Počas sviatkov vrcholia samovraždy a depresie. Aj radosť z maličkostí má zmysel, tvrdí psychológ

  • Obdobie Vianoc môže byť náročné na psychiku
  • Aj radosť z maličkostí má zmysel, tvrdí psychológ Michal Bača
Usmievajúca sa žena a muž schúlený v kúte
Ilustračný obrázok, Unsplash/@lightphonics, Unsplash/Elyas Pasban
  • Obdobie Vianoc môže byť náročné na psychiku
  • Aj radosť z maličkostí má zmysel, tvrdí psychológ Michal Bača

Pre väčšinu ľudí znamená obdobie Vianoc radostné stretnutia s rodinou a priateľmi, no pre niektorých signalizuje iba zúfalstvo a izoláciu. 

Práve týmto ľuďom sa snaží Liga pre duševné zdravie SR pomôcť. Kvalitná starostlivosť o duševné zdravie by sa podľa nich mala stať štandardom aj na Slovensku, a to počas celého roka. 

Podľa psychológa Martina Baču má aj obyčajná radosť z maličkostí veľký zmysel. V príspevku na sociálnej sieti prezradil, z čoho sa ľudia najčastejšie radujú.

Dôvody na radosť

Svet sa neustále mení a v ňom sa menia aj ľudia a ich potreby. V živote každého človeka nastane isté obdobie, keď má pocit, že uviazol v akejsi rutine a nič mu neprináša radosť. 

Ako uvádza Bača, sú veci, ktoré ľuďom prinášajú radosť aj počas toho najťažšieho obdobia v ich živote. Jedno z potešení prichádza aj vtedy, keď sa človeku darí uskutočňovať to, čo si skutočne zaumienil. 

Ľudia pociťujú radosť aj vtedy, keď majú okolo seba blízkych ľudí a dejú sa im pozitívne veci. Ubrániť sa pocitu šťastia nedokážu ani vtedy, keď robia veci, ktoré im jednoducho dávajú zmysel a majú nádej v dobrú budúcnosť. 

Zdroj radosti pre iných

Zažívať radosť ale nie je jednoduché. Aj keď sa niekomu dejú príjemné veci, musí mať jednu dôležitú vlastnosť, aby si vážil veci okolo seba. „Ľudia môžu byť zahrnutí bohatstvom a príjemnými vecami, ale nemajú z nich radosť, pokiaľ im chýba vďačnosť,“ tvrdí Bača.

„Radosť neprichádza ani vtedy, keď je človek zaplavený strachom, hnevom alebo smútkom. Vtedy sa staviame k radosti iných podozrievavo, spochybňujeme ju či reagujeme agresívne,“ doplnil Bača. 

Podľa slov psychológa je dôležité zdieľať svoju radosť aj s inými ľuďmi. Ako tvrdí Bača, je to úplne „prirodzené“ a „môže to byť zdrojom radosti aj pre naše okolie“. Psychológ ale upozorňuje na jednu zásadnú vec. 

smiech
zdroj: Unsplash/Gabrielle Henderson

„Nezastavujme radosť blízkych, ale vezmime si z ich radosti aj pre seba – môže nám to pomôcť pri prekonávaní nášho strachu, smútku alebo hnevu,“ upozorňuje Bača.

Prvá pomoc

Okrem Ligy pre duševné zdravie SR chce pomôcť aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré posilnilo počas vianočných sviatkov Národnú linku na podporu duševného zdravia. Počas Štedrého dňa a Silvestra predĺži tiež jej prevádzkovú dobu. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu s tým, že linka funguje na čísle 0800 193 193.

„Keďže najväčší nápor na psychiku je počas sviatkov, ministerstvo rozširuje dobu prevádzky počas týchto dní.“ Na Štedrý deň (24. 12.) bola linka v prevádzke od 10.00 do 22.00 h a „počas Silvestra bude (31. 12.) od 10.00 do 24.00 h“, ozrejmil. V ostatných pracovných dňoch funguje od 14.00 do 22.00 h a počas víkendov od 10.00 h do 18.00 h.

Volajúcim je k dispozícii 25 odborníkov, ktorí poskytujú pomoc pri riešení rôznych problémov a životných situácií. Najčastejšie sa na odborníkov ľudia obracajú pre panické ataky, osamelosť, neistotu, úzkosti, depresie či zdravotné problémy, ktoré ťažko zvládajú. Od marca v súvislosti s vojnou na Ukrajine funguje linka aj v ukrajinskom jazyku.

Rezort zdravotníctva zriadil linku v rámci plnenia opatrení plánu obnovy v oblasti podpory duševného zdravia. Cieľom bolo eliminovať dôsledky pandémie na duševné zdravie. Pôvodne mala fungovať rok, nakoniec sa rozhodlo o jej fungovaní do konca mája 2023.

Zdroje: FB/Liga za duševné zdravie SR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá