vynucuje ospravedlnenia

Zdôrazňuje, že mnoho pendlerov si na Slovensku odvádza dane v plnej výške a rovnako generujú hodnotu, ktorá nezostáva v zahraničí. „Keďže sú naše celodenné záujmy na Slovensku, domov, za hranice, prichádzame večer, a nasledujúci deň ideme znova do práce, k lekárovi či na úrad na Slovensku. Maximálne si v obci, kde bývame, nakúpime v obchodoch, ktoré sú dimenzované na tisíce kupujúcich Slovákov, ktorí tam však momentálne nie sú,“ konštatuje.

Súhlasíš s pravidelným testovaním pendlerov?

To podľa pendlerov znamená, že obchody sú naplnené len na maximálne 5 % z ich celkovej kapacity. Tvrdia, že takýmto spôsobom sú dokonca vo väčšom bezpečí pred vírusom, než ako keby nakupovali na Slovensku.

Zdôrazňujú, že sa cítia byť veľmi diskriminovaní, ak od nich štát požaduje preukazovanie sa negatívnym testom každých 14 dní. Pripomínajú tiež, že v prihraničných obciach nie je ani zďaleka toľko prípadov, aby boli rizikom pre ich spoluobčanov žijúcich na Slovensku. 

ZMENA REŽIMU NA HRANICIACH Od pondelka sa na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva zavádza pri vstupe na…

Posted by Roman Mikulec – minister vnútra SR on Friday, December 4, 2020

Od vlády chcú taktiež vedieť, aké sú dôvody na zavedenia nových hraničných opatrení. Nepáči sa im, že štát pri zavádzaní týchto pravidiel vôbec nevychádzal z relevantných dát, nakoľko nimi ani nedisponuje. Myslia si preto, že uvedené opatrenia sú iba „populistickými neodbornými návrhmi, ktoré diskriminujú“ a robia z nich občanov druhej kategórie.

„Týmito opatreniami sa dáva priestor rôznym konšpirátorom a prilieva sa olej k segregácii obyvateľov Slovenskej republiky a obyvateľov Európskej únie,“ dodali Daniel Grenzer a obyvatelia prihraničných obcí SR.

Na stránke ministerstva zdravotníctva je priebežne aktualizovaný zoznam antigénových testovacích miest. Občania, ktorí chcú prekročiť hranicu takzvane na otočku, musia byť schopní preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Zdroj: MV SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK