Počiatkov žiletkový plot či Bašternákova obluda. Lukratívny Slavín zdobia aj špatia papalášske vily

  • Slavín je raj pre vily známych politikov či podnikateľov
  • Startitup zmapoval najvychytenejšie domiská známych ľudí častokrát s toxickou povesťou
Nehnuteľnosti okolo Slavína
TASR/Martin Bauman, Startitup/Juraj Pajdlhauser
  • Slavín je raj pre vily známych politikov či podnikateľov
  • Startitup zmapoval najvychytenejšie domiská známych ľudí častokrát s toxickou povesťou

Hlavné mesto ponúka viacero originálnych štvrtí, no niektoré sú doslova magnet na klientelu, ktorá sa často nebojí siahnuť aj „hlbšie do peňaženky“. Medzi tradične známe lokality s nálepkou lukratívnosti patrí aj okolie bratislavského pamätníka padlých v druhej svetovej vojne známeho ako Slavín.

Realitný expert Alexander Krajňak z kancelárie Remax prízvukuje, že okoliu Slavína sa prikladá určitý punc prestíže aj vďaka jeho histórii. Ten na otázku, či je spomínaná lokalita naďalej lákadlom aj pre súčasnú klientelu, odpovedá jasne.

„Určite áno, ak by to tak nebolo, tak by ste videli, že by po prvé tieto nehnuteľnosti začali chátrať a po druhé ambasády by z tohto okolia začali dvíhať kotvy. Toto sa nedeje. Skôr odtiaľ miznú starousadlíci,“ podčiarkol odborník.

Pôvodne toto územie obývali napríklad židovské rodiny a v rámci znárodnenia prišli k niektorým nehnuteľnostiam aj pohlavári bývalého režimu. Dnes sa to preklápa do solventnejšej klientely, či už sú to ľudia z privátneho sektora alebo ambasády a podobne,“ podčiarkol expert.

Okolité ulice a uličky tak ale zlákali okrem „bežných“, no zámožnejších ľudí aj známych politikov, bývalých ministrov či kontroverzné postavičky slovenského biznisu.

Startitup si tak posvietil na známe, ale aj menej skloňované zákutia v okolí Slavína a zmapoval tak najvychytenejšie nehnuteľnosti.

Bašternákova „ozruta“

Jednou z najikonickejších a zároveň najozrutnejších stavieb, ktorá stojí takmer v tieni pamätníka na Slavíne, je megavila toxického biznismena Ladislava Bašternáka. Podobne ako množstvo „lokálnych“ nehnuteľností je aj tá Bašternákova obohnaná vysokým múrom, a tak zabraňuje do kráľovstva daňového podvodníka nahliadnuť zvedavému oku náhodného okoloidúceho. 

Zahliadnuť tak kontúry masívnej stavby z ulice je viac ako náročné. Dostať sa dovnútra dá cez garážové dvere a menšie vstupné dvere. Obzvlášť zavádzajúca sa môže zdať príjazdová cesta, ktorá akoby na prvý pohľad viedla práve k Bašternákovej haciende. Faktom ale je, že tá ústi k bráne známeho herca Milana Kňažka.

Práve kultová tvár slovenskej hereckej scény a expolitik si s Bašternákom vytrpel svoje. Kňažko sa totiž pasoval s Bašternákom a jeho vilou aj prostredníctvom súdov.

Dom spájaný s Ladislavom Bašternákom
zdroj: TASR/Martin Baumann, Startitup/Juraj Pajdlhauser

Samotná stavba totiž, podobne ako Bašternákov biznis, mala svoje chybičky na kráse už v počiatkoch výstavby. Ako rekapituluje časopis Plus 7 Dní, stavba začala naberať svoje kontúry pred približne 15 rokmi a pôvodne malo ísť o vilu Katarína. Originálny návrh sa ale príliš nepodobal tomu, čo začalo rásť pod rukami robotníkov a stavbárskych strojov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Plus 7 Dní, Plus 7 Dní, Trend, Plus 7 Dní, Aktuality.sk, Michal Suchoba, Plus 7 Dní, ZBGIS, ZBGIS, Bratislavské noviny, Bratislavské noviny, Aktuality, ZBGIS, Plus 1 Deň, ZBGIS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá