Polícia spustila na Slovensku veľkú policajnú akciu. Za tento prehrešok ti hrozí 300-eurová pokuta

  • Za deväť mesiacov roku 2019 polícia eviduje 97 nehôd na železničných priecestiach
  • Počas októbra a novembra bude preto prebiehať celoslovenská akcia, zameraná na dodržiavanie predpisov, pri prechode cez koľaje
  • Pokuty za nedodržanie dopravných predpisov sa môžu vyšplhať do výšky 300 eur
geto
minv.sk
  • Za deväť mesiacov roku 2019 polícia eviduje 97 nehôd na železničných priecestiach
  • Počas októbra a novembra bude preto prebiehať celoslovenská akcia, zameraná na dodržiavanie predpisov, pri prechode cez koľaje
  • Pokuty za nedodržanie dopravných predpisov sa môžu vyšplhať do výšky 300 eur

V najbližšom období budú mať policajné  hliadky pod drobnohľadnom nebezpečné železničné priecestia, na ktorých polícia v minulosti zaznamenala zvýšený počet dopravných nehôd. Informovalo o tom MV SR. Policajti budú v októbri a novembri kontrolovať predovšetkým dodržiavanie predpísaných rýchlostí vodičmi pri prejazde priecestím. Hliadky však pri kontrole nevynechajú ani chodcov a cyklistov, nakoľko aj oni majú svoje povinnosti.

Koľko ťa bude stáť nedodržanie dopravných predpisov?

Vjazd alebo prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané, sa podľa zákona považuje za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Podľa zákona o priestupkoch za takéto konanie je možné v správnom konaní uložiť pokutu od 60 do 300 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do dvoch rokov. V blokovom alebo rozkaznom konaní hrozí pokuta do 150 eur.

zdroj: minv.sk

Podľa polície sú Slováci nepoučiteľní. Za deväť mesiacov 2019 Polícia eviduje 97 nehôd na železničných priecestiach, zomrelo šesť osôb, päť sa ťažko zranilo a pod vplyvom alkoholu bolo sedem osôb. Pre porovnanie, v rovnakom období v roku 2018 sa stalo na priecestiach 88 nehôd, zomrelo sedem osôb, ťažko sa zranilo deväť a traja boli pod vplyvom alkoholu.

„Často prebiehajú cez koľajnice, mladí ľudia pri tom majú neraz slúchadlá, počúvajú hudbu a nepočujú vlak. Pri zrážke s ním je pri tom takmer isté, že bude mať smrteľné následky. Je škoda tých životov, a preto by sme chceli vyzvať ľudí, občanov, učiteľov, aby robili prevenciu v školách i medzi sebou a mysleli na to, že je lepšie radšej prejsť pár krokov navyše, ako raz vojsť do cesty vlaku,“ pripomenul minister Érsek.

zdroj: minv.sk

Polícia vlani zdokumentovala okolo 5000 priestupkov, ktoré spáchali ľudia pri prechádzaní cez koľajnice mimo označených priechodov. „A neraz sú medzi nimi aj rodičia s deťmi. A to je veľmi zlý príklad. Treba si uvedomiť, že ten vlak je veľmi silný súper a stret s ním je spravidla smrteľný. Preto sa chceme aktívne podieľať aj na ďalších aktivitách v rámci prevencie, lebo je to jediná cesta, ako znížiť počet tragických udalostí,“ skonštatoval viceprezident PZ SR Ľubomír Ábel. 

Ako sa vyhnúť pokute? 

Vo vzdialenosti 50 metrov pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdi rýchlosťou najviac 30 km/h. Ak na zabezpečovacom zariadení svieti prerušované biele svetlo, si povinný 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h. Vodič pritom nesmie zbytočne predlžovať čas prechádzania železničného priecestia.

Pred železničným priecestím, pri ktorom je umiestnená dopravná značka „STOJ, daj prednosť v jazde“, sú vodiči povinní zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má dobrý rozhľad na trať.

zdroj: minv.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá