Podpora startupov na Slovensku vs. v Česku. Ako sa staráme o začínajúcich podnikateľov?

  • Ako si ceníme začínajúcich podnikateľov na Slovensku a čo môžeme odkukať od našich susedov?
  • Pozreli sme sa na pár užitočných nástrojov, ktoré ti môžu počas ťažkých začiatkov pomôcť
  • Hodnotenie nakoniec necháme na teba
collage
napalete.sk/Unsplash
  • Ako si ceníme začínajúcich podnikateľov na Slovensku a čo môžeme odkukať od našich susedov?
  • Pozreli sme sa na pár užitočných nástrojov, ktoré ti môžu počas ťažkých začiatkov pomôcť
  • Hodnotenie nakoniec necháme na teba

My máme svoj Eset, Pixel Federation, Exponeu a Sli.do, Česi majú zase Kiwi, Rohlík, cz, Revolut aj Rekolu. Obe krajiny majú čo ponúknuť, no má čo ponúknuť aj krajina im?

Financovanie

Poďme pekne poporiadku. Získať financie na svoj startup je niekedy v rukách šťasteny, pretože podpora zo strany štátu či bánk je minimálna. Jednou zo známych možností, ako sa dostať k počiatočnému kapitálu je vytvorenie biznis plánu a prezentácia pred Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny spolu so žiadosťou o poskytnutie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý sa v niektorých regiónoch môže vyšplhať až na 5 000 eur (presné podmienky nájdeš TU). Banky však v startupoch vidia príliš veľké riziko a ak sa im úver podarí získať, v istom období príde na rad tzv. 3F – friends, family a fools (priatelia, rodina a fanúšikovia), ktorí síce nápad podporia, no najlepším riešením je spustiť podnikanie až vtedy, keď si si istý, že množstvo počiatočných nákladov budeš schopný zvládnuť sám.

Nedávno schválený návrh rozpočtu na budúci rok však začínajúcim podnikateľom dáva malú iskierku nádejee, že sa niečo ujde aj im. Píše sa tu: „Výdavky na podporu podnikania v návrhu rozpočtu na rok 2019 rozpočtované v sume 4,40 mil. eur rastú oproti schválenému rozpočtu na rok 2018 o 100 tis. eur, t. j. o 2,33 %, čo je spôsobené rozpočtovaním výdavkov na znižovanie administratívneho bremena. V oblasti podpory podnikania sú rozpočtové zdroje v roku 2019 smerované na podporu startupov, administráciu podporných schém a programov.“

V prípade Česka bol v tomto roku vypracovaný projekt na podporu startupov zo strany Národného inovačného fondu, ktorý by mal začínajúcim podnikateľom prerozdeliť až 1,3 miliardy českých korún (50,2 miliónov eur), no zo strany startupistov nemá veľkú obľubu. Výmenou za investíciu si pýta podiel vo firme, čo by podľa odborníkov mohlo naštrbiť krehký trh. Navyše kritizujú to, že v Česku je dostatok súkromných investorov a o peniaze od štátu sa pobijú len tí, ktorí u nich neuspeli.

Preto je omnoho jednoduchšie obracať na práve na súkromný sektor. Tu v oboch krajinách fungujú rôzne crowdfundingové platformy (StartLab, HitHit, Startovač, Crowdberry, Marmeláda,…), tzv. hromadné financovanie, kde začínajúcim projektom pomáha verejnosť, no výnimkou nie sú ani angel investori. Tí v startup veria a investujú doň za určitých podmienok. Okrem financií mu však odovzdávajú aj dôležité know-how a rady z praxe. Na Slovensku je známym angel investorom napríklad Ivan Štefunko, Anton Zajac alebo Michal Truban, v Česku je to Jiří Hlavenka alebo Ondřej Bartoš.

Veľmi užitočný portál pre podnikateľov podnikajte.sk hovorí: „Zo zistení z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska vyplýva, že približne 19 z 20 slovenských mladých podnikateľov začína podnikať s kapitálom menším ako 15 000 eur a tri štvrtiny začína dokonca s kapitálom menším ako 5 000 eur.“

Mentoring

Dôležitou súčasťou je okrem finančnej podpory aj už spomínaný mentoring, a teda odovzdávanie cenných rád a tipov a tu je podobná situácia u nás aj u našich susedov. Koučovanie totižto ponúka takmer každý klasický investor. Vieš o tom, že Microsoft by nebol Microsoftom, keby sa Bill Gates nezoznámil s Warrenom Buffettom, ktorý ho neskôr viedol? Aj Mark Zuckerberg mal svojho Stevena Jobsa. Postačí staviť na niekoho, kto sa stopercentne rozumie odvetviu, v ktorom sa chystáš pôsobiť a veriť v jeho rady.

Andrej Kiska mladší, s ktorým rozhovor si môžeš prečítať TU priznal, na otázku ktorá kra­jina z tých, v kto­rých pô­so­bí jeho Credo Ventures, má naj­lep­šie pod­mienky na za­lo­že­nie star­tupu a ako sa líši od Slo­ven­ska odpovedal: „Nejde ani tak o pod­mienky, ale vy­spe­losť pod­ni­ka­te­ľov, ktorí tie biz­nisy za­kla­dajú. Čím viac úspeš­ných star­tu­pov v kra­jine máte, tým viac máte ľudí, ktorí majú re­álne skú­se­nosti s tým, ako bu­do­vať glo­bálne úspešnú firmu. V tom sme napr. s Čes­kom, Poľ­skom alebo Ru­mun­skom po­zadu.“ Podľa minuloročného prieskumu Svetovej banky sme však Česko v podpore startupov predbehli. Zatiaľ čo my sme sa v rebríčku krajín podľa najlepších podmienok pre rozvoj startupov obsadili 68. miesto, Česko sa ocitlo až 85. mieste.

Z pohodlia domova

Snáď najjednoduchšou pomocou startupom sú informácie, ktoré sú verejne dostupné, a to či najlepšie z pohodlia domova. Preto vznikajú weby, kde si prečítaš zaujímavé blogy, jednoducho sa prihlásiš do súťaží, skontroluješ všetky legislatívne zmeny, ktoré by mohli tvoje podnikanie ovplyvniť. V Česku sú to napríklad Česká asociácia startupov kvalifikovaných k investícii, kde jednoducho vložíš svoj nápad a odborníci zhodnotia jeho kvalitu a prípadne ponúknu konzultáciu, ďalej StartupJobs, kde môžeš nájsť parťáka do firmy alebo job v rozbiehajúcom sa projekte, ktorý ti učaroval, všetky novinky zo sveta českých startupov sa dozvieš na czechstartups.org a BusinessInfo.cz má pod krídlom všetky dôležité administratívne informácie.

Na Slovensku si nezabudni kliknúť na spomínané podnikajte.sk, množstvo užitočných informácií nájdeš aj na portály Združenia mladých podnikateľov Slovenska TU, majú dokonca užitočnú apku Biznis Info, ktorá ti pravidelne oznámi dôležité zmeny v legislatíve, no a Slovak Business Agency je na Slovensku najstaršou špecializovanou inštitúciou z hľadiska podpory malých a stredných podnikov (nájdeš TU).

Reálne však porovnať podnikanie u nás a v Česku môže len ten, kto to zažil na vlastnej koži a vie zhodnotiť nie len podnikateľské prostredie (konkurenciu, podporu zo strany investorov aj štátu), ale aj finančnú stránku. No a ak takéhoto podnikateľa/startupistu poznáš alebo ním sám si, pokojne nám daj o sebe vedieť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech