Veľkolepý katamarán z dielne Zaha Hadid nemá konkurenciu. Luxusné dielo šetrí životné prostredie

  • Zaha Hadid Architects spojili sily s talianskym výrobcom Rossinavi
  • Vytvorili neokázalú luxusnú jachtu, ktorá myslí na životné prostredie
Oneiric
Zaha Hadid
  • Zaha Hadid Architects spojili sily s talianskym výrobcom Rossinavi
  • Vytvorili neokázalú luxusnú jachtu, ktorá myslí na životné prostredie

Architektonická kancelária Zaha Hadid Architects nepôsobí len na pevnine. Tri roky predtým, ako samotná Zaha Hadid v roku 2016 zomrela, sa architekti spojili s nemeckou lodiarskou spoločnosťou Blohm+Vohs. Z ich spolupráce vznikla séria šiestich konceptov „Unique Circle Yachts“. Ide o nezvyčajný projekt, ktorý však dnes pôsobí trochu odvážne.

Tentokrát sa do spolupráce so známymi architektmi pustil taliansky výrobca superjácht Rossinavi. Na veľtrhu Fuorisalone predstavili nový model jachty Oneiric. Informuje o tom portál Architectural Digest.

S ohľadom na prírodu

Oneiric je elektrický katamarán, pričom je spotreba jeho energie riadená prostredníctvom umelej inteligencie. Jachta je dlhá 44 metrov a má hliníkový trup.

Ten bol vyvinutý s citom voči životnému prostrediu. Spoločnosť sa zaviazala k prezentovaniu ekologických technológií a aj preto sú jeho súčasťou solárne panely, ktoré dodávajú energiu späť do batérií umiestnených pod rozľahlou palubou.

Solárne panely nedokážu vykonať úplne všetku prácu, konštatuje portál Wallpaper. Batérie katamaránu sú však navrhnuté tak, aby sa nabíjali, keď je jachta ukotvená.

Loď sa dá zároveň použiť aj ako mobilný zdroj energie. Jachta ti poskytne dostatok všetkého na to, aby si mal aj na odľahlom ostrove vykurovanie a osvetlenie.

T499-Z-Cat-L0064br-1527×1080
zdroj: Zaha Hadid
T499-Guest-F0001br-1527×1080
zdroj: Zaha Hadid

Schopnosť jachty využívať obnoviteľnú energiu tiež minimalizuje vplyv plavidla na morské prostredie. Pri kratších plavbách, napríklad medzi ostrovmi, je plne elektrická plavba možná až 100 % času. V prípade dlhších plavieb Rossinavi odhaduje, že bude motor potrebný len 30 % času.

V prepočte tak jachta z ich dielne ušetrí 40 ton CO2 pri bežnej transatlantickej plavbe.

Luxus bez trblietok

Zaha Hadid Architects ponúkli dizajn, ktorý je plný plynulých, dynamických povrchov a foriem, ktoré sú pre architektúru štúdia dnes charakteristické.

Vo vnútri lode je priestor pre desiatich cestujúcich a siedmich členov posádky. K dispozícii je kajuta pre majiteľa a štyri ďalšie pre hostí.

Oneiric
zdroj: Zaha Hadid
Oneiric
zdroj: Zaha Hadid

Na palube je veľa priestoru pre odpočinok a vonkajší salónik s jedálňou sa spája s hlavným salónom. Z apartmánu majiteľa je tiež prístup k veľkej prednej palube.

Práve otvorenosť jachty odlišuje Oneiric od bežného dizajnu jácht, pre ktoré sú typické malé kabíny a chodby. Moderný dojem dotvárajú veľké plochy zakriveného dreva a nábytok od Zaha Hadid Design.

Architektonický tím vo svojom dizajne využil ako kľúčový prvok aj odrazivosť. Lesklé zakrivené steny, povrchy a okná pomáhajú jachte s odrazmi pri neustále meniacich sa vlnách. Dizajn rozostruje hranice medzi loďou a morom.

Oneiric
zdroj: Zaha Hadid
Oneiric
zdroj: Zaha Hadid

Jachta ponúka neokázalý, no výrazný luxus.

Zaha Hadid zanechala svoj rukopis aj v hlavnom meste Slovenska. Jej meno sa spája s bratislavskými vežami, ktoré sú známe ako SKY PARK. Príbeh najznámejšej architektky sveta si prečítaš v našom článku.

Zdroje: Architectural Digest, Wallpaper, Yanko Design

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá