Policajti vo veľkom kontrolujú zákaz vychádzania. Ako dodržať nariadenia a vyhnúť sa mastnej pokute 1 000 eur

  • Nakoľko na území Slovenska aktuálne platí zákaz vychádzania, jeho dodržiavanie kontrolujú príslušníci polície
  • Za porušenie nariadení ti hrozí mastná pokuta
Polícia
facebook/polícia Slovenkej republiky, Instagram/PoliciaSlovakia
  • Nakoľko na území Slovenska aktuálne platí zákaz vychádzania, jeho dodržiavanie kontrolujú príslušníci polície
  • Za porušenie nariadení ti hrozí mastná pokuta

Od 19. decembra na Slovensku platia opatrenia súvisiace so zákazom vychádzania a lockdownom. Odporúča sa čo najmenej cestovať a stretávať sa ľudia môžu len v kruhu maximálne dvoch domácností.

Dodržiavanie týchto usmernení kontrolujú policajti, ktorí na facebookovej stránke uviedli, že kontrolovať budú nie len železničné stanice ale aj zásielkovne či obchody. Dopravní policajti zas budú vykonávať náhodné kontroly na hlavných ťahoch. Zastaviť ťa tak môžu na diaľnici a overiť si dôvod opustenia trvalého bydliska.

Kde policajtov stretneš?

Aktuálne ich môžeš stretnúť aj v nákupných centrách, kde kontrolujú, či je dodržiavaný zákaz otvorenia niektorých podnikov a obchodov. Okrem prevádzkovateľov, kontrolujú aj nakupujúcich a povinnosť nosenia rúšok. Spýtať sa ťa môžu na dôvod porušenia zákazu vychádzania.

Polícia na svojom profile radí: „Čo sa týka samotných kontrol, je dôležité komunikovať s policajtmi a vysvetliť dôvody opustenia svojho bydliska. Policajný zbor si uvedomuje, že určitý pohyb bude pretrvávať aj počas platnosti zákazu vychádzania.“ Ak by však porušenie tohto zákazu bolo neopodstatnené a v rozpore so stanovenými opatreniami, hrozí ti pokuta v blokovom konaní do výšky 1000 eur.

Je otázne ako to bude počas silvestrovského dňa. Podľa uznesenia vlády, zákaz vychádzania platí do 29. decembra. Koalícia ale plánuje v Národnej rade presadiť predĺženie núdzového stavu minimálne do 10. januára. Tí, ktorí sa teda chystajú tráviť Silvestra vo väčších skupinách, by mali podobné rozhodnutie zvážiť.

Aj napriek tomu, že hotely a lyžiarske strediská môžu byť otvorené, bude možno naďalej platiť obmedzenie vzťahujúce sa na už spomínané dve domácnosti. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na Facebooku v odporúčaniach zatiaľ zverejnilo prehodnotenie účasti na silvestrovských chatách.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

V týchto prípadoch by ti pokuta hroziť nemala

Vláda v súvislosti so zákazom vychádzania uviedla aj výnimky, na ktoré sa opatrenia nevzťahujú. Okrem nákupu potravín a drogérie je tiež povolená cesta na poštu či výdajné miesto internetových obchodov. Cestovať môžeš nepochybne aj do zamestnania. Pohyb v prírode nie je zakázaný ani v prípade vykonávania individuálneho športu. Ak sa chceš teda vyhnúť mastnej pokute, na klasický vianočný turnaj rovno zabudni.

Povolená je taktiež kúpa živého vianočného stromčeka v exteriéri či cesta za účelom kúpy rýb, taktiež v exteriéri. Nakoľko sa výnimka vzťahuje aj na bohoslužby, v niektorých okresoch sa obyvatelia dočkajú aj tradičnej polnočnej omše.

Toto je však otázkou konkrétneho mesta a obce, nakoľko o tom, či v danom regióne budú môcť byť otvorené kostoly a s akým počtom ľudí, rozhodujú až regionálni hygienici. Pokutu za pohyb vonku nedostaneš ani v prípade, že je dôvodom tvojej cesty presun na krst, sobáš alebo pohreb blízkej osoby.

Budeš dodržiavať pravidlá lockdownu?

Stretávanie viacerých domácností počas sviatkov teda povolené nie je. Výnimkou je iba návšteva takej domácnosti, ktorá „od začiatku zákazu nenavštívila osoba z inej domácnosti a za podmienky, že od začiatku zákazu podľa tohto uznesenia nebola vykonaná cesta do inej domácnosti“.

Navštíviť tiež môžeš lekáreň či očnú optiku. Zrealizovať môžeš aj cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej zdravotnej starostlivosti či preventívnej prehliadky. To isté platí aj v prípade, že sprevádzaš blízku osobu alebo príbuzného ku lekárovi.

Rovnako je to pochopiteľne aj s pobytom vonku počas cesty na vykonanie RT-PCR či antigénových testov. Kontrola policajtov súvisí aj s nimi. Pri vstupe na Slovensko cez Rakúsku hranicu platí, že sa buď preukážeš negatívnym testom, alebo zvolíš možnosť karantény.

Zdroje: slov-lex.sk/pravne-predpisy, markiza.sk, Facebook polícia Slovenskej republiky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech