Podľa vedcov izbové rastliny vôbec nie sú zázračnými čističkami vzduchu. Aké je účinnejšie riešenie?

  • Rastliny sú skvelé, ale nečistia vzduch v miestnostiach dostatočne rýchlo
  • Na meter štvorcový by bolo potrebných až 10-tisíc rastlín
  • Mýtus o izbových rastlinách ako čističkách vzduchu v miestnostiach sa zrodil kvôli pokusu NASA
BeFunky-collage-3
unsplash.com
  • Rastliny sú skvelé, ale nečistia vzduch v miestnostiach dostatočne rýchlo
  • Na meter štvorcový by bolo potrebných až 10-tisíc rastlín
  • Mýtus o izbových rastlinách ako čističkách vzduchu v miestnostiach sa zrodil kvôli pokusu NASA

Izbové rastliny sú v bytoch a kanceláriách nielen na ozdobu, ale sú dôležité aj pre zdravé ovzdušie. Informuje o tom ČTK.

O pravdivosti tohto tvrdenia je presvedčená rada ľudí, podľa aktuálnej štúdie amerických vedcov však majú niektoré rastliny na čistenie vzduchu v miestnostiach oveľa menší vplyv, než sme si doteraz mysleli. Ďaleko účinnejšie je podľa výskumníkov z univerzity vo Filadelfii pravidelné vetranie.

„Rastliny sú skvelé, ale nečistia vzduch v miestnostiach dostatočne rýchlo na to, aby to malo na kvalitu ovzdušia vo vašich domovoch či kanceláriách vplyv,“ uviedol Michael Waring z Drexelovy univerzity vo Filadelfii.

So svojím kolegom Bryanom Cummings preskúmal desiatky štúdií, ktoré sa v posledných tridsiatich rokoch zaoberali vplyvom rastlín na čistenie, a zistil, že vetranie – či už prirodzené alebo pomocou vetracích systémov znižuje obsah prchavých organických látok (VOC) vo vzduchu v miestnostiach oveľa rýchlejšie , než izbové rastliny.

Mýtus o izbových rastlinách vznikol vo vesmírnej agentúre NASA

Podľa odborníkov z mníchovského Helmholtz centra, ktorých oslovila agentúra DPA, nie je výsledok americkej štúdie až tak prekvapivý. Podobný výskum oxidu dusnatého (NO) totiž ukázal, že rastliny tento plyn dokážu síce vstrebávať, ale nie v tak veľkej miere, ako by si mnohí ľudia priali.

Podľa Waring a Cummings sa mýtus o izbových rastlinách ako čističkách vzduchu v miestnostiach zrodil zrejme kvôli slávnemu pokusu americkej vesmírnej agentúry NASA. Tá skúšala v roku 1989 využiť rastliny na čistenie vzduchu v kozmických lodiach a následne oznámila, že skutočne odstraňujú zo vzduchu karcinogénne chemikálie. Podľa Waring ale nedostatok tejto štúdie spočíva v tom, že sa vykonávala v laboratórnom prostredí, ktoré má so skutočným bytom či kanceláriou málo spoločného.

Na meter štvorcový by bolo potrebných 10-tisíc rastlín

„Typické pre tieto štúdie je, že izbovú rastlinu dali do uzatvorenej komory – často s objemom iba jedného kubického metra či dokonca menším, do ktorej vpustili jedinú prchavú organická látku,“ uviedli vedci z Filadelfie. Rozpad týchto časti sa potom podľa nich v laboratóriách pozoroval niekoľko hodín aj dní. Waring a Cummings naproti tomu overovali na základe desiatok štúdií účinnosť rastlín ako čističiek vzduchu v rádoch minút. Zistili pritom, že vetranie je oveľa účinnejšie.

zdroj: Pexels

Podľa výpočtu vedcov z Drexelovy univerzity by bolo treba na meter štvorcový úžitkovej plochy desať až tisíc rastlín, aby mohli konkurovať klimatizačnému systému alebo aj len niekoľkých otvoreným oknám.

Napriek svojej štúdii však vedci izbové rastliny nezavrhujú. Podľa nich totiž prispievajú k tomu, že sa ľudia v miestnostiach lepšie cítia, čo sa môže prejaviť aj na produktivite práce. Vďaka fotosyntéze navyše rastliny uvoľňujú do prostredia kyslík a odoberajú oxid uhličitý, čo už sa na kvalite vzduchu v miestnostiach prejaví.

„Navyše sú udržateľné, obnoviteľné a v porovnaní s modernými filtračnými technológiami vyžadujú menšiu údržbu,“ poznamenali vedci v článku zverejnenom v časopise Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK