Penta najskôr predávala „handry z Číny“, dnes točí miliardy. Čomu vďačí za 265-miliónový ročný zisk?

  • Nemocnice, lekárne, banky, nehnuteľnosti i médiá. Moc Penty je naozaj obrovská
  • Prečo je finančná skupina tak kontroverzná a neustále sa o nej hovorí?
Penta
Penta
  • Nemocnice, lekárne, banky, nehnuteľnosti i médiá. Moc Penty je naozaj obrovská
  • Prečo je finančná skupina tak kontroverzná a neustále sa o nej hovorí?

Jej meno počujeme azda každý deň v správach. Obzvlášť vďaka jednému z jej zakladateľov a vedúcich osobností Jaroslavovi Haščákovi, ktorý je hlavnou postavou jednej z najväčších káuz Slovenska – Gorila a ktorého pred niekoľkými dňami prišla zatknúť Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Väčšina ľudí má Pentu spojenú hlavne s touto jednou osobou, okolo ktorej sa akosi točia veľké kauzy. Mnohí taktiež vedia, že spoločnosť sa venuje zdravotníctvu či nehnuteľnostiam – to vedia najmä tí z Bratislavy, ktorým Penta nad hlavami stavia moderné veže. „Majú poisťovňu Dôvera a lekárne,“ znie azda najlepšia odpoveď, keď sa na ulici niekoho spýtaš, čo okrem zatknutého Jaroslava Haščáka o tejto slovenskej finančnej skupine vie.

zdroj: TASR/Jakub Kotian. V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke uprostred podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.

Za Pentou, čomu všetkému sa venuje a čo vlastní, je však toho o mnoho viac. A Jaroslav Haščák nie je jedinou osobou v tejto investičnej firme. A ani jedinou, okolo ktorej sa točí nejaká veľká kauza. V čom teda ešte táto spoločnosť podniká, kto za ňou stojí a čo vôbec znamená Penta? Príbeh firmy, ktorá je pre niekoho inšpirujúca, no podľa niektorých skúšala ovládnuť Slovensko viac, než je zdravé.

Od predaja čínskych handier po zrod Penty

Aj v malej obci na východe Slovenska, ktorá má dnes vyše 200 obyvateľov, sa môže narodiť človek, ktorý sa stane hlavou jednej z najmocnejších finančných skupín Slovenska a hlavnou „hviezdou“ jednej z najväčších politických káuz, ktorá vytiahne na námestia davy nahnevaných ľudí.

Dnes 51-ročný Jaroslav Haščák pochádza z obce Ďurková, okres Stará Ľubovňa. Po gymnáziu sa dostal na vysokú školu do samotnej Moskvy, pričom si médiá často neodpustia poznámku, že tam sa vtedy vedeli dostať len ľudia verní komunistickej strane. Rozhodne sa tak v živote ďalej nechoval a skôr by sa dal prirovnať ku loviacim, kapitalistickým žralokom.

zdroj: Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde 20. januára 2020 v Pezinku. Na snímke spolumajiteľ finančnej skupiny Penta a predvolaný svedok Jaroslav Haščák. FOTO TASR – Jakub Kotian

Z Moskvy si to namieril na univerzitu v čínskom Pekingu, kde začal na začiatku 90. rokov spolu so svojim doterajším partnerom Marekom Dospivom podnikať. Na Slovensko a do Českej republiky začali dovážať textilné výrobky z Číny.

Tým získali dobrý kapitál na začiatok niečoho nového a na prelome rokov 1993 a 1994 založili spolu s ďalšími partnermi – Jozefom Oravkinom, Martinom Kúšikom a Jurajom Herkom (neskôr nahradený Jozefom Špirkom) – spoločnosť Penta Brokers, ktorá obchodovala s cennými papiermi. Zrodila sa Penta. Názov, ktorý z gréčtiny znamená päť, presne toľko bolo zakladajúcich členov a toľko kľúčových ľudí, len už trochu vymenených, stojí za Pentou i dnes.

zdroj: Penta

Kľúčový privatizačný fond a vznik jednej z najmocnejších skupín Slovenska

Penta sa rokmi menila, ako sa menili aj jej oficiálne názvy, z Penta Brokers na Penta Group až po dnešný Penta Investments Limited, no skrátene je to stále Penta. Menili sa a rozširovali aj podnikateľské aktivity, ktoré si ešte vymenujeme. A zmenilo sa aj oficiálne sídlo skupiny – preto sa napríklad občas nehovorí o slovenskej, ale o cyperskej spoločnosti.

Po založení sa ďalším kľúčovým momentom pre Pentu ukázal v druhej polovici 90. rokoch zisk podielu vo fonde „VÚB Kupón“, na ktorý Penta spomína ako na „najväčší privatizačný investičný fond na Slovensku“. Pätica partnerov tým získala aktíva v hodnote zhruba 9 miliárd slovenských korún a určitú správu nad vyše 100 podnikmi. Dodnes tento úspech v privatizačnom fonde vyvoláva určité otázky. Každopádne, Penta sa ním bez pochýb dostala na iný, vyšší level.

▫️Iain Child preberá výkonné pozície Jaroslava Haščáka v Penta Investments▫️Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty,…

Posted by Penta Investments on Wednesday, December 2, 2020

Postupne získala či reštrukturalizovala – teda skrátene a jednoducho povedané získala, opravila a za výhodné peniaze svoj podiel predala – niekoľko firiem. Medzi „opravenými a predanými“ je napríklad Slovnaft, Východoslovenské železiarne (dnes U. S. Steel Košice), Slovenská poisťovňa a ďalšie. Skupina tým získala ďalší, dôležitý kapitál a mohla sa zamerať na ďalšie svoje plány.

Behom niekoľkých rokov sa tak Penta stala bez pochýb jednou z dvoch najsilnejších finančných skupín na Slovensku. Druhou je J&T. A svoje podnikateľské aktivity preniesla a rozbehla aj za našimi hranicami.

Pôsobí vo viac ako 10 európskych krajinách. V oblasti zdravotníctva, finančných služieb, maloobchodu, výroby, médií a realitného developmentu. Je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne a v súčasnosti zamestnáva viac ako 46 000 ľudí,“ píše o sebe Penta na svojej stránke.

zdroj: Penta

Moc v zdravotníctve

Jedným z najhlavnejších odvetví, ktorému sa Penta už roky venuje, je zdravotníctvo. Cez svoje spoločnosti (ktoré sú teda súčasťou Penty a jej holdingu Penta Hospitals International) Svet zdravia, Penta Hospitals CZ a ProCare ovláda desiatky nemocníc a medicínskych centier na Slovensku i v Českej republike. Taktiež vlastní lekárne Dr.Max a zdravotnú poisťovňu Dôvera.

Práve zjavná dravosť po čoraz väčšej moci v našom zdravotníctve je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Penta často objavovala v našich médiách. Na základe nahrávok z kauzy Gorila – ktoré zachytávajú tajné rozhovory Haščáka s vrcholovými politikmi – či na základe jeho kontaktov a iných súvislostí, je Penta podozrievaná napríklad z toho, že chcela pomôcť jednotlivým politickým subjektom a za to napríklad potom dosadiť svojho vlastného ministra zdravotníctva či inak cez zaviazaných politikov pomáhať svojmu impériu v zdravotníctve.

Okrem toho sa napríklad Penta spomínala aj v súvislosti s kauzou Unipharma, keď Marian Kočner žaloval Unipharmu – najväčšieho distribútora liekov na Slovensku – a žiadal od nej odškodné 45 miliónov eur. To by firmu položilo.

Riaditeľ Unipharmy Tomislav Jurik videl vtedy za celým prípadom Jaroslava Haščáka a Pentu, ktorá chce cez svojho kamaráta Mariana Kočnera položiť Unipharmu na kolená. Penta sa bránila a označila Jurikove slová za klamstvá a vraj Pentu sám volal kapitálovo vstúpiť do firmy.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Toto sú najväčšie kauzy Slovenska (2. časť)

Banky, médiá i stávková kancelária

Finančná „pätica“ má taktiež v rukách banky – Prima banku na Slovensku a Privatbanku v Českej republike. „Penta sa novým majoritným vlastníkom Prima banky Slovensko stala v roku 2011. V roku 2017 došlo k zlúčeniu Sberbank Slovensko s Prima bankou Slovensko, ktorá sa stala právnym nástupcom,“ píše sa na stránke spoločnosti.

Prvé byty sa vypredali ako teplé rožky. Sky Park od Penty spúšťa do predaja ďalšiu fázu

Ďalšou silnou stránkou skupiny sú nehnuteľnosti, ktoré riadi cez svoju firmu Penta Real Estate. Jej najznámejším projektmi sú aktuálne veže Sky Park, ktoré sa už týčia v širšom centre Bratislavy.

Známym stavbami Penty sú aj nákupné centrum Bory Mall (a celé rozostavané okolie Bory) či komplex budov Digital Park na okraji Petržalky, kde okrem rôznych firiem (Lenovo, Kia, OMV, Pixel Federation…) si spravila sídlo aj samotná Penta. Práve tu si nedávno prišla NAKA pre jej zakladateľa a spoluvlastníka Jaroslava Haščáka.

Známou a dosť diskutovanou oblasťou, v ktorej Penta podniká, sú aj média. Patria jej mediálne domy News and Media Holding (Plus 7 Dní, Plus 1 Deň, Trend…), 40-percentný podiel v Petit Press (denník Sme, Korzár, regionálne týždenníky My…) a český Vltava Labe Media.

vládne noviny
zdroj: Unsplash/Bank Phrom

Práve kombinácia moci Penty, jej objavovanie sa v rôznych kauzách, najmä vo veľkej kauze Gorila, ktorá je o ovplyvňovaní politikov jednotlivými oligarchami a o manipulovaní s privatizáciami a do toho všetkého ešte vlastnenie médií, teda toho, čo sa hovorí a píše, vytvára podľa niektorých už prisilný a nevhodný, nebezpečný balíček, ktorý má Penta v rukách.

Niektorí novinári odmietli naďalej pracovať v denníku Sme, keď sa ho na 40 % zmocnila Penta – finančná skupina človeka, ktorý je hlavnou hviezdou azda najväčšej slovenskej kauzy – a tak založili svoj vlastný Denník N.

Posted by Denník N on Monday, January 26, 2015

Finančnej „pätici“ ešte patrí stávková spoločnosť Fortuna, veľký stredoeurópsky spracovateľ mäsa Carnibona Group a jej firma Mecom, vyše 44 % firmy na výrobu hliníka Slovalco a ešte zopár ďalších spoločností u našich susedov.

Rok 2019 uzavrela Penta Investments s čistým ziskom 265 miliónov €. Celkové aktíva portfóliových spoločností sa zvýšili na 11,2 miliardy €. Hospodársky výsledok najviac ovplyvnili spoločnosti Dr.Max a Fortuna, výrazne prispela aj Penta Real Estate,“ informovala finančná skupina o svojich úspešných hospodárskych výsledkoch pred niekoľkými mesiacmi.

Kontroverzný Jaroslav Haščák

Najznámejšou a najviac medializovanou postavou Penty je jednoznačne Jaroslav Haščák – zakladateľ a doposiaľ jedna z najdôležitejších postáv finančnej skupiny, vďaka ktorej sa môže s majetkom vyše miliarda eur pýšiť titulom druhý najbohatší Slovák.

Nikde sa neukazuje a nie sú o ňom takmer žiadne fotky. Toto je prvý slovenský miliardár a najbohatší Slovák

Haščák rozhodne „preslávil“ Pentu viac než chcel. Najviac pozornosti sa mu doposiaľ dostáva vďaka kauze Gorila, ktorá je o jeho údajnom súkromnom stretnutí s napríklad vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom či Robertom Ficom. Reč bola napríklad o konkrétnych oligarchoch, ktorí stoja za politickými stranami ako sponzori a ktorí si následne za svoju pomoc niečo samozrejme asi pýtajú. Okrem toho je Gorila aj o zmanipulovaných privatizáciách, z ktorých sa vyplácali určitým, vyvoleným ľuďom provízie.

Gorila dodnes šokuje Slovensko a aj nedávne zatknutie druhého najbohatšieho Slováka má s touto kauzou veľký súvis. Jaroslav Haščák je aktuálne vo väzbe a hrozí mu v prípade dokázania viny 20 rokov za to, že mal podľa niektorých informácii štedro podplatiť príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša i jeho manželku, aby mu dali nahrávky, vďaka ktorým celá kauza Gorila vznikla.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

No a rozhodne Haščákovi dnes s dobrým menom nepomáha ani jeho „kamarát“ Marian Kočner, ktorý okrem kamarátstva spomína v telefonáte s generálnym prokurátorom aj to, ako Haščák „okrem iného pomáhal, do p**e, kupovať poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom“. Kočner Haščákovi písal aj o „od**baní čuráka“, čím mal podľa všetkého na mysli vyšetrovateľa kauzy Gorila Lukáša Kyselicu.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Poznáš najväčšie kauzy Slovenska?

Jaroslav Haščák po týchto škandáloch a zatknutí končí vo vedení Penty, ako oznámila finančná skupina, no naďalej ostáva jej spoluvlastníkom.

Nie je ale sám, kto sa v Pente spája s nejakou veľkou kauzou. Za úplatky niektorí obviňovali v Českej republike aj jeho partnera Mareka Dospivu, ktorý mal dať údajne ministrovi financií Miroslavovi Kalouskovi niekoľko miliónov českých korún za to, že mu povolil internetové kurzové stávky.

Pravdou ale je, že niektoré z týchto vecí sú ešte v štádiu prešetrovania a až potom sa ukáže miera ich pravdivosti, na ktorú Slovensko netrpezlivo čaká. „Podnikáme v súlade so zákonmi a naše firmy sú významnou súčasťou ekonomiky v regióne, kde poskytujú produkty a služby pre milióny zákazníkov. Chcem ubezpečiť všetkých našich zamestnancov, obchodných partnerov a zákazníkov, že naša skupina je stabilná,“ ubezpečoval po zatýkaní Jaroslava Haščáka v priestoroch Penty Iian Child, ktorý vo firme prebral jeho výkonné funkcie.

Skupina má značne pošramotené meno, no snaží sa s tým zápasiť a presvedčiť o svojej nevine. Tento rok sa napríklad pochválila tým, že priviezla na Slovensko (najmä pre svojich zamestnancov, lekárnikov, doktorov) zdravotnícky materiál pre boj s Covidom-19 za milióny eur.

Taktiež ma zriadenú Nadáciu Penta, cez ktorú sa vraj snaží pomáhať charitatívnym projektom, vzdelávaniu, vede a výskumu. A dobre na samotného Haščáka spomínajú aj v jeho rodnej obci, ktorej podľa slov občanov viackrát finančne pomohol.

Či to ale stačí na nápravu pošramotenej reputácie, ťažko povedať, posúď sám. Určite bude veľa závisieť aj od toho, s akým výsledkom skončí prebiehajúce vyšetrovanie a do akej miery si prípadne prehrešky odnesie s Jaroslavom Haščákom aj jeho finančná firma.

Zdroje: archív Startitup, web stránka Penty

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech