Politici prezradili, kto je ich favoritom na prezidenta: „Rád by som tam videl človeka, ktorý nebude hovoriť, že Putin je super“

  • Prezidentské voľby 2024 sa blížia
  • Gröhling, Taraba, Pročko a ďalší prezradili, koho by radi videli v paláci
Jozef Pročko, Tomáš Taraba
Startitup/Jaroslav Rybá
  • Prezidentské voľby 2024 sa blížia
  • Gröhling, Taraba, Pročko a ďalší prezradili, koho by radi videli v paláci

Slovensko v novom roku čakajú dôležité prezidentské voľby. Ambíciu kandidovať na post hlavy štátu už potvrdili viacerí adepti. Avšak ani zďaleka ešte nie je úplne jasné, kto zvedie „súboj o miesto v paláci“

Za top kandidátov sa podľa odborníkov aj prieskumov aktuálne považujú exminister zahraničných vecí Ivan Korčok a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorý však svoju kandidatúru stále oficiálne nepotvrdil.

Startitup na poslednej riadnej parlamentnej schôdzi v roku 2023 zisťoval, kto je favoritom medzi poslancami, respektíve, kto by mal podľa nich kandidovať za prezidenta. 

Exminister Gröhling: Ivan Korčok má moju plnú dôveru

„Kandidáta za nás alebo za mňa osobne už mám, je to Ivan Korčok. On má moju plnú dôveru a je to ‚môj prezident‘, budem ho voliť. Nepotrebujem tam nikoho iného,“ hovorí pre Startitup exminister školstva a poslanec Branislav Gröhling (SaS).

Branislav Gröhling
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Minister životného prostredia Tomáš Taraba nie je taký konkrétny. Kto by mal kandidovať podľa exkotlebovca? „Niekto, kto bude z radov súčasnej vládnej koalície a bude mať najväčšiu šancu vyhrať. Zároveň, aby to bol kandidát, ktorý bude reprezentovať národné a kresťanské hodnoty Slovenska. Tiež by mal rešpektovať, že Slovensko patrí do západných štruktúr,“ tvrdí Taraba.

Podľa ministra by „kandidát na prezidenta nemal spochybňovať naše ukotvenie a mal by priniesť pokoj“.

„My ako Progresívne Slovensko sme urobili v týchto voľbách to najlepšie, čo sme mohli, a to, že sme ‚poskytli‘ na tento úrad Zuzanu Čaputovú,“ myslí si poslankyňa Irena Bihariová (PS).

„S najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme nikoho predkladať z vlastných radov, myslím si však, žeby nemali byť všetky ústavné funkcie obsadené tou istou zostavou. Nie je žiadnym tajomstvom, že v tomto smere nám je sympatickejšia osoba pána Korčoka,“ prezradila nám poslankyňa.

Avšak tvrdí, že „ešte sa nevyjadrovali, či ho podporia ako strana“. „Túto vec bude komunikovať náš predseda,“ dodáva.

Pročko: Rád by som tam videl človeka, ktorý nebude hovoriť, že Putin je super

„Mne nevadí ani pán Korčok. Rád by som tam videl človeka, ktorý nebude hovoriť, že Putin je super človek. Ktorý nebude hovoriť, že Ukrajina si to zaslúži, tak ako to robia nominanti Smeru, Hlasu či Republiky,“ hovorí poslanec Jožo Pročko (SLOVENSKO). 

„Ja si myslím, že by tam mal byť naozaj prozápadne orientovaný človek. Lebo ja chcem, aby sme patrili k západnej demokracii a nie k východnej diktatúre,“ uvádza poslanec.

Jožo Pročko
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Migaľ: Pellegrini by bol najlepší prezident, akého kedy Slovensko malo

Úplne jasno vo veci má poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD). „Ja za seba môžem povedať, že určite by som tam veľmi rád videl nášho predsedu Petra Pellegriniho. Z môjho pohľadu by to bol najlepší prezident, akého kedy Slovensko malo,“ tvrdí Migaľ.

Ako vidí prezidentské voľby poslanec Martin Dubéci (PS)? „Myslím si, že my tam vidíme jedného dobrého kandidáta. Pán Korčok spĺňa mnoho hodnôt, ktoré sú pre PS dôležité.“ 

Viaceré doterajšie prieskumy zatiaľ v prezidentských voľbách 2024 viac favorizujú predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Zdroje: Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá