Populárne adaptogény lákajú sľubmi o zvládaní stresu. Vedecké dôkazy sú zatiaľ nejednoznačné

  • Bylinky, korene a huby známe ako adaptogény sľubujú lepšiu odolnosť proti stresu
  • Ich účinky sú však zatiaľ potvrdené len čiastočne
vedci, ashwagandha
  • Bylinky, korene a huby známe ako adaptogény sľubujú lepšiu odolnosť proti stresu
  • Ich účinky sú však zatiaľ potvrdené len čiastočne

Ľudia sa už oddávna snažili nájsť spôsoby, ako si zachovať zdravie, posilniť telo či zvýšiť výkonnosť. V Ázii siahali po čínskych hubách, špeciálnych koreňoch a bylinkách, informuje denník Sme.

Tieto prírodné poklady, ktoré dnes poznáme ako adaptogény, sa v modernom svete stali hitom. V časoch zrýchleného života a všadeprítomného stresu ich ľudia užívajú častejšie ako kedykoľvek predtým – v čajoch, kapsuliach, práškoch či smoothies.

Ani vedci a lekári nezostali ľahostajní. Počet výskumov adaptogénov rastie, no vedecké dôkazy o ich účinkoch zatiaľ nie sú jednoznačné.

Od vojenských experimentov k prírodnej terapii

Pojem adaptogén zaviedol sovietsky toxikológ Lazarev v 40. rokoch minulého storočia. Chcel označiť rastliny, ktoré posilňujú telo proti širokému spektru stresových faktorov. Myšlienka nevznikla len tak. Počas druhej svetovej vojny armády hľadali stimulanty bez vedľajších útokov ako závislosť.

Neskôr vedci Breckham a Dardimov zistili, že adaptogény zvyšujú odolnosť nielen voči fyzikálnym, ale aj chemickým a biologickým škodlivinám. Aby sa rastlina považovala za adaptogén, musela splniť tri kritériá: zmierniť škody zo stresu, povzbudiť organizmus a nespôsobiť žiadne škodlivé vedľajšie účinky.

Dnes vieme, že adaptogény jemne regulujú hlavný stresový systém tela – tzv. HPA os, a zvyšujú odolnosť buniek voči oxidačnému či psychickému stresu.

„Pomáhajú posilňovať reakciu tela na stres a zlepšujú jeho schopnosť bojovať proti únave a pritom to robia pomaly a jemne bez otrasov či nárazov,“ hovorí o adaptogénoch pre National Geographic Frank Lipman.

Najznámejšie adaptogény a ich účinky 

Prinášame ti prehľad tých najznámejších adaptogénov a toho, aké účinky majú na tvoje zdravie: 

  • Ázijský ženšen (Panax ginseng): Najcennejšia bylinka v tradičnej čínskej medicíne. Podľa štúdií z roku 2017 a 2014 pomáha pri ochoreniach srdca, znižuje únavu pri liečbe rakoviny a zmierňuje chronický stres.
  • Sibírsky ženšen (Eleutherococcus senticosus): Posilňuje imunitu, odolnosť proti infekciám a zlepšuje pamäť. Pomáha aj pri nespavosti.
  • Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea): Zmierňuje únavu, nákazu a depresiu. Štúdia v British Journal of Nutrition (2023) ukázala, že predlžuje čas do vyčerpania pri športe.
  • Schizandra čínska (Schisandra chinensis): Podľa výskumov na zvieratách má antidepresívne účinky, podporuje kogníciu a vytrvalosť.
  • Ashwagandha (Withania somnifera): Je najviac podporená vedecky. Štúdia v Medicine ukázala, že po 60 dňoch užívania znižuje depresiu a stres.
  • Reishi (Ganoderma lucidum): Hubový adaptogén posilňujúci imunitu a zlepšujúci spánok. Študovaný aj pri liečbe nádorov.

Trend vs. veda

Hoci ich popularita raketovo stúpa, adaptogény nie sú oficiálne uznané ako liečivá v slovenskej ani európskej legislatíve. Zaradené sú medzi výživové doplnky alebo potraviny.

„Adaptogény nefungujú ako aspirín. Pracujú v priebehu času,“ povedala pre The New York Times špecialistka na integratívnu medicínu Melinda Ringová. Upozorňuje, že adaptogény treba užívať niekoľko týždňov a pri ochoreniach ako autoimunitné choroby či problémy so štítnou žľazou treba byť obozretný.

Odborníci odporúčajú konzultáciu s lekárom pred začiatkom užívania adaptogénov, najmä kvôli možným interakciám s inými liekmi.

Stále na začiatku

Aj keď existuje mnoho štúdií, väčšina je malého rozsahu, často s menej ako sto účastníkmi, s metodologickými nedostatkami a realizované iba v obmedzených oblastiach. Testovanie adaptogénov komplikuje aj fakt, že ich účinky nie sú jednoznačné a mechanizmy účinku neústale bádame. Vo vedeckých výskumoch sme len na začiatku.

Napriek tomu výskum adaptogénov naberá na intenzite a ich potenciál v zvládaní stresu zostáva témou, ktorá budí ďalší záujem vedeckej komunity. Ak sa rozhodneš adaptogény vyskúšať, rob tak uvedomelo, s trpezlivosťou a najlepšie pod dohľadom odborníka.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroje: SME, The New York Times, PMC, Cambridge.org

Najnovšie videá

Trendové videá