Poliaci chceli chrániť tradičnú rodinu zónami bez LGBT. Nakoniec cúvli, ulakomili sa na eurofondy

  • Poliaci chceli chrániť tradičnú rodinu takzvanými „LGBT free“ zónami
  • Keď hrozilo, že prídu o peniaze z eurofondov, rozhodli sa vycúvať
  • Objavila sa prvá lastovička, ktorá na výzvu vlády upustila od diskriminácie LGBT ľudí
lgbt
Unsplash/Shingi Rice, The Creative Exchange
  • Poliaci chceli chrániť tradičnú rodinu takzvanými „LGBT free“ zónami
  • Keď hrozilo, že prídu o peniaze z eurofondov, rozhodli sa vycúvať
  • Objavila sa prvá lastovička, ktorá na výzvu vlády upustila od diskriminácie LGBT ľudí

Poliaci sa ešte minulý rok dostali na stránky asi všetkých významných médií. Stalo sa tak však vďaka kontroverznému rozhodnutiu, ktoré si vyslúžilo kritiku nielen bežných ľudí a aktivistov ale aj politikov na európskej úrovni.

Ešte v roku 2019 bolo prijaté uznesenie, v ktorom sa uvádza „opozícia voči snahe zaviesť LGBT ideológie do miestnych samospráv a propagácii tejto ideológie vo verejnom živote.“ Aj na základe tohto dokumentu začali v Poľsku vznikať takzvané „zóny bez LGBT“.

Už minulý rok sme ťa informovali, že „LGBT free zóny“, ktoré zaberali až štvrtinu územia Poľska, môžu krajinu pripraviť o peniaze z eurofondov.

Agentúra AP informovala, že Poľsko sa rozhodlo vycúvať. Región v južnom Poľsku sa rozhodol zrušiť uznesenie a to práve pre hrozbu straty peňazí z EÚ. Regionálne zhromaždenie Swietokrzyskie si túto zmenu odhlasovalo. Tento región je prvým, ktorý sa rozhodol uznesenie zrušiť a z „LGBT free zóny“ vystúpiť. Rozhodli sa tak po výzve vlády, ktorá spomínané regióny vyzvala na zrušenie uznesenia.

Nespokojné sú menšiny aj ženy

V Poľsku zároveň v poslednej dobe počuť silnejúce hlasy, ktoré volajú po väčších právach LGBT komunity. Aktivisti uvítali, keď EÚ Poľsku pohrozila stratou eurofondov. Nespokojnosť sexuálnych menšín v kombinácii s neustálou snahou obmedzovať práva žien na interrupciu v Poľsku spôsobuje, že dlhodobo rastie odpor ľudí voči konzervatívnej vláde.

Staré uznesenie v tomto regióne nahradilo nové, ktoré hlása, že „poľská ústava zaručuje rodičom právo vychovávať deti v súlade s ich presvedčením a názorom, ale zároveň poskytuje záruku rovnosti a spravodlivého zaobchádzania pre všetkých“.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

K eskalácii nenávisti voči LGBTI výrazne prispievajú politici vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a poľská Katolícka cirkev. Pridal sa k nim aj poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa snažil obhájiť prezidentské kreslo.

Duda prirovnal LGBTI ku komunistom, začo si vyslúžil veľa kritiky od vrcholných predstaviteľov únie. Ostro ho kritizovala aj česká eurokomisárka Věra Jourová, ktorá má na starosti práve európske hodnoty a transparentnosť. Podľa Jourovej len využíva nenávisť voči LGBTI v politickom boji. Informoval o tom portál spravodajskej televízie ČT24. O tom, ako to s problematikou vyzerá u nás, sme písali v staršom článku.

Zdroje: AP, ČT 24, Startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech