Nazývali ju kráľovnou architektúry. Rukopis Zahy Hadid nájdeš aj na Slovensku

  • Príbeh ženy, ktorá po sebe zanechala stopu aj na Slovensku, je plný pádov a vzostupov
  • Zaha Hadid bola v istom čase známa ako „papierová architektka"
Zaha Hadid
reprofoto: cassina.com, Penta Investments
  • Príbeh ženy, ktorá po sebe zanechala stopu aj na Slovensku, je plný pádov a vzostupov
  • Zaha Hadid bola v istom čase známa ako „papierová architektka"

Meno Zaha Hadid síce na Slovensku až také známe nie je a pozná ho iba určitá skupina ľudí, no konkrétne v Bratislave by známym byť malo. Toto meno sa totiž spája s bratislavskými vežami, ktoré sú známe ako SKY PARK.

„Zaha Hadid sa vďaka svojim prepracovaným návrhom stala ikonou svetovej architektúry. Jej dekonštruktivistické projekty dýchajú jej vášňou pre detail a získali množstvo ocenení. V roku 2003 získala ako vôbec prvá žena najvýznamnejšie ocenenie za architektúru – Pritzkerovu cenu. Sme hrdí, že vďaka projektu SKY PARK sa táto architektka zapíše veľkými písmenami aj do histórie Bratislavy,“ píše na svojej stránke developerská spoločnosť Penta Real Estate, ktorá za komplexom stojí.

Architektka Zaha Hadid už síce nežije, no jej projekty tu s nami budú večne. Život najznámejšej architektky je plný zaujímavostí, ktoré prekvapia aj teba.

Narodila sa v Bagdade

Hadid sa narodila v irackom Bagdade na konci októbra 1950. Pochádzala z rodiny ekonómov a podnikateľov, ktorí sa jej snažili zabezpečiť tú najlepšiu budúcnosť.

V dôsledku toho navštevovala dievčenskú školu vo Švajčiarsku, po ktorej si to nasmerovala na Americkú univerzitu v Bejrúte. Na tej vyštudovala matematiku. Ako uvádza portál The Pritzker Architecture Prize, v roku 1972 sa meno Zaha Hadid začalo spájať s architektúrou. 

Na Architectural Association v Londýne začala študovať architektúru, z ktorej promovala v roku 1977. Krátko po promócii nastúpila do Office of Metropolitan Architecture a popri tom sa venovala aj vyučovaniu na Architectural Association, kde spolupracovala napríklad s Remom Koolhaasom a Eliom Zenghelisom z Office of Metropolitan Architecture. 

Zatiaľ čo o jej súkromí toho známeho veľa nie je, jej meno sa spája s množstvom jedinečných stavieb, na ktorých zanechala svoj nenapodobiteľný rukopis. 

Papierová architektka 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: skypark.sk, pritzkerprize.com, britannica.com, theartstory.org, thefamouspeople.com, Arch Daily

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá