Podľa prezidentky Čaputovej by mohol byť dnes na Slovensku štátny sviatok

  • Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je to legitímna úvaha, aby bol 28.október, deň vzniku Československa, štátnym sviatkom
  • Povedala to dnes na brífingu po slávnostnom kladení vencov pri soche Milana Rastislava Štefánika v hlavnom meste
kepp
pixabay.com, TASR
  • Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je to legitímna úvaha, aby bol 28.október, deň vzniku Československa, štátnym sviatkom
  • Povedala to dnes na brífingu po slávnostnom kladení vencov pri soche Milana Rastislava Štefánika v hlavnom meste

Zdôraznila, že bez vzniku Československa nemuselo samostatné Slovensku nikdy vzniknúť. Ocenila tiež, že bolo pokrokovým demokratickým štátom, kde mali ženy volebné právo.

„Je to vhodné úvahy a je to legitímna úvaha. Bez tohoto dátumu by sme zrejme dnes netvorili ani samostatný štátny útvar, takže je to jeden z najvýznamnejších dní, ktorý si treba pamätať a pripomínať možno aj týmto spôsobom,” povedala prezidentka na margo otázky, či by 28. október nemal byť štátnym sviatkom.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 28. Oktober 2019

Ako dodala, v histórii je to unikát, že dva blízke národy sa rozhodli vytvoriť celok, ktorý mal byť pilierom budúcej Európy. „Je nepochybné, že vďaka tomu sa zvýšila životná úroveň a sociálno-ekonomická situácia,“ povedala Čaputová.

Zdôraznila pritom, že už v tej dobe bolo Československo pokrokovým štátom, kde mali ženy volebné právo. Podľa nej je stále vo vrcholovej politike málo žien a dúfa, že aj jej zvolenie bude ženy motivovať, aby sa viac zapájali do verejného diania.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 28. Oktober 2019

Dňa 28. októbra 1918 Československý národný výbor v Prahe oficiálne vyhlásil vznik Československa. O dva dni neskôr prijala v Martine slovenská politická elita Deklaráciu slovenského národa, v ktorej zverejnila svoje rozhodnutie o vyňatí Slovenska z Rakúsko-Uhorska a spolužití s českým národom v spoločnom štáte. Za vznikom Československa boli stovky osobností a za ich odvahu a odhodlanie im podľa slov prezidentky patrí naše uznanie a vďaka.

„Týmito dvomi dejinnými udalosťami boli položené základy našej štátnosti. Slováci ako národ mohli prvýkrát v histórii slobodne rozvíjať svoj jazyk, vzdelanosť a kultúru. Vznik Československa zabezpečil takisto stanovenie pevných a medzinárodne uznaných hraníc Slovenska. Pražské aj martinské rozhodnutia otvorili dvere pre viac ako 70-ročnú spoločnú dejinnú cestu občanov oboch národov. 28. október pre mňa bol, je a aj bude sviatok,” dodáva Z. Čaputová.

Slovensko má najviac sviatkov v EÚ. Čo na to naše hospodárstvo?

Slovensko zastáva európske prvenstvo v počte štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Máme ich totiž najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas roka vďaka tomu nemusíme vstávať do práce až 15-krát

Počet dní pracovného pokoja je často diskutovanou témou. Otázkou totiž je, do akej miery sviatky ovplyvňujú našu ekonomiku a či by zrušenie jedného alebo dvoch z nich prispelo k zvýšeniu výkonnosti ekonomiky.

zdroj: pexels.com

Keby sme sa na to pozreli čisto matematicky, tak môžeme povedať, že za jeden pracovný deň slovenské hospodárstvo vyprodukuje viac než 300 milióna eur. Je to hodnota nominálneho HDP prepočítaná na jeden pracovný deň,“ informuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Takýto prepočet je ale veľmi zjednodušený a nemôžeme povedať, že zrušením jedného sviatku zvýšime HDP našej ekonomiky o vyše 300 mil. eur. 

zdroj: SITA, facebook.com/zcaputova, postovabanka.sk, vlada.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech