Pevne verím, že v roku 2022 lockdown nehrozí, hovorí Lengvarský. Prezradil, kedy by sme sa mohli vrátiť do normálu

  • Pandémia vyčerpala azda všetkých
  • Nádej by však mohla prísť o niekoľko mesiacov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer,unsplash/Yoav Aziz
  • Pandémia vyčerpala azda všetkých
  • Nádej by však mohla prísť o niekoľko mesiacov

Spoločnosť Unilabs Slovensko informovala, že na Slovensku má omikron medzi nakazenými až 61 %-né zastúpenie. Generálny riaditeľ spoločnosti Lednický zároveň dodal, že omikron má ľahší priebeh a nie je rizikovejší ako delta. Problémom omikronu je, že ide o vysoko infekčné ochorenie, takže naraz ochorie naozaj obrovské množstvo ľudí.

Svetlo na konci tunela existuje

K aktuálnej situácii sa v relácii Aktualít NA ROVINU vyjadril aj Vladimír Lengvarský. Na otázku redaktora Mareka Vagoviča, či ako minister zdravotníctva vníma svetlo na konci tunela odpovedal, že za nádejný považuje apríl.

„V najbližších troch týždňoch čakáme rýchly vzostup a do konca marca by malo dôjsť aj k tej zostupnej časti krivky. Myslím si, že od nejakého apríla by sa už veci mohli vrátiť do normálu. Asi to však nebude taký normál, aký sme poznali pred pandémiou,“ hovorí Lengvarský.

Počas rozhovoru tiež podotkol, že pevne verí v to, že ďalší lockdown tento rok už Slovensku nehrozí. Podotkol tiež, že očkovanie proti koronavírusu by mohlo byť v nasledujúcich rokoch povinné už pre deti. Na Slovensku je stále k dispozícii očkovanie prvou a druhou dávkou, dostupná je aj tretia.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Tretiu dávku vakcíny si môžeš vybrať sám

SITA v súvislosti s očkovaním informovala, že záujemcovia o tretiu dávku si môžu vybrať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od schváleného výrobcu, ktorého preferujú.

V súčasnosti sa u nás očkuje vakcínami Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech, Spikevax od spoločnosti Moderna alebo očkovacou látkou Janssen z korporácie Johnson & Johnson.

„Po aplikácii prvých dvoch vakcín Sputnik V alebo vakcíny od spoločnosti AstraZeneca sa ako tretia dávka podáva vakcína od iného výrobcu. V zmysle usmernenia možno takejto osobe ako tretiu dávku podať jednu z troch aktuálne na Slovensku používaných vakcín,” objasnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pre SITA.

Zdroje: aktuality, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá