Vedec Čekan: Pitie sladkej vody pomáha na Covid rovnako ako Ivermektín

  • O zázračnom lieku Ivermektín písalo niekoľko dezinformačných profilov
  • Aktuálne výsledky vedeckej štúdie však potvrdzujú, že liek na Covid nezaberá
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/ Diverse Stock Photos ,unsplash/Vladimir Fedotov
  • O zázračnom lieku Ivermektín písalo niekoľko dezinformačných profilov
  • Aktuálne výsledky vedeckej štúdie však potvrdzujú, že liek na Covid nezaberá

Antiparazitické liečivo Ivermektín, ktoré sa počas pandémie stalo populárnym ako alternatívny liek na COVID-19, preukázateľne nepomáha ľuďom zvládnuť Covid. Ukázali to výsledky niekoľkých štúdií a ich závery sa stále potvrdzujú.

Počúvajme vedu a odborníkov

Koncom januára a začiatkom februára 2022 stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali články, v ktorých sa tvrdilo, že tretia fáza klinickej štúdie v Japonsku potvrdila vysokú účinnosť Ivermektínu proti variantu koronavírusu omikron. Toto tvrdenie však bolo zavádzajúce a azda najviac z neho vyťažili práve odporcovia očkovania.

Počas dnešného dňa sa na problematiku zameral aj vedec Pavol Čekan, ktorý na svojej sociálnej sieti jasne uviedol, že „vedecká pravda je len jedna a Ivermektín to jasne ukázal“.

Dodal, že to, čo tvrdili vedci, lekári a mnohé štúdie už minulý rok, potvrdzujú aj aktuálne výsledky vedeckej štúdie v prestížnom New England Medical Journal.

„V rámci štúdie skončilo v nemocnici s ťažším priebehom prakticky rovnaké množstvo ľudí, ktorí brali Ivermektín, ako tých, ktorí dostávali v rámci štúdie placebo. To znamená, že pitie sladkej vody pomáha na Covid rovnako ako Ivermektín,“ uviedol Čekan. Zároveň nadviazal na to, aby sme sa ako spoločnosť z podobných situácií poučili a počúvali vedu a odborníkov.

Liek na liečbu koní nie je zázrakom v boji s Covidom

„Zároveň dúfam, že tí, ktorí, napriek už minulý rok dostupným informáciám o jeho neexistujúcich účinkoch na Covid, Ivermektín stále obhajovali ako liek na toto ochorenie, sa z toho poučia. Najmä tých, ktorí sa nebáli do obhajoby zjavného hoaxu pustiť aj napriek svojim medicínskym titulom. Veda je vedou už stáročia preto, lebo vychádza z dát a faktov. A tie už na začiatku ukazovali, že tento liek určený na liečbu koní, nebude tým zázrakom v boji s Covidom,“ píše ďalej Čekan.

Podľa jeho slov tiež možno len veriť v to, že užívanie tohto lieku nepoškodilo zdravie príliš veľa ľuďom, ktorí podľahli hoaxom. Na záver preto opätovne vyzval ľudí k tomu, aby si dávali pozor na to, čomu na sociálnych sieťach uveria.

Dezinformačné weby a profily však Ivermektín odporúčali vo veľkom. Už v októbri 2021 užívateľský profil „Tibor Eliot Rostas“ uvádzal, že Ivermektín dostal zelenú.

„V návale radosti však zabudol spomenúť, že tento liek nebol schválený na liečbu Covid-19. Namiesto toho si ponadával na farma firmy, vedcov a zapredaných lekárov. Jeho status zdieľa viac ako 9 400 ľudí,“ uviedla v tom čase Polícia Slovenskej republiky.

Dodali tiež, že Ivermektín nie je určený na liečbu ochorenia COVID-19, ale svrabu.

Uvedený status však nebol jediným a podobné, ničím nepodložené rady sa šírili priestormi internetu na dennej báze. Zostáva nám už len veriť, že sme príbehu o Ivermektíne, ktorý statočne poráža koronavírus, dali jasné zbohom.

Zdroje: facebook/Pavol Cekan, facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá