Polícia radí o ceste do Chorvátska: Nepotrebuješ COVID-19 test, no treba ti formulár

  • Už od zajtra vyrazia prví Slováci vlakom z Bratislavy až do chorvátskej Rijeky
  • Regiojet potvrdil, že niektoré vlaky sú už kompletne vypredané a predali sa desiatky tisíc lístkov
  • Slovenská polícia upozorňuje, na čo si pri ceste k jadranskému pobrežiu dať pozor či už cestuješ vlakom alebo autom
chorvatsko
Unsplash/Niels Bosman
  • Už od zajtra vyrazia prví Slováci vlakom z Bratislavy až do chorvátskej Rijeky
  • Regiojet potvrdil, že niektoré vlaky sú už kompletne vypredané a predali sa desiatky tisíc lístkov
  • Slovenská polícia upozorňuje, na čo si pri ceste k jadranskému pobrežiu dať pozor či už cestuješ vlakom alebo autom

Spoločnosť RegioJet pristúpila k zvyšovaniu počtu vlakových spojov z Prahy cez Bratislavu a slovinskú Ľubľanu do Rijeky v Chorvátsku. Nočné vlaky dopravcu medzi českou metropolu a severochorvátskym prístavom na Jadrane začnú premávať už od zajtra 30. júna najprv trikrát v týždni a to v utorok, piatok a nedeľu smerom do Rijeky, opačne v stredu, sobotu a pondelok.

Žltý vlak z Bratislavy do Chorvátska ide už zajtra. Odvezie vyše 500 ľudí a takto bude vyzerať cesta

Aktuálne sa predalo približne 30 000 cestovných lístkov, viaceré spoje, vrátane prvého s odchodom v utorok 30. júna, sú kompletne vypredané.

Na čo nezabúdať pri ceste do Chorvátska

S účinnosťou od 28. mája 2020 môžu vstúpiť občania Slovenska do Chorvátska bez špecifikácie dôvodu návštevy. Ministerstvo vnútra odporúča pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár na stránke entercroatia.mup.hr, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice. V prípade, ak tak neurobíš vopred, musíš rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska.

Formulár je k dispozícii aj v slovenskom jazyku. Počas pobytu v Chorvátsku musia návštevníci dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia. Pri vstupe na územie tejto krajiny nie je potrebné preukázať sa testom na COVID-19. Netreba zabúdať, že aj deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad.

Polícia SR odporúča ľuďom, aby si pred odchodom overili aktuálnu situáciu v Chorvátsku, podmienky vstupu do krajiny, ako aj situáciu v krajinách, cez ktoré budú prechádzať.

Split, Chorvátsko
zdroj: Pixabay/Mariamichelle

Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii nájdeš informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

Prejazd (tranzit) do Chorvátskej republiky cez Rakúsko, Slovinsko a Maďarsko je bez obmedzení.

Pes aj fretka 

Polícia informuje, že Slováci plánujúci dovolenku v Chorvátsku si so sebou môžu zobrať aj psa, mačku alebo fretku, ale len s cestovným pasom zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade iných zvierat je potrebné mať pri sebe potvrdenie od veterinára o jeho zdravotnom stave.

„Nosenie chladných zbraní (kaser, lovecký nôž, baseballová palica, obušok) podlieha v zmysle Zákona o zbraniach a strelive Chorvátskej republiky ohlasovacej povinnosti. Prítomnosť takejto zbrane ohláste ihneď a proaktívne policajtovi na hraničnom priechode,“ upozorňuje Polícia.  

V opačnom prípade ti pri jej nájdení na hranici alebo kdekoľvek v krajine hrozí zadržanie, priestupkový súd a odňatie zbrane do vyriešenia priestupku. Môže ti byť udelená pokuta v prepočte od 660 eur – 5 280 eur alebo väzenia až na 60 dní.

Štátny tajomník MZV SR Martin Klus však upozorňuje, aby si ľudia, ktorí si naplánovali cestu do Chorvátska, dávali pozor na zmeny, ktoré nastali.

„V stredu 24. júna navyše došlo k jednej dôležitej zmene – ak by ste si chceli urobiť zachádzku a do Chorvátska vojsť z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska či zo Srbska, museli by ste ísť na 14 dní do povinnej samoizolácie. Opatrenie sa netýka tých, ktorí cez Chorvátsko len prechádzajú,“ hovorí.

Cesta do Chorvátska sa komplikuje, krajina zavádza niekoľko zmien. Matovič sa obáva uzavretia hraníc

Premiér Igor Matovič poznamenal, že celý svet dramaticky naberá počet prípadov. Ak to pôjde takto ďalej, vyjadril obavu, že sa o pár týždňov začnú zatvárať hranice aj v rámci Európy.

„Niekto si možno bude plánovať dovolenku, ale možno zrazu do tej krajiny nebude môcť cestovať. Alebo, keď sa bude z tej krajiny vracať späť, mal by ísť do povinnej karantény, ale je to ako v koši voda. Dnes to tam je, zajtra to tam nemusí byť, niečo je dnes bezpečné, zajtra bude nebezpečné,“ dodal Matovič.

Slovinsko možno vyškrtne Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín

Slovinsko vyradí Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín v prípade, ak tam počet ľudí nakazených koronavírusom prekročí priemer desať na 100 000 obyvateľov. Oznámil to v pondelok hovorca slovinského krízového štábu pre koronavírus Jelko Kačin, ktorého citovala agentúra SITA.

Počet prípadov nákazy v Chorvátsku opäť rastie od polovice júna. Minulý štvrtok úrady zaznamenali denný nárast o 95 infikovaných, čo je najviac od 1. apríla. Chorvátsky inštitút verejného zdravia potvrdil v pondelok ďalších 67 prípadov.

Chorváti začali epidemiologické opatrenia uvoľňovať na konci apríla. V uplynulých dňoch však ministerstvo zdravotníctva začalo niektoré opatrenia, ako je povinné nosenie rúšok, opäť sprísňovať, uvádza agentúra TASS.

Slovinsko zaznamenalo za nedeľu štyri nové prípady nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 300 ľudí. V nemocnici je s chorobou COVID-19 osem ľudí, nikto z nich nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla vláda na Twitteri.

Slovinsko dosiaľ potvrdilo 1 585 pacientov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19. Aktuálne je nakazených 89 osôb.

Za uplynulých sedem dní táto krajina potvrdila 64 nových nakazených. Minulý týždeň slovinská vláda znovu zaviedla povinné nosenie rúšok v uzatvorených verejných priestoroch a vo verejnej doprave. Zo zoznamu bezpečných krajín zároveň vyškrtla Čiernu Horu a Luxembursko. Ľudia prichádzajúci z krajín, ktoré nie sú označené ako bezpečné, musia po návrate podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Zdroje: MVSR, RegioJet, Facebook/Polícia Slovenskej republiky, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech