Počasie sa na Slovensku zbláznilo: Prídu búrky, sneh a najskôr aj povodne

  • Meteorológovia prichádzajú s prekvapivou prognózou
  • Na Slovensko môžu doraziť búrky, ale aj sneh
  • Bielej pokrývky sa dočká aj západ krajiny
sneh povodne
Vodomerná stanica Kamenica nad Cirochou, Bratislava v roku 2021, Facebook/SHMÚ, TASR/Jakub Kotian
  • Meteorológovia prichádzajú s prekvapivou prognózou
  • Na Slovensko môžu doraziť búrky, ale aj sneh
  • Bielej pokrývky sa dočká aj západ krajiny

Ver, never, máme január a nie apríl. Počasie tomu však ani zďaleka nenasvedčuje. Atmosféra si pritom na nás chystá ďalšie prekvapenie. Chystaj si pršiplášť, alebo aspoň dáždnik.

Dážď neustane

Ak žiješ na západnom Slovensku, iste si si všimol, že posledné dni zaplavujú ulice výdatné zrážky. Ako informuje portál iMeteo, niektoré oblasti schytali až 50 mm. Meteorológovia nehlásia žiadne dobré správy, dážď má v najbližšom období pokračovať.

Ďalšia vlna zrážok by nás však mala čakať až nasledujúcu noc. Tie sa nasunú od juhu. Zo začiatku by malo ísť výhradne o dážď, v niektorých oblastiach by sa však mohli premeniť aj na sneženie.

Tentokrát však atmosféra nevynechá žiadnu oblasť Slovenska, zrážky by nás mali zasiahnuť celoplošne. Hranica sneženia sa pritom opäť zníži. Snežiť by malo už od približne 300 m n. m. a nie je vylúčené, že biela perina zasype aj Bratislavu.

Ďalšou zaujímavou prognózou však je, že naše územie možno zasiahnu aj búrky. Nad Slovenskom sa totiž v najbližších hodinách budú miešať masy studeného a teplého vzduchu, čo vyvolá nestabilitu a pomerne vhodné dynamické podmienky pre vývoj búrok. Meteorológovia však nepredpokladajú žiadne výraznejšie riziká, ktoré by boli s nimi spojené.

Hrozia aj povodne

Väčšie obavy vyvolávajú práve spomínané výdatné zrážky. Po ďalšej vlne zrážok zaznamenávame na juhu stredného a východného Slovenska na tokoch výrazné vzostupy vodných hladín aj dosahovaním stupňov povodňovej aktivity, uvádza SHMÚ na sociálnej sieti.

Ani uplynulé hodiny si väčšina územia neoddýchla od zrážkovej činnosti. Ťažiskom zrážok boli opäť povodia južnej polovice stredného a východného Slovenska. Tu boli zaznamenané denné úhrny zväčša od 10 do 30 mm, na južných návetriach výnimočne aj viac – okolo 35 mm s denným maximom bezmála 43 mm na zrážkomernej stanici pri Dobšinskej Ľadovej Jaskyni,“ dodávajú ďalej meteorológovia.

Stránka Meteo Slovensko na Facebooku varuje pred ešte výraznejšími zrážkami, ako boli tie doposiaľ. Predpokladajú však, že minimálne ulice hlavného mesta by nemuseli zaplaviť, ale skôr zasnežiť.

Ďalšia vlna zrážok bude ešte výraznejšia než tá dnešná. A keďže bude časť Slovenska už v chladnejšom vzduchu, vyskytovať by sa mali prevažne snehové alebo zmiešané zrážky aj v západnej polovici Slovenska, zatiaľ čo východ Slovenska bude stále v teplom vzduchu na teplotnom rozhraní,“ vysvetľuje Meteo.

Počíta sa preto so scenárom, že aj v takej Bratislave spadne vo štvrtok niekoľko centimetrov nového snehu. Na našich horách spadne dokonca až do 20 cm čerstvého snehu do piatkového rána. Na východnom Slovensku pôjde o zrážky naďalej kvapalné, no to sa už v piatok s ďalším snežením zmení,“ upresňuje nasledovne.

Zmätená už je aj príroda

Počasie, ktoré je nezvyčajné pre tradičnú predstavu zimného obdobia, už vníma aj sama príroda. V lokalitách západného Slovenska zaznamenali nezvyčajne skoré kvitnutie liesky obyčajnej. Spôsobili to teploty vzduchu, ktoré sú podľa meteorológov typické skôr pre jarné počasie.

Na viacerých meteorologických staniciach boli totiž prekonané maximálne hodnoty teploty vzduchu koncom decembra 2022 a začiatkom januára 2023, informuje TASR. V minulosti bol podobne skorý nástup kvitnutia zaznamenaný v roku 1998 v lokalite horného Považia. 

Zdroje: iMeteo , Facebook/SHMÚ, Facebook/Meteo Slovensko , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá