Štát zverejnil mapu nákazy COVID-19: Tri okresy šokovali vysokým počtom pozitívnych

  • Plošného testovania sa cez víkend zúčastnilo 3 625 332 ľudí
  • Ako začínajúce ohniská sa ukázali aj okresy, ktoré doteraz ohniskami neboli
  • Na Orave a v Bardejove sa situácia výrazne zlepšila
igor matovič plošné testovanie
TASR/Martin Baumann
  • Plošného testovania sa cez víkend zúčastnilo 3 625 332 ľudí
  • Ako začínajúce ohniská sa ukázali aj okresy, ktoré doteraz ohniskami neboli
  • Na Orave a v Bardejove sa situácia výrazne zlepšila

Plošného testovania sa cez víkend zúčastnilo 3 625 332 ľudí, z toho bolo 38 359 pozitívnych, teda 1,06 % ľudí, ktorí sú potenciálnymi šíriteľmi. Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu premiér Igor Matovič. Dodal, že jeho samého výsledky prekvapili.

Podľa Matoviča by týchto vyše 38-tisíc ľudí nakazilo 1,3-krát viac ľudí pri súčasnom reprodukčnom čísle. „Výsledok hovorí sám za seba,“ povedal premiér. Varoval, aby sme sa nenechali „učičíkať dobrými číslami“ a začali sa správať akoby tu žiadny vírus nebol. Opäť vyzval k opatrnosti a to aj v regiónoch, kde bol podiel pozitívnych testov veľmi nízky.

Verme, že toto riešenie na Slovensku zaberie, samozrejme, za podmienky, že tí, ktorí dostali papier, že sú negatívni, sa budú ďalej správať zodpovedne, a tí, ktorí dostali papier, že sú pozitívni, zostanú v domácej karanténe aj s celou rodinou,“ dodal.

Matovič: Do Vianoc epidémiu určite neporazíme. Testovanie číslo 2 bude iné

Ukázal aj čísla za jednotlivé okresy. Odhalili sa nové ohniská, zatiaľ čo v okresoch, v ktorých koronavírus najviac vyčíňal, sa počet infikovaných znížil aj o polovicu. Najviac pozitívnych bolo počas testovania v okresoch Čadca, Stará Ľubovňa či Púchov, teda v okresoch, ktoré sa dnes nejavili ako ohniská.

Napríklad okres Stará Ľubovňa ukázal 2,80% pozitívnych v prepočte na počet obyvateľov je to takmer 1500 ľudí. To však vôbec nesedí s počtom pozitívnych PCR testov. Tie v sobotu ukázali len tri a v nedeľu 34 pozitívnych. Okres Čadca mal 3,22% pozitívnych, v prepočte na počet obyvateľov cca 780 prípadov. PCR testy tu odhalili v sobotu 86 a v nedeľu 103 prípadov. Najväčším prekvapením je okres Púchov. Tam cez celý víkend PCR testy ukázali 34 a 26 prípadov, podiel pozitívnych antigénových testov bol až 2,65%, čo je v prepočte na počet obyvateľov okresu 1 176 pozitívnych a potenciálne infekčných ľudí.

Najnižší podiel pozitívnych testov mal okres Revúca, a to 0,27 %. Nasledoval okres Banská Štiavnica s 0,28 % a Rožňava s 0,29 %. Najvyšší podiel pozitívne testovaných mal okres Čadca, a to 3,22 %, nasledoval okres Stará Ľubovňa s 2,8 % a okres Púchov s 2,65 %. „V Čadci na počet obyvateľov je približne o 1 100 % viac pozitívnych ľudí zachytených antigénovými testami ako v Revúcej,“ uviedol premiér.

plošné testovanie mapa
zdroj: Úrad Vlády SR

Predseda vlády tiež predstavil porovnanie pilotného testovania na Orave a v okrese Bardejov s celoplošným. Okres Námestovo mal pri pilotnom testovaní podiel pozitívnych testov na úrovni 4,77 %, po celoplošnom testovaní toto číslo kleslo na 1,8 %. Okres Tvrdošín zaznamenal pokles zo 4,85 % na 1,99%, okres Dolný Kubín z 3,12 % na 1,42 % a okres Bardejov z 3,25 % na 1,67 %. „Keď to presne zrátame na počet ľudí, ktorí boli testovaní a identifikovaní ako pozitívni na COVID-19 cez antigénové testy, tak z týždňa na týždeň tam tento počet ľudí klesol o 56 percent,“ uzavrel Igor Matovič.

Minister obrany Jaroslav Naď doplnil, že celkovo sa mohlo zúčastniť až 3,75 až 3,8 milióna ľudí, účasť viac ako 3,6 milióna ľudí je teda podľa Naďa veľmi dobrá. V sobotu sa zúčastnilo viac ako 2,65 milióna ľudí, v nedeľu však oveľa menej, iba 0,97 milióna.

Zúčastnil si sa plošného testovania?

Dnes rokuje krízový štáb

Ústredný krízový štáb bude dnes rokovať aj o opatreniach na hraniciach. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) s tým, že sa o tom treba rozprávať v kontexte takzvaných lockdownov v členských krajinách Európskej únie (EÚ).

Oceňovaná slovenská vedkyňa pomáhala v prvej línii a opísala Deň D. Pre ľudí má dôležitý odkaz

Musíme si vyhodnotiť, čo budú lockdowny znamenať v týchto krajinách, lebo logicky sa tým znižuje mobilita. Po ďalšie sa musíme pozrieť na to, ako sa vyvíja epidemiologická situácia v ostatných krajinách,” povedal. Šéf slovenskej diplomacie si nemyslí, že prísnejšie opatrenia na hraniciach mali byť schválené už pred celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) potvrdil, že pre Policajný zbor nie je problémom uzatvoriť hranice a dodal, že je potrebné počkať na vyhodnotenie výsledkov celoplošného testovania odborníkmi. V otázke zatvorenia hraníc je podľa neho potrebná zhoda na riešeniach tak, aby to bolo aj vykonateľné. „My nemôžeme povedať, že uzavrime hranice a testovali by tam policajti alebo vojaci. Ak tam bude zdravotnícky personál, my s tým nemáme problém a sme pripravení to zabezpečiť,“ uzavrel Mikulec.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech