Policajti už budú hliadkovať aj na slovenských svahoch. Stretnúť ich môžes v týchto strediskách

  • Policajné hliadky už nestretneš len v slovenských mestách či na cestách, ale aj v lyžiarskych strediskách
  • Po vyhodnotení pilotného projektu však nie je vylúčené, že v budúcnosti budú policajti vyškolení aj pre pohyb priamo na zjazdovkách na lyžiach
MINV
  • Policajné hliadky už nestretneš len v slovenských mestách či na cestách, ale aj v lyžiarskych strediskách
  • Po vyhodnotení pilotného projektu však nie je vylúčené, že v budúcnosti budú policajti vyškolení aj pre pohyb priamo na zjazdovkách na lyžiach

Stretnúť ich počas aktuálnej zimnej sezóny môžeš pri vlekoch, na zjazdovkách, v konečných staniciach, ale aj na chatách, informuje MINV. Pohybovať sa tu budú takzvané zmiešané hliadky v zložení policajt a príslušník Bezpečnostno-operatívnej jednotky Horskej záchrannej služby.

Kriminalita neobchádza ani svahy 

Zimné strediská bývajú centrom diania malej, ale miestami aj závažnej kriminality. Chceme byť všetkým zodpovedným lyžiarom a dovolenkárom na blízku, a preto sme spustili pilotný projekt prítomnosti našich policajtov priamo na svahoch. Nielenže budú k občanom ihneď k dispozícii v prípade nepríjemností, ale svojou prítomnosťou budú na okolie pôsobiť preventívne,” povedala prvá viceprezidentka Policajného zboru gen. Jana Maškarová.

zdroj: MINV

Ich úlohou má byť okrem preventívnej činnosti priamo v strediskách aj dokumentovanie a vyšetrovanie ťažkých úrazov, ktoré zavinila iná osoba.

Za posledné štvrťstoročie došlo k významnému nárastu a skvalitneniu lyžiarskych tratí, ako aj k veľkému pokroku v technickom vybavení lyžiarov, jazdiť sa začalo po výborne upravených tratiach a na lyžiach, ktoré dovoľujú oveľa rýchlejšiu a agresívnejšiu jazdu ako tomu bolo v minulosti,“ povedal veliteľ BOJ HZS plukovník Martin Kulanga.

zdroj: MINV

Za najproblémovejšie polícia označila obdobie prázdnin sviatkov a víkendov, kedy sú lyžiarske trate prehustené turistami. Ak k tomu pridáme ešte rýchlu jazdu a neohľaduplnosť niektorých návštevníkov, vzniká jedna z hlavných príčin zvýšenej úrazovosti lyžiarov.

Policajti sa budú počas služby na svahoch zameriavať napríklad na agresívne správanie návštevníkov v podnapitom stave, krádeže osobných vecí, alebo agresívne jazdy dovolenkárov spôsobujúcich zrážky a nebezpečenstvo pre ostatných.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, December 31, 2019

Políciu pritom neuvidíš len na začiatku vlekov, ale aj v medzistaniciach, konečných staniciach lanoviek alebo na chatách. Tieto hliadky sa budú v teréne pohybovať aj na snežných skútroch, štvorkolkách alebo na terénnych autách.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, December 31, 2019

Verejnosť bude môcť prvé hliadky policajtov a príslušníkov BOJ HZS vidieť zo začiatku prevažne vo väčších strediskách, kde je veľká koncentrácia ľudí – ako napríklad Jasná, Tatranská Lomnica, Hrebienok, Bachledova dolina, Donovaly a postupne budú pribúdať aj ďalšie lokality.

Po vyhodnotení pilotného projektu nie je vylúčené, že v budúcnosti budú policajti vyškolení aj pre pohyb priamo na zjazdovkách na lyžiach.

Priemerný hrubý mesačný plat policajtov sa na Slovensku pohybuje okolo 1240 eur. Platy sa však môžu líšiť v závislosti od krajov. Táto pracovná pozícia zastáva v rebríčku výšky platov 290. miesto, pričom zastúpenie žien na tejto pozícii je 9 % a priemerný vek predstavuje 29 rokov.

Polícia na lyžiarskych svahoch

POLICAJTI POMÁHAJÚ A CHRÁNIA UŽ AJ PRIAMO NA LYŽIARSKYCH SVAHOCHPríslušníci Policajného zboru riešia trestnú činnosť všade tam, kde sa vyskytne, teda aj v zimných strediskách, alebo vysokohorských chatách. Tohtoročnou zmenou oproti minulosti je aktívna prítomnosť policajtov priamo na svahoch. V aktuálne prebiehajúcej zimnej sezóne tak verejnosť môže pri vlekoch, na zjazdovkách, v konečných staniciach ale aj na chatách stretnúť zmiešané hliadky v zložení policajt a príslušník Bezpečnostno-operatívnej jednotky Horskej záchrannej služby (BOJ HZS).„Zimné strediská bývajú centrom diania malej, ale miestami aj závažnej kriminality. Chceme byť všetkým zodpovedným lyžiarom a dovolenkárom na blízku, a preto sme spustili pilotný projekt prítomnosti našich policajtov priamo na svahoch. Nielenže budú k občanom ihneď k dispozícii v prípade nepríjemností, ale svojou prítomnosťou budú na okolie pôsobiť preventívne. Úlohou spoločných hliadok polície a Bezpečnostno-operatívnej jednotky Horskej záchrannej služby je okrem preventívnej činnosti priamo v strediskách aj dokumentovanie a následné vyšetrovanie ťažkých úrazov, ktoré boli zavinené inou osobou," povedala prvá viceprezidentka Policajného zboru generálka Jana Maškarová."Za posledné štvrťstoročie došlo k významnému nárastu a skvalitneniu lyžiarskych tratí ako aj k veľkému pokroku v technickom vybavení lyžiarov, jazdiť sa začalo po výborne upravených tratiach a na lyžiach, ktoré dovoľujú oveľa rýchlejšiu a agresívnejšiu jazdu ako tomu bolo v minulosti. Problémom sú prevažne obdobia prázdnin, sviatkov a víkendov, kedy ešte znásobená koncentrácia návštevníkov lyžiarskych stredísk v týchto obdobiach spôsobuje prehustenie lyžiarskych tratí, ktoré je spolu s rýchlou jazdou a neohľaduplnosťou niektorých návštevníkov jednou z hlavných príčin zvýšenej úrazovosti lyžiarov,“ povedal veliteľ BOJ HZS plukovník Martin Kulanga. Policajti sa budú počas výkonu služby v zimných strediskách zameriavať na najčastejšie problémy lyžiarov, akými sú napríklad agresívne správanie návštevníkov v podnapitom stave, krádeže osobných vecí, alebo agresívne jazdy dovolenkárov spôsobujúcich zrážky a nebezpečenstvo pre svoje okolie.Policajti sa budú v zimných strediskách aktívne pohybovať súčinne s príslušníkmi BOJ HZS. Verejnosť tak príslušníkov Policajného zboru uvidí nielen na začiatku vlekov, ale aj v medzistaniciach, konečných staniciach lanoviek, no stretnúť ich budete môcť aj na chatách. Tieto hliadky sa budú budú v teréne pohybovať aj za pomoci snežných skútrov, štvorkoliek a terénnych vozidiel.Verejnosť bude môcť prvé hliadky policajtov a príslušníkov BOJ HZS vidieť zo začiatku prevažne vo väčších strediskách, kde je veľká koncentrácia ľudí ako napríklad Jasná, Tatranská Lomnica, Hrebienok, Bachledova dolina, Donovaly a postupne budú pribúdať aj ďalšie lokality. Po vyhodnotení pilotného projektu nie je vylúčené, že v budúcnosti budú policajti vyškolení aj pre pohyb priamo na zjazdovkách na lyžiach.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, December 30, 2019

 
Zdroj: minv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech