Penzisti dostanú od januára viac: Dôchodková kalkulačka ti prezradí sumu, ktorú od nového roka dostaneš

  • Dôchodková kalkulačka prezradí, o koľko sa penzistom zdvihnú príspevky
  • Postup je jednoduchý a zdarma
Dôchodková kalkulačka na výpočet výšky dôchodku
Archív Canva
  • Dôchodková kalkulačka prezradí, o koľko sa penzistom zdvihnú príspevky
  • Postup je jednoduchý a zdarma

Od prvého januára sa v dôchodkovom systéme menia viaceré podstatné veci. Sociálna poisťovňa ich síce zvýši o 3,6 percenta a podľa zákona o sociálnom poistení sa pri valorizácii dôchodkov priznaných v roku 2024 sa použije hodnota 14,5 percenta, no zároveň sa zvyšuje vek odchodu na penziu.

Všetko sa to spolu môže zdať príliš komplikované. Dôchodcom preto umožnila využiť kalkulačku, ktorá valorizáciu dôchodku od 1. januára vypočíta za nich. Inými slovami, každý poberateľ penzie si môže pomocou nej vypočítať, ako sa mu zvýši jeho dôchodok, oznámil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Agentúra SITA píše, že pri používaní kalkulačky by dôchodcovia nemali naraziť na žiadny veľký problém.

Postup:

  1. Vyberieš si druh svojho dôchodku.
  2. Uvedieš svoju súčasnú mesačnú sumu dôchodku.
  3. Zadáš „Vypočítať“.
  4. Výsledok ti prezradí, o koľko sa tvoj dôchodok zvyšuje a akú sumu teda od 1. januára 2024 dosiahne.

Kalkulačku nájdeš na tomto odkaze.

Dôchodcov o všetkom informujú

Kalkulačka má informatívny charakter. O zvýšení dôchodku od 1. januára budúceho roka bude Sociálna poisťovňa každého dôchodcu informovať v rozhodnutí, ktoré mu doručí poštou alebo do elektronickej schránky dôchodcom, ktorí ju majú aktivovanú.

O valorizáciu dôchodku nie je potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa dôchodky prepočíta a vyplatí automaticky. Poberatelia dostanú dôchodky vo zvýšenej sume vo výplatných termínoch v januári budúceho roka.

Dôchodcovia dostanú v novom roku vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa vyplácané dôchodky zvýši o 3,6 %. Zvýšené penzie dostane viac ako 1,4 milióna poberateľov dôchodkov.

Priemerný starobný dôchodok, ktorý za október dosiahol 648 eur, by tak mal od januára stúpnuť o približne 23 eur. Je to oveľa menej ako v tomto roku. Od 1. januára tohto roka totiž poisťovňa zvýšila všetky penzie o 11,8 percenta. Priemerný starobný dôchodok tak od začiatku tohto roka stúpol o viac ako 61 eur.

Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur.

Percento pravidelnej každoročnej valorizácie dôchodkov sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov a pre rok 2024 aj za prvý polrok minulého roka.

Valorizácia

Štatistický úrad SR zverejnil, že percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov vlaňajška je 12,5 %. Dôchodcovská inflácia za prvý polrok minulého roka bola 14,5 %.

Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %. Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára budúceho roka zvýšia o 3,6 %. Percento zvýšenia je určené podľa vzorca uvedeného v prílohe k zákonu, ktorý zohľadňuje mimoriadnu valorizáciu dôchodkov v roku 2023.

Ak suma dôchodku bude aj po valorizácii nižšia ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa ďalej zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Keďže sa suma minimálneho dôchodku od 1. januára budúceho roka v porovnaní so sumou minimálneho dôchodku od 1. októbra tohto roka nebude meniť, dôchodca bude naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej sume.

Bude teda poberať minimálny dôchodok, ktorý je pre neho po valorizácii dôchodku finančne výhodnejší. Ak bude suma dôchodku po valorizácii vyššia ako suma minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho dôchodok v novej, vyššej sume. Ten bude totiž pre neho výhodnejší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Zdroje: SITA, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá