Pivovar na východe Slovenska ponúka remeselné pivá s chytľavými názvami

  • Slovensko spolu s niekoľkými ďalšími európskymi národmi možno označiť za krajinu milovníkov piva
  • Okrem toho, že máme kvalitné pivo s históriou, remeselné pivovary u nás vyrastajú ako huby po daždi
  • Jedným z nich je aj Slovenský národný pivovar v Michalovciach
pivovar_na_vychode
Ilustračná fotografia/Pexels
  • Slovensko spolu s niekoľkými ďalšími európskymi národmi možno označiť za krajinu milovníkov piva
  • Okrem toho, že máme kvalitné pivo s históriou, remeselné pivovary u nás vyrastajú ako huby po daždi
  • Jedným z nich je aj Slovenský národný pivovar v Michalovciach

Pivovar Šariš má na Slovensku už viac ako polstoročie dlhú tradíciu, hoci história varenia piva v samotnom regióne siaha až do 16. storočia (príbeh toho pivovaru nájdeš TU). Steiger dokonca patrí k najdlhšie fungujúcim podnikom na našom území a prvé pivo v Štiavnických vrchov uvarili mnísi už v 15. storočí (viac čítaj TU).

Aj napriek tomu, že u nás fungujú takéto stálice, máme mnoho mladých fanúšikov pivovarníckeho remesla a malé pivovary u nás vyrastajú na každom rohu. Všetci si dávajú záležať na kvalite, na dizajne aj premyslenom marketingu. Medzi takých patrí napríklad dvojica Slovákov, ktorá ovládla Prahu svojím online výčapom (viac sa dozvieš TU), no aj Slovenský národný pivovar, ktorý sa ti práve chystáme predstaviť.

zdroj: Facebook/Slovenský národný pivovar

Kto za projektom stojí?

„Za projektom SNP stoja umelci a súčasne milovníci piva. Odborným garantom a sládkom je Roman Kozák – vyštudovaný v Prahe na Podskalskej. Okrem iného je náš Team zložený z bývalých a stále aktívnych umelcov (spev, hudba, tanec) a všetkých nás spája folklórne prostredie a samozrejme úcta k tradícii a našej kultúre,“ po­ve­dal pre Startitup Kris­tián Du­fi­nec, ktorý je spoločne s Lukášom Bodnárom au­to­rom myš­lienky celého projektu.

Výrobu samotného piva pod hlavičkou Slovenského národného pivovaru má teda na starosti sládek Roman Kozák, vyštudovaný andragóg, bubeník, stavbár a potravinár, ktorý začínal v prvom bratislavskom minipivovare Richtár Jakub a medzitým postavil pivovary v Oviede a v Amsterdame. Je členom medzinárodnej asociácie someliérov či vývojár nápojov.

Sám v rozhovore pre web Slovenského národného pivovaru hovorí: „Je nutné uchovať chmeliarsku kultúru na Slovensku, poslednú sladovnícku odrodu jačmeňa Carmenta, rozvinúť vzdelávací systém v oblasti kvasného priemyslu na základe skúseností žijúcich legiend, uviesť cechovú hrdosť do boomu pivovarníckeho biznisu, zaškoliť nových pivovarských v oblasti analýzy surovín, kontroly výrobkov v malom pivovarníctve, mikrobiologických a chemických znalostí.“

Za premysleným dizajnom stojí Daniela Horváthová, členka tímu SNP, študentka 2. ročníka Marketingovej komunikácie na FiFUK.

zdroj: Facebook/Slovenský národný pivovar

Aká je ponuka?

Sieť kaviarní, ktorá sa svojim zákazníkom prihovára staručkou slovenčinou už na trhu máme. Teraz prichádza aj pivovar. Okrem toho však kladie v rámci udržiavania tradícií a hodnôt dôraz aj na to, aby sme poznali svoju históriu a v Slovenskom národnom pivovare nájdeš preto pivá s originálnymi názvami. Je to Anton BernoLAGER, ĽudoWHEAT Štúr, Milan RastiSTOUT Štefánik a aj limitovaná edícia Štefan NosALE.

Kristián dodáva: „Vo februári sa edícia Muži svojej doby rozrástla o rôzne pivné edície, ktoré obsahujú charizmatické príbehy našich dejateľov. Na každej etikete si môžete prečítať aj zaujímavé informácie zo života týchto ľudí vrátane ich vzácnych citátov – etikety a pivné štýly sa budú rozrastať.“

Kde pivo ochutnáš?

Pivovar je síce vo svojich začiatkoch, no z východu už jeho pivo produkt zablúdil aj do hlavného mesta. „Momentálne sa rozbiehajú distribučné kanály,“ hovorí Kristián.

„V Košiciach naše pivko nájdete vo Fajne Potraviny, KubBo Select, v Bratislave zase vo Feribe, 100 pív, a doma v Michalovciach je našim odberným miestom Slnečný Dvor. Postupne ale pribúdajú ďalšie,“ vysvetľuje. 

Pivo si dokonca môžeš nechať priniesť domov pred dvere vďaka spustenému e-shopu. Tak vieš, že máš hľadať. Tomuto sympatickému biznisu prajeme veľa úspechov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK