Pokusné mestečko: Pfizer tam zaočkoval 98 % obyvateľov, teraz sledujú, čo sa s ľuďmi deje

  • Brazílske mesto Toledo sa môže pýšiť vysokým percentom zaočkovanosti
  • Takmer všetci zaočkovaní obyvatelia tohto mesta dostali vakcínu od spoločnosti Pfizer
  • Situácia dokazuje, že očkovanie naozaj veľmi dobre funguje
Pfizer/očkovanie
TASR/AP/Mark Lennihan TASR/Lukáš Grinaj
  • Brazílske mesto Toledo sa môže pýšiť vysokým percentom zaočkovanosti
  • Takmer všetci zaočkovaní obyvatelia tohto mesta dostali vakcínu od spoločnosti Pfizer
  • Situácia dokazuje, že očkovanie naozaj veľmi dobre funguje

Brazílske mesto Toledo sa môže pýšiť vysokým percentom zaočkovanosti. Podľa informácií, ktoré uverejnil denník New York Times, je zaočkovaných minimálne jednou dávkou vakcíny až 98 % oprávnených obyvateľov. Podľa sčítania obyvateľov z roku 2020 má Toledo vyše 142-tisíc obyvateľov.

Takmer všetci zaočkovaní obyvatelia tohto mesta dostali vakcínu od spoločnosti Pfizer. Ako ďalej uvádza denník New York Times, výrobca tejto vakcíny ponúka mestu príležitosť k ešte vyššiemu percentu zaočkovanosti.

„Spoločnosť Pfizer oznámila, že plne zaočkuje všetkých obyvateľov tohto mesta, ktorí sú starší ako 12 rokov, aby mohla vykonať štúdiu o bezpečnosti a účinnosti tejto vakcíny,“ uvádza New York Times.

Spoločnosť Pfizer, ktorá ide túto štúdiu vykonávať bude zaočkovaných účastníkov sledovať celý jeden rok. Za tento čas sa pokúsi preskúmať, ako dlho bude vakcína proti koronavírusu účinná, rovnako to, akú silnú ochranu má vakcína voči novým variantom ochorenia COVID-19.

„Veríme vo vedu a lamentujeme nad takmer 600 000 úmrtiami na Covid-19 v Brazílii,“ uvádza starosta Beto Lunitti z Toleda, ktorého citoval denník New York Times. Práve tomuto sa mestečko snaží u svojich obyvateľov zabrániť tým, že sa dali zaočkovať.

Spoločnosť ďalej uvádza, že budú spolupracovať s nemocnicou, univerzitou, národným očkovacím programom, rovnako ako s miestnymi zdravotníckymi úradníkmi.

Podľa databázy, ktorú uvádza New York Times, zomrelo v Brazílii na Covid-19 až 600-tisíc ľudí. Odborníci tvrdia, že počet úmrtí je určite vyšší, avšak stále je to druhý najvyšší počet obetí na svete.

Podobný experiment v Serrane

V meste Serrane vykonali spoločnosti na výrobu vakcín v zime a na jar v roku 2021 experimentálny test, ktorý mal ukázať, o koľko percent bude nižšia pozitivita v porovnaní s mestami, ktoré neočkujú vôbec.

„V 45-tisícovej Serrane od februára do apríla 2021 zaočkovali proti covidu takmer celú dospelú populáciu a v meste zaznamenali pokles úmrtí na covid až o 95 %,“ uviedol Denník N.

V porovnaní s okolitými mestami, kde sa neočkovalo vôbec, bolo mesto Serrane práve vďaka vysokému percentu zaočkovanosti v počte prípadov na tom najlepšie.

Zdroje: The New York Times, Axios, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech