Po výraznom ochladení Slováci zažijú takmer „tropický“ víkend. Prinesie aj druhú vlnu saharského prachu

  • Počas veľkonočných sviatkov bolo počasie doslova ideálne
  • Až na zopár kvapiek, ktoré padli v nedeľu večer, sa Slováci tešili teplu
  • Ako to bude cez víkend?
extrémne počasie
Ilustračné foto, Freepik/cookie_studio,freepik
  • Počas veľkonočných sviatkov bolo počasie doslova ideálne
  • Až na zopár kvapiek, ktoré padli v nedeľu večer, sa Slováci tešili teplu
  • Ako to bude cez víkend?

Veľkonočné sviatky sa niesli v pomerne teplom duchu. A to aj napriek tomu, že sme na celom území Slovenska mali zväčša oblačné počasie.

Spolu so začiatkom pracovného týždňa však vystriedali sviatočné teploty búrky vo viacerých regiónoch, silné vetrisko a dokonca aj snehová pokrývka sprevádzaná lavínovým nebezpečenstvom. To všetko sa však už s nástupom víkendu doslova „obráti naruby“, ako upozorňuje český web Novinky.cz spolu s portálom Počasie & radar.

Počasie ako „uprostred“ leta

Náhle ochladenie, ktoré zasiahlo územie Slovenska po predĺženom víkende, bude trvať len krátko. Už v stredu, 3. apríla, sa totiž oteplí kvôli prílevu teplého vzduchu z juhozápadu. Spočiatku toto otepľovanie nebude také intenzívne.

Teploty sa udržia na úrovni okolo 12 stupňov Celzia na severnom Slovensku, na juhu dosiahnu maximá približne 18 stupňov Celzia. To všetko má sprevádzať prevažne polooblačná obloha.

Cez víkend nás však čaká ešte výraznejšie oteplenie. S príchodom konca pracovného týždňa sa prílev teplého vzduchu ešte viac zosilní, čo bude dôsledkom posilnenia tlakovej výše nad Stredomorím.

Po krátkej, zhruba troj- až štvordňovej prestávke, sa teda v najbližší víkend opäť dostavia abnormálne vysoké teploty pre tento čas roka. To znamená, že na severe môžeme očakávať teploty okolo 20 stupňov Celzia, zatiaľ čo na juhu až okolo 25 až 27 stupňov Celzia, ako ukazuje model ECMWF na českom webe.

Druhé kolo „nánosu“ zo Sahary

Už počas nasledujúceho víkendu k nám na Slovensko opäť zavanie saharský prach. Zmenu počasia spôsobuje tlaková výš, nie tlaková níž ako v minulosti, takže by sme nemali očakávať taký intenzívny prílev saharského prachu ako počas Veľkej noci.

Meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Peter Hrabčák sa k téme prachu zo Sahary vyjadril pre tvnoviny.sk.

„Prach k nám prenikal dlhší čas, až osem dní, a tiež bola relatívne veľká aj zberná oblasť Sahary. Prach sa preto zbieral na obrovskej ploche, rovnako tak sa nad slovenským územím vrstvy prachu akoby stláčali nízko k zemi, čo je tiež skôr rarita,“ vysvetlil pre portál.

K potenciálnemu návratu sa meteorológ vyjadril, že „s vysokou pravdepodobnosťou to však budú menšie hodnoty, pretože posledná vlna bola skutočne výnimočná“.

Aj keď noci budú chladnejšie a nie tak rekordne teplé, tlaková níž by mohla spôsobiť, že pri vysokých teplotách bude veľká oblačnosť.

Podľa aktuálnych predpovedí by mala nová vlna veľmi teplého až extrémne teplého počasia pretrvať minimálne do utorka nasledujúceho týždňa, teda do 9. apríla. Ak teda ešte nemáš na víkend žiadne plány, nemusíš sa obávať, že by si musel trčať doma. Počasie pripomenie ideálne letné podmienky.

Studený front

Po niekoľkých teplých dňoch dorazil v pondelok večer na Slovensko studený front. Priniesol zrážky a výrazné ochladenie. Tento front, spojený s tlakovou nížou smerujúcou z južnej Škandinávie nad Pobaltie, spôsobil, že denné maximá klesli z pondelňajších +27,6 °C na +17 °C, v niektorých lokalitách dokonca o viac ako 15 °C.

Zima sa tak prejavila snežením nielen v horách, ale aj na severnom Slovensku, čo spôsobilo aj komplikácie na cestách, hlavne v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier a na Orave, kde husto snežilo.

Zrážky majú ale aj pozitívny efekt na kvalitu ovzdušia, pretože pomohli odstrániť saharský prach, ktorý nás v posledných dňoch trápil. Čistejší vzduch je teraz na väčšine územia.

Tento chladnejší úsek počasia však nebude trvať dlho. Už od stredy sa očakáva postupné otepľovanie, s dennými maximami okolo +18 °C, ktoré by mali v priebehu týždňa stúpať až na teploty okolo +26 °C, uvádza iMeteo.

Zdroje: Novinky, Počasieradar.sk, iMeteo, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá