Polícia bude k mladým vodičom na Slovensku nekompromisná. Čaká ich niekoľko zmien

  • Slovenský parlament schválili novelu zákona o cestnej premávke
  • Od nového roka tak vodičov čaká hneď niekoľko zmien
  • Na cestách to budú mať po novom ťažšie aj mladí, neskúsení vodiči
jamm
TASR - Radovan Stoklasa
  • Slovenský parlament schválili novelu zákona o cestnej premávke
  • Od nového roka tak vodičov čaká hneď niekoľko zmien
  • Na cestách to budú mať po novom ťažšie aj mladí, neskúsení vodiči

Z analýzy dopravnej nehodovosti vyplýva, že približne každá piata dopravná nehoda, pri ktorej je usmrtený jej účastník, je spôsobená vodičom s vodičskou praxou do dvoch rokov. 

Z celkového počtu evidovaných vodičov tvoria vodiči vo veku 17 až 24 rokov 8 %.  Za posledných 5 rokov však v priemere zavinili ročne smrť 19 % osôb z celkového počtu usmrtených osôb. Za rovnaké obdobie zavinili ročne v priemere 21 % dopravných nehôd, pri ktorých bol vodič pod vplyvom alkoholu. 

zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Dočkáme sa preto opatrení, ktoré by mali pozitívne ovplyvniť vývoj dopravnej nehodovosti na cestách. Nové opatrenia budú zamerané predovšetkým na kategóriu vodičov v čase tesne po získaní vodičského oprávnenia, kedy ešte osoba nedosiahla plnú psychickú zrelosť, no už si môže sadnúť za volant.

„Zavádza sa preto obdoba skúšobnej doby pre mladých začínajúcich vodičov spred roku 2009. Navrhované opatrenia sú však precíznejšie a majú snahu riešiť konkrétnu skupinu vodičov, ktorí v najväčšej miere negatívne ovplyvňujú dopravno-bezpečnostnú situáciu,” píše sa v novele o cestnej premávke.

Opatrenia budú spočívať v nariadení doškoľovacieho kurzu v autoškole, rehabilitačného programu u dopravného psychológa a v preskúšaní z pravidiel cestnej premávky na polícii. 

zdroj: minv.sk

Bude sa to týkať každého držiteľa vodičského oprávnenia skupiny B, ktorý do dvoch rokov od jeho udelenia ako vodič motorového vozidla dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročí najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy. 

Polícia si taktiež uvedomuje, že pre mladých vodičov je častokrát „čas cennejší ako finančný postih“. Bežné sankčné pokuty budú preto doplnené o vzdelávanie vodičov. Pozostávať bude z troch skupinových stretnutí. Každé stretnutie trvá 3 vyučovacie hodiny v rozsahu 50 minút.

Ak sa následne v rámci lehoty dvoch rokov od udelenia „vodičáku” dopustí osoba ďalšieho, čiže tretieho porušenia pravidiel cestnej premávky závažných spôsobom alebo prekročenia rýchlosti jazdy, nebude môcť šoférovať 6 mesiacov. Po vrátení vodičského oprávnenia takémuto držiteľovi začne opätovne plynúť nová dvojročná lehota s rovnakými následkami.

zdroj: minv.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech