Populárna značka čokolády nadobro mení svoj dizajn. Stratí ikonický prvok, pre ktorý je známa

  • Z loga čokolády Toblerone zmizne ikonický Matterhorn
  • Dôvodom je švajčiarsky zákon a presun výroby
  • Sladkosť sa bude vyrábať aj na Slovensku
toblerone matterhorn
Čokoláda značky Toblerone a švajčiarsky vrch Matterhorn Unsplash/Safwan C K, Giachen's World
  • Z loga čokolády Toblerone zmizne ikonický Matterhorn
  • Dôvodom je švajčiarsky zákon a presun výroby
  • Sladkosť sa bude vyrábať aj na Slovensku

Trojuholníkový tvar, švajčiarsky Matterhorn a šikovne zakomponovaný medveď v logu. Opis snáď u každého evokuje populárnu čokoládu Toblerone, ktorá sa od ostatných druhov odlišuje práve svojím ikonickým dizajnom a tvarom. Obal sa však má čoskoro navždy zmeniť.

Matterhorn musí zmiznúť

Onedlho budeš práve spomínaný Matterhorn na obale hľadať márne. Ako informuje britský The Guardian, švajčiarsky vrch bude nahradený „iným generickým alpským vrchom“. Problémom sú regulácie švajčiarskej ikonografie.

Podľa nich je totiž možné využívať švajčiarsku symboliku, akou je napríklad vlajka, na potravinách, industriálnych výrobkoch, alebo pri službách, len za splnenia určitých podmienok.

Konkrétne pri potravinách platí, že aspoň 80 % potrebných na výrobu musí pochádzať zo Švajčiarska, pričom väčšina výroby musí taktiež ostať v krajine. Pri mliečnych výrobkoch dokonca musí pochádzať zo Švajčiarska až 100 % materiálov, výnimkami sú len prísady, ktoré sa tu bežne nepestujú, ako napríklad kakao. 

Veľká časť výroby sa však v súčasnosti presúva do zahraničia, čím Toblerone prestáva spĺňať podmienky využitia švajčiarskej ikonografie a Matterhorn teda musí ísť preč. Z balenia zároveň zmizne fráza „vyrobené vo Švajčiarsku“ a bude nahradená formulou „založené vo Švajčiarsku“.

Nový dizajn balenia predstavuje modernizované a zjednodušené horské logo, ktoré je v súlade s geometrickou a trojuholníkovou estetikou,“ cituje hovorcu spoločnosti Mondelez, ktorá je výrobcom čokolády Toblerone, Guardian.

Časť výroby bude aj u nás

Časť presunutej výroby populárnej sladkosti pritom prevzalo aj Slovensko. Ako sme ťa už v minulosti informovali, Toblerone sa bude produkovať v Bratislave. Stať by sa tak malo už na konci roka 2023. 

O závod sa podelí s čokoládou Milka. Ako sme už predošle upozorňovali, jediným problém čiastočného sťahovania na Slovensko je skutočnosť, že produkty vyrobené mimo Švajčiarska nesmú byť označené za švajčiarske.  

Vynovenú podobu obalu tyčiniek, na ktorej bude oznámené, že produkt nebol vyrobený vo Švajčiarsku, by tak Mondelez mal využívať približne od leta 2023.

Kontroverzné zmeny zavádzali už v minulosti

Dá sa predpokladať, že zmena v dizajne sa stane aspoň čiastočne kontroverznou, prihliadnuc na históriu predošlých zmien. Za tie bolo totiž Toblerone už v minulosti kritizované. Ako ešte v roku 2016 informoval spravodajský web BBC, spoločnosť upravila dizajn samotnej čokolády kvôli rastúcim cenám prísad.

Produkt už jednoducho nedokázal byť vyrábaný za rovnakú cenu, a preto Toblerone stálo pred rozhodnutím zmenšiť obsah balenia, alebo navýšiť cenu. Napokon sa vedenie firmy rozhodlo pre prvú možnosť. Zmenšenie obsahu dosiahla menšou hrúbkou jednotlivých trojuholníkov a ich následným oddialením.

toblerone
zdroj: Unsplash/Safwan C K

Gramáž jednotlivých balení sa tak zmenila z pôvodných 170 gramov na 150. Pri väčšej verzii produktu sa zase gramáž znížila zo 400 na 360 gramov. Mnohí fanúšikovia čokolády túto zmenu v dizajne však označili za „hlúpo vyzerajúcu“.

Ako s odstupom 7 rokov dopĺňa The Guardian, Mondelez ohlásil počas tohto obdobia nárast v predajoch, pravdepodobne kvôli publicite, ktorú spoločnosť kontroverzným krokom získala.

Zdroje: The Guardian, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá