Počet úmrtí sa zdvojnásobil. V ďalšom meste museli pristaviť chladiarenský náves pre zosnulých

  • Po Nitre a Trnave na rad prišli aj Košice. Pracoviská sú vyťažené, najmä čo sa týka výkonu pitvy
  • UNLP v Košiciach má priestor na chladenie len pre 15 tiel
  • Hospitalizovaných je 320 ľudí, z ktorých je 50 v kritickom stave
chladiarensky box
TASR/František Iván,Henrich Mišovič
  • Po Nitre a Trnave na rad prišli aj Košice. Pracoviská sú vyťažené, najmä čo sa týka výkonu pitvy
  • UNLP v Košiciach má priestor na chladenie len pre 15 tiel
  • Hospitalizovaných je 320 ľudí, z ktorých je 50 v kritickom stave

V polovici januára bola  v Nitre epidemiologická situácia natoľko vážna, že mesto muselo zabezpečiť až tri prenosné chladiarenské boxy na telá zosnulých. Primátor mesta Marek Hattas v tom čase na facebooku informoval, že v decembri v Nitre zomrelo 330 ľudí, čo je dvakrát viac ako pred pandémiou. Prvé dva prívesy sa naplnili veľmi rýchlo a mesto muselo ihneď konať.

Podobne bola na tom aj Trnava. Vo svojom príspevku vtedy primátor Trnavy Peter Bročka napísal: „Toto nie je príjazdový tunel pre lietadlo, ale chladiaci príves pre uskladnenie zosnulých.“

Teraz prišli na rad už aj Košice. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura sa približne len pred týždňom objavila britská mutácia.  V nemocnici ňou bolo nakazených až 90 % hospitalizovaných pacientov s COVID-19.

To, že situácia je alarmujúca, na tlačovej besede potvrdil aj riaditeľ  UNLP v Košiciach Martin Paulo. „S pľúcnou ventiláciou sú voľné len štyri lôžka. Situácia je vážna.“

zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj

Počet sa zdvojnásobil v počte nakazených aj v úmrtiach

Televízia Joj  v pondelok večer upozornila, že po Nitre  a Trnave museli chladiarenský kamiónový náves pristaviť už aj v Košiciach. Dôvodom je neustále stúpajúci počet mŕtvych v košickej nemocnici. Pomoc v covidovej ambulancii denne vyhľadá až 90 pacientov. V súčasnosti je hospitalizovaných 320 ľudí, z ktorých je 50 v kritickom stave.

„V decembri sme mali 467 hospitalizovaných pacientov s Covid-19, za mesiac január ich bolo 899, čo je takmer dvojnásobok. Za prvé dva februárové týždne sme prijali zhruba toľko pacientov, ako za celý december,“ povedala hovorkyňa UNLP Monika Krišková pre Televíziu Joj.

Počet sa zdvojnásobil aj v úmrtiach. „Kým v decembri bolo 103 úmrtí v nemocnici na Rastislavovej, v januári to bolo 207 pacientov,“ dodáva Krišková.

V Nitre pribudol už tretí chladiaci náves pre zosnulých, situácia je kritická na viacerých frontoch

Chladenie pre 15 tiel

Dramatická situácia trvá v nemocnici už od novembra.  „Konštantne nám narastajú počty úmrtí. Naše pracoviska sú vyťažené, a to najmä čo sa týka výkonu pitvy,“ povedal riaditeľ sekcie súdneho lekárstva Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič.

Pracovisko v Košiciach má priestor pre chladenie približne 15 tiel. „Nemocnica má svoje vlastné chladiace priestory, ktoré sú vyťažené na 100 percent. Po dohode sme museli pristúpiť k takémuto kroku.“

Zdroje: Televízia Joj, FB/Bročka, FB/ Mesto Nitra

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech