Politici o excesoch tajomníka Kuffu: „Naozaj pochybil, ale aj toto zametú pod koberec“

  • Filip Kuffa sa zviditeľnil viacerými kontroverznými momentmi
  • Gröhling, Michelko, Migaľ, Bihariová a ďalší reagujú
Branislav Gröhling, Samuel Migaľ
Startitup/Jaroslav Rybár
  • Filip Kuffa sa zviditeľnil viacerými kontroverznými momentmi
  • Gröhling, Michelko, Migaľ, Bihariová a ďalší reagujú

S rezortmi pod vedením SNS sa spája viacero kontroverzií. Silnej kritike čelí už nejakú dobu ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) a aktuálne aj ministerstvo životného prostredia. Práve tam je štátnym tajomníkom Filip Kuffa (nominant SNS). 

Kuffa sa nedávno zviditeľnil sporným letom vrtuľníkom ponad najprísnejšie chránené územia Malej Fatry a tiež jazdou v národnom parku Poloniny na štvorkolke. Opozícii „pretiekol pohár trpezlivosti“ a žiadajú odchod Kuffu z funkcie.

Startitup priamo v parlamente medzi koaličnými aj opozičnými politikmi zisťoval, či by vláda mala odvolať štátneho tajomníka Kuffu.

Gröhling: Aj toto zametú pod koberec

„Myslím si, že to je úplná samozrejmosť, že tento človek by nemal zastávať pozíciu štátneho tajomníka, pretože naozaj pochybil. Ale na druhej strane, asi sa to neudeje, pretože to výrazné pochybenie Andreja Danka v rámci zrámovaného semaforu… a vidíte, že koľko týždňov sme čakali na nejaké rozhodnutie… Myslím si, že aj toto zametú pod koberec,“ hovorí pre Startitup líder SaS a exminister školstva Branislav Gröhling.

Branislav Gröhling
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Iný názor má poslanec Michal Bartek (Hlas-SD). „Je to náš koaličný partner, osobne sa na to musíme pozrieť, lebo tie informácie, ktoré o tom mám, mám iba z mediálneho priestoru a môžu byť do značnej miery skreslené,“ myslí si Bartek. Podľa mladého politika „v tejto chvíli na jeho odvolanie dôvod nie je“.

Ako sa na vec díva poslankyňa Progresívneho Slovenska Irena Bihariová? „Tu je toľko adeptov na odvolávanie, že by pokojne medzi nich mohol aj pán Kuffa zapadnúť,“ hovorí Bihariová.

„Viem si však predstaviť aj horúcejších kandidátov, napríklad tu máme zmeny a kalamity v rezorte kultúry. Ak na ňu príde, tak pani ministerka (Martina Šimkovičová, pozn. red.) mala nejaké vysvedčenie a spätnú väzbu aj v rámci petície,“ tvrdí podpredsedníčka PS.

„Minister vnútra je zase ten, ktorý neustále prináša nové dôvody a zámienky, pre ktoré si človek musí klásť otázky, či to má byť minister, ktorý vyvedie krajinu z marazmu a zabezpečí pokoj, tak ako sľubovali,“ dodáva poslankyňa.

Michelko: To, že chodí na štvorkolke, je v zásade v poriadku

Poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) v otázke, či by vláda mala Kuffu odvolať, nemá jasno. „Nezamýšľal som sa nad tým a nemám na to jednoznačnú odpoveď. Neviem vám povedať, prečo by ho mala vláda odvolávať,“ tvrdí exmoderátor a poslanec.

Roman Michelko
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Naopak Roman Michelko (SNS) má na vec jednoznačný názor . „Nie, myslím, že minister životného prostredia sa za neho postavil. V podstate to, že chodí na štvorkolke, je v zásade v poriadku,“ hovorí národniar.

„Minister sa za neho postavil, odporučí to vláde a vláda s najväčšou pravdepodobnosťou bude akceptovať odporučenie rezortného ministra,“ uzatvára poslanec.

Minister Taraba odvolanie Kuffu neavizuje

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) odvolanie Kuffu neavizuje. Nedávno deklaroval, že štátny tajomník chodí do terénu pracovne. Samotný Kuffa nevidí vo svojom správaní nič protizákonné, informoval TASR.

Šéf envirorezortu potvrdil, že Kuffa chodí do národných parkov pracovne. Podrobnosti nevedel. Odkázal na parlamentný výbor, kde má Kuffa svoje správanie vysvetliť. Taraba podľa svojich slov požiadal, aby sa výbor otvoril.

Štátny tajomník Filip Kuffa tvrdí, že do terénu chodí v súvislosti s plánovanými zonáciami s cieľom nájsť konsenzus s dotknutými subjektmi. Odmieta, že by porušil nejaký zákon. Aj v budúcnosti si podľa svojich slov bez problémov sadne na štvorkolku, do džípu, na snežný skúter, na koňa alebo na nedostupné miesta pôjde pešo.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá