Ponuka, ktorá sa neodmieta: S jedným eurom vo vrecku si vieš kúpiť dom v Taliansku. Vieme, ako na to

  • Taliani potrebujú znova zaplniť chátrajúce mestá
  • Vily predávajú za smiešne ceny
taliansko domy
Archív Canva
  • Taliani potrebujú znova zaplniť chátrajúce mestá
  • Vily predávajú za smiešne ceny

Čoraz viac Slovákov sníva o tom, že sa presťahujú do zahraničia. Tentokrát máš výnimočnú príležitosť zmeniť svoj život a kúpiť si dom v Taliansku len za 1 euro. Viacero menších talianskych dediniek totiž potrebuje predať opustené domy, ktoré im „špatia“ malebné prostredie. 

Ako píše portál The Independent, mladí Taliani z malebných dediniek migrujú do veľkých miest a vyberajú si skôr korporátny životný štýl. Práve preto hrozí, že niektoré nádherné miesta čoskoro ostanú bez obyvateľov. Tiež sa častejšie stáva, že Taliani zdedia dom po staršom príbuznom, no nechcú sa doň presťahovať. Aby nemuseli za druhý domov platiť dane, radšej ho výhodne predajú. 

„Domy sú zvyčajne v súkromnom vlastníctve. Majitelia sa ich často chcú zbaviť, aby nemuseli platiť dane a poplatky. Hovoríme väčšinou o schátraných alebo nebezpečných nehnuteľnostiach, ktoré potrebujú rekonštrukciu. V niektorých prípadoch hovoríme aj o domoch postavených v 80. a 90. rokoch. Tie potrebujú menej rozsiahlu obnovu,“ uvádza portál 1eurohouses.com.

Dom za drobné z vrecka

Až 25 talianskych obcí ponúka dom za symbolickú cenu – jedno euro. Prezrieť si ich môžeš na weboch 1eurohouses.com, case1euro.it alebo property-in-sicily.estate. Obec však, samozrejme, chce, aby noví majitelia tieto domy zveľadili a obývali aspoň nejaký čas. 

„Nepotrebujeme novú výstavbu a nové prestavby. Stratégiou na zlepšenie prostredia na bývanie a znovuzískanie našej kultúrnej identity je oživenie malých opustených centier alebo rekonštrukcia budov v dezolátnom stave s príbehom, ktorý je našou históriou,“ uvádza sa vo vyhlásení tímu 1eurohouses.com.

Kupujúcich by v podstate mohli odradiť len dve skutočnosti: nekupuješ si krásny vynovený dom a budeš ho musieť prerobiť. Znamená to, že ide o ponuku pre ľudí, ktorí majú vo vrecku aspoň 1 euro a v banke aspoň zopár tisíc. 

Podmienky pre kupujúcich

Hoci väčšina nehnuteľností sú skromné vidiecke domy alebo chaty, v ponuke nájdeš aj poriadne výstrelky. Za malú cenu si kúpiš napríklad bývalý kláštor pri Bologni, kde sa renovácie podľa The Independent môžu vyšplhať až na 1,5 milióna €.

Ďalšie náklady zahŕňajú právne poplatky do 3 000 € a možné „zárukové poplatky“ od 1 000 do 10 000 €, v závislosti od mesta a nákladov na renováciu.

Taliansko však ponúka superbonus – daňovú úľavu, ktorá pokrýva 110 % kvalifikovaných stavebných výdavkov. Noví majitelia musia predložiť plány na renováciu do 2 až 12 mesiacov, začať práce do jedného roka a dokončiť ich do troch rokov.

Podmienky pre kupujúcich

  • Hradia všetky náklady na kúpne zmluvy (notár, registrácia, prevod).
  • Vypracujú renováčný projekt do jedného roka od kúpy a získajú potrebné povolenia.
  • Začnú práce do dvoch mesiacov od získania stavebného povolenia.
  • Dokončia renováciu do troch rokov.
  • Zložia zálohu 5 000 €, ktorá prepadne, ak práce nebudú dokončené do troch rokov.
Zdroje: 1eurohouses.com, The Independent

Najnovšie videá

Trendové videá