Pod Gazou sa ukrýva masívny podzemný labyrint. Izrael naň plánuje zaútočiť, tvrdí expert

  • Tunely pod Gazou sú predovšetkým známe ako priechody používané na pašovanie tovaru z Egypta
  • V súčasnosti však slúžia Hamasu pri útokoch na Izrael
Tunely pod Gazou
Tunely pod Gazou sú hlavným útočiskom Hamasu, Reprofoto: YouTube/Scripps News
  • Tunely pod Gazou sú predovšetkým známe ako priechody používané na pašovanie tovaru z Egypta
  • V súčasnosti však slúžia Hamasu pri útokoch na Izrael

Tunely pod Gazou predstavujú spletitú sieť chodieb, ktoré slúžia Hamasu ako hlavné útočisko. Svet ich však pozná aj ako priechody používané na pašovanie tovaru z Egypta. Podľa dostupných informácií existuje aj druhá podzemná sieť, ktorú Izraelské obranné sily (IDF) hovorovo označujú ako „metro v Gaze“. 

Ide o obrovský labyrint tunelov využívaných na prepravu ľudí a tovaru a na ukladanie rakiet a nábojov. Dokonca majú v týchto priestoroch sídliť aj samotné riadiace a veliteľské centrá islamistického hnutia Hamas.

Útok na Izrael trvá už viac ako týždeň. Minulý týždeň Izrael nariadil 1,1 miliónu Palestínčanov evakuovať sa zo severu na juh pásma Gazy. Situáciu aj naďalej monitorujeme ONLINE.

Na strane Izraela v dôsledku teroristických útokov umrelo vyše 1 400 ľudí. Zranených je spolu 3 968. Ide najmä o civilistov vrátane seniorov, žien a detí. Izrael v reakcii na to spustil vojenské nálety, ktoré si doposiaľ vyžiadali najmenej 2 670 mŕtvych a 9 600 zranených.

Hamas už v roku 2021 tvrdil, že pod Gazou vybudoval tunely dlhé 500 kilometrov, aj keď nie je jasné, či bol daný údaj presný. 

„Je to veľmi zložitá, veľmi veľká – obrovská – sieť tunelov na pomerne malom kúsku územia,“ povedala pre CNN Daphne Richemond-Baraková, profesorka na izraelskej Reichman University a expertka na podzemné vojny. 

Nepoznáme, koľko finančných prostriedkov Hamas vynaložil na vybudovanie siete tunelov, keďže spravuje chudobný pobrežný pás. Toto číslo má však pravdepodobne veľký význam, pokiaľ ide o pracovnú silu aj kapitál.

Tunely pod Gazou predstavujú podzemný labyrint

Gaza je od roku 2007 pod pozemnou, námornou a vzdušnou blokádou Izraela, ako aj pozemnou blokádou Egypta a nepredpokladá sa, že by vlastnila ten typ masívneho stroja, ktorý sa zvyčajne používa na budovanie tunelov hlboko pod zemou. 

Odborníci tvrdia, že robotníci sa pomocou základných nástrojov pravdepodobne zahrabali hlboko pod zem, aby vykopali sieť, ktorú napojili na elektrinu a vystužili betónom. Izrael už dlho obviňuje Hamas z odklonu betónu, určeného na civilné a humanitárne účely, na výstavbu tunelov.

Čo robí tunely Hamasu odlišnými od tunelov al-Kájdy v horách Afganistanu alebo Viet Congu v džungli juhovýchodnej Ázie, je fakt, že vybudoval podzemnú sieť pod jednou z najhustejšie obývaných oblastí na planéte

„Vždy je ťažké vysporiadať sa s tunelmi. V akomkoľvek kontexte, aj keď sú v horskej oblasti, ale keď sú to mestské oblasti, potom je všetko komplikovanejšie.“

„Ťažšie sú taktické aspekty, strategické aspekty, operačné aspekty a, samozrejme, aj ochrana, ktorú chcete zabezpečiť pre civilné obyvateľstvo,“ povedala Richemond-Baraková, ktorá je zároveň jedna z vedúcich pracovníkov Lieberovho inštitútu pre právo a pozemnú vojnu a Inštitútu modernej vojny vo West Point.

Očakáva sa, že IDF pôjde po sieti pri jej nadchádzajúcom pozemnom vpáde do Gazy, keďže v posledných rokoch zašla pri likvidácii tunelov Hamasu do extrémov. Tunely však môže dočasne znehodnotiť alebo zničiť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa World Press Photo Foundation (@worldpressphoto)

Podľa Richemond-Barakovej je bombardovanie podzemných chodieb zvyčajne najúčinnejším spôsobom, ako ich odstrániť. Takéto útoky môžu mať ale dopad na civilistov. Samotná technológia ale nebude stačiť na zastavenie podzemnej hrozby.

Izrael minul miliardy dolárov na to, aby zabezpečil hranicu pomocou inteligentného systému, ktorý sa môže pochváliť pokročilými senzormi a podzemnými stenami. Hamas bol ale schopný 7. októbra zaútočiť po zemi, vo vzduchu a po mori.

Richemond-Baraková dodala, že potrebujú holistický prístup, ktorý využíva vizuálnu inteligenciu, monitorovanie hraníc a dokonca žiada civilistov, aby sledovali čokoľvek podozrivé. „Neexistuje spoľahlivé riešenie, ako sa vysporiadať s hrozbou tunela,“ ozrejmila na záver. 

Zdroje: Archív Startitup, The Jerusalem Post, CNN, CNN, YouTube/Scripps News, CNN, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá