Populárna destinácia Slovákov zaviedla časovače na toaletách. „Toto je naozaj neslýchané,“ reagujú návštevníci

  • Jaskyne Yungang predstavujú veľkolepú budhistickú pamiatku s 51 000 sochami
  • Nové moderné zariadenia v posledných mesiacoch šokovali návštevníkov
Yungang
Unsplash/Young Kane
  • Jaskyne Yungang predstavujú veľkolepú budhistickú pamiatku s 51 000 sochami
  • Nové moderné zariadenia v posledných mesiacoch šokovali návštevníkov

Yungangské jaskyne, nachádzajúce sa v meste Datong v čínskej provincii Šan-si, sú jedným z najvýznamnejších budhistických miest na svete. Tieto starobylé jaskyne, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, vynikajú svojimi sochami a reliéfmi z obdobia dynastie Wej.

Ako informuje CNN, Yungangské jaskyne prilákali v roku 2023 rekordných 3 milióny ľudí, čo je najvyšší počet návštevníkov, aký tu bol kedy zaznamenaný. Nedávno však vyvolali značnú kontroverziu inštaláciou časovačov na dverách dámskych toaliet, čo vyvolalo búrlivú diskusiu medzi viacerými návštevníkmi a užívateľmi internetu.

Narušovanie súkromia

Ako uvádza Asiaone, v snahe modernizovať zariadenia a efektívne riadiť používanie toaliet sa vedenie Yungangských jaskýň rozhodlo nainštalovať časovače na dvere kabínok v dámskych toaletách. Tieto časovače majú LED displeje, ktoré ukazujú, či je kabínka obsadená a ako dlho sa používa.

Verejnosť reagovala rôznorodo. Mnohí návštevníci, ako aj užívatelia internetu vyjadrili svoje nepohodlie a nesúhlas, pričom tvrdia, že časovače narušujú ich osobné súkromie. „Myslela som si, že to vyzerá veľmi moderne a zabráni to čakaniu v rade alebo klopaniu na dvere, ale tiež som sa cítila trochu trápne, akoby ma niekto sledoval,“ povedala jedna z komentujúcich. 

Niektorí zase spochybňovali nevyhnutnosť a finančné opodstatnenie takéhoto systému. „Toto je naozaj neslýchané… sedel by niekto na verejných záchodoch v turistickej lokalite len preto, aby sa hral na telefóne? Ako bol schválený rozpočet na tento projekt? Je to naozaj plytvanie.“

Na druhej strane, viacerí užívatelia internetu podporili iniciatívu, uvádzajúc prípady ľudí, ktorí trávia príliš dlhý čas na verejných toaletách bez ohľadu na ostatných. Títo podporovatelia veria, že časovače by mohli pomôcť efektívnejšie riadiť používanie toaliet a zabrániť ich zneužívaniu.

„Neviem, čo niektorí ľudia robia na toalete,“ napísal jeden komentujúci na Weibo. „Nerobia žiadny zvuk a nevychádzajú von.“​

Bezpečnostné opatrenie

V reakcii na kritiku predstavitelia Yungangských jaskýň objasnili, že časovače nemajú za cieľ kontrolovať alebo obmedzovať čas, ktorý návštevníci trávia na toaletách.

Účelom je čisto informačný charakter, ktorý má prispieť k zníženou čakacích dôb a zlepšiť správu zariadení. „Nie je možné vyhnať ľudí uprostred používania toalety,“ uviedol hovorca jaskýň. „Nie je to tak, že by používatelia museli odísť po piatich alebo desiatich minútach.“​​

Podľa informácií z Nanchang Evening News zamestnanec parku uviedol, že časovač na dverách dámskych toaliet je v prevádzke od 1. mája tohto roku a je primárne bezpečnostným opatrením, „ktoré zaisťuje pohodu všetkých hostí v prípade, že niektorí používajú toaletu dlhšiu dobu a nastane núdzová situácia“.

Yungangské jaskyne prechádzajú komplexnou modernizáciou, ktorá zahŕňa oveľa viac, než len inštaláciu nových časovačov na toalety. V snahe zvýšiť príťažlivosť tejto historickej pamiatky úradníci predstavili niekoľko nových atrakcií, ktoré majú obohatiť zážitok návštevníkov a prilákať širšie spektrum turistov.

Zdroje: CNN, Asiaone

Najnovšie videá

Trendové videá