Po Indii čelí katastrofe ďalšia krajina. Nemocnice kolabujú, počet nakazených extréme rastie

  • Druhá vlna koronavírusu vyčíňa v Nepáli
  • Situácia je katastrofálna, Nepál hlási veľké počty nakazených, kolabuje zdravotnícky personál
  • Nepál taktiež hlási nedostatok vakcín. Hrozí, že ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny, nestihnú včas zaočkovať aj druhou dávkou
TASR/AP/Aijaz Rahi, TASR/AP/Niranjan Shrestha
  • Druhá vlna koronavírusu vyčíňa v Nepáli
  • Situácia je katastrofálna, Nepál hlási veľké počty nakazených, kolabuje zdravotnícky personál
  • Nepál taktiež hlási nedostatok vakcín. Hrozí, že ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny, nestihnú včas zaočkovať aj druhou dávkou

I keď Slováci aktuálne riešia skôr problém, kde nájsť voľný stôl na terase, v niekoľkých iných krajinách je pandemická situácia katastrofálna. Situácia v súvislosti s koronavírusom je kritická v Indii – stovky mŕtvych, tisícky nových prípadov, kolabujúci zdravotnícky personál. Aktuálne sa prívlastok „nová India“ spája s Nepálom. 

Druhá vlna koronavírusu udrela v plnej sile aj pod Himalájami. „Nepál zaznamenáva 57-krát viac prípadov infekcie než v takomto čase minulý mesiac“, prehlásila Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Ako uvádza CNN, Nepál sa aktuálne denne pasuje s vysokým prírastkom prípadov. Nemocničný systém kolabuje – lekári sú na pokraji svojich síl, míňajú sa voľné lôžka v nemocniciach a lekári hlásia nedostatok prístrojov umelej pľúcnej ventilácie. 

Nepálu dochádzajú aj vakcíny proti koronavírusu. V Nepáli síce podali 2 milióny dávok vakcíny od spoločnostíi AstraZeneca a Sinopharm, ale vakcíny sa míňajú a Nepál nebol doposiaľ schopný zaobstarať ďalšiu várku vakcín. Ako upozorňuje agentúra Reuters, môže sa stať, že až 1,6 milióna ľudí, ktorí sú už prvou dávkou vakcíny zaočkovaní, nestihnú odporúčaný termín druhej dávky. 

Ako informuje portál Irozhlas.cz, mnoho ľudí upozorňuje na to, že na vakcíny sa čaká v dlhých radách, v ktorých sa nákaza môže potencionálne šíriť. 

India kolabuje, pece v krematóriách sa roztavujú pod obrovským náporom mŕtvych, telá pália aj v uliciach

Ako informuje denník The Guardian, situácia je taká katastrofálna, že predseda vlády žiada o pomoc aj iné krajiny. „Prípady pribúdajú tak rýchlo, že si s tým systém zdravotnej starostlivosti v krajine nevie poradiť. Žiadame všetkých, aby boli rozumní,“ apelujú na domácich vládni predstavitelia. 

Poďla informácií portálu Seznamsprávy.cz je najväčším ohniskom nákazy hlavné mesto Káthmándú. Situácia je ale katastrofálna v celej krajine. Portál BBC prinesol správu o tom, že koronavírus má vyčíňať aj v základnom tábore pod Mount Everestom. 

Nová India? Nepál na tom môže byť ešte horšie

To, čo sa aktuálne deje v Indii, je desivou ukážkou toho, ako to bude vyzerať aj v Nepáli, ak sa nám teda nepodarí zvládnuť nápor nových prípadov,“ povedal pre denník The Guardian predseda nepálského  Červeného kríža Netra Prasád Timsina. Tvrdí, že Nepál musí konať rýchlo, aby zvládol potlačiť „túto ľudskú katastrofu“.

Od pondelka vstupuje do platnosti nový COVID automat. Pozri sa, ako sa menia pravidlá v tvojom okrese

Situácia v Nepále môže mať ešte katastrofickejšie dôsledky ako v Indii. Nepál má totižto slabý nemocničný systém – na stotisíc obyvateľov nepripadá ani jeden celý lekár, 30 miliónová krajina disponuje približne 1 600 lôžkami na JIS-ke a má k dispozícií len cca 600 pľúcnych ventilátorov.

Zdroje: The Guardian, CNN, Seznamsprávy.cz, BBC, Irozhlas.cz, Reuters, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech