Porazili sme prírodu, tvrdia vedci. Namiesto zotročenia ľudí budú sledovať populáciu a monitorovať choroby

  • Čipy figurujú v množstve konšpiračných teórií ako nástroj na ovládnutie sveta
  • V skutočnosti môžu byť čipy prospešné. Vedci predstavili malé lietajúce mikročipy
  • Ide o najmenšie lietajúce objekty aké človek kedy vyrobil. Inšpirované sú prírodou
céruzka
Northwestern University
  • Čipy figurujú v množstve konšpiračných teórií ako nástroj na ovládnutie sveta
  • V skutočnosti môžu byť čipy prospešné. Vedci predstavili malé lietajúce mikročipy
  • Ide o najmenšie lietajúce objekty aké človek kedy vyrobil. Inšpirované sú prírodou

Mikročipy často figurujú v konšpiračných teóriách ako nástroj zotročenia ľudí. Marian Kotleba tvrdil, že mikročipy budú ľudom aplikované prostredníctvom vakcín. Dočítal sa to vraj v Biblii. Podľa konšpirátorov mali byť mikročipy aplikované aj pri celoplošnom testovaní. Ako by také ovládanie ľudí prostredníctvom mikročipov vyzeralo, doteraz neprezradili. Určili len vinníkov – svetové elity na čele s miliardárom Billom Gatesom.

Teraz vedci predstavili nové mikročipy, ktoré ľudí zotročiť nechcú, ale naopak, môžu byť ľudstvu prospešné. Ide o malé lietajúce čipy veľké ako zrnko piesku, ktoré dokáže prenášať vietor a ktoré môžu slúžiť na zistenie znečistenia alebo prenosu chorôb.

Mikročipy dokážu posielať informácie do mobilných telefónov 

Ide vôbec o najmenšie štruktúry s krídlami, ktoré človek kedy vyrobil. Stoja za nimi inžinieri z Northwestern University. Svoj vynález podrobne popísali v článku zverejnenom v odbornom časopise Nature.

Drobné mikročipy môžu zhromažďovať informácie o svojom okolí. Vedci tvrdia, že by ich bolo možné použiť na monitorovanie kontaminácie, sledovanie populácií alebo dokonca na sledovanie chorôb. Vybavené môžu byť ultra miniaturizovanou technológiou vrátane senzorov, zdrojov energie, antén pre bezdrôtovú komunikáciu a vstavanej pamäte na ukladanie údajov.

zdroj: Northwestern University

Lietajúce mikročipy by tak dokázali posielať zhromaždené informácie priamo do mobilných telefónov, tabletov či počítačov.

„Našim cieľom bolo pridať okrídlený let do malých elektronických systémov s myšlienkou, že tieto schopnosti by nám umožnili distribuovať vysoko funkčné miniaturizované elektronické zariadenia na snímanie prostredia na monitorovanie kontaminácie, sledovanie populácie alebo sledovanie chorôb,“ uviedol vo vyhlásení John A. Rogers, ktorý viedol vývoj zariadenia.

Inšpiráciu našli v prírode a evolúcii 

Inšpiráciu našli vedci v prírode a v evolúcii, zamerali sa na let semien stromov, konkrétne sa inšpirovali semenom javora, technicky známymi ako ovocie samara. Odtiaľ pochádza aerodynamika mikročipov, vďaka ktorej zaistili, že pri páde vo vysokej nadmorskej výške riadeným spôsobom padá pomalou rýchlosťou. Tak sa stabilizuje let, zaistí rozptýlenie do širokej oblasti a predĺžil sa čas interakcie so vzduchom, čo umožní monitorovanie znečistenia ovzdušia a chorôb prenášaných vzduchom.

„Dokázali sme to pomocou myšlienok inšpirovaných biologickým svetom. V priebehu miliárd rokov príroda vytvorila semená s veľmi sofistikovanou aerodynamikou. Požičali sme si tieto koncepty dizajnu, upravili ich a použili ich na platformy elektronických obvodov,“ uviedol Rogers.

Porazili sme prírodu, tvrdia vedci 

Vedci tvrdia, že mikročipy by sa mohli vypúšťať v rojoch, hromadne. Mikročipy by tak boli zhodené z lietadla alebo budov. Išlo by o veľké množstvo zariadení, ktoré by sa dokázali široko rozptýliť, aby sa monitorovalo napríklad úsilie o obnovu životného prostredia po úniku chemikálií alebo by sa sledovali úrovne znečistenia ovzdušia v rôznych nadmorských výškach. 

„Myslíme si, že sme porazili prírodu,“ povedal Rogers trúfalo. „Prinajmenšom v užšom zmysle sme boli schopní postaviť štruktúry, ktoré padajú so stabilnejšími trajektóriami a pomalšími koncovými rýchlosťami ako ekvivalentné semená, ktoré by ste videli z rastlín alebo stromov.

Tiež sme boli schopní postaviť tieto lietajúce štruktúry vo veľkostiach oveľa menších, než aké sa nachádzajú v prírode. To je dôležité, pretože miniaturizácia zariadení predstavuje dominantnú trajektóriu vývoja v elektronickom priemysle, kde môžu byť snímače, rádiá, batérie a ďalšie súčiastky konštruované v stále menších rozmeroch,“ vysvetlil vedec.

zdroj: Northwestern University

Výskumníci mysleli na ekologicky a v súčasnosti vyvíjajú mikročipy, ktoré by sa dokázali neškodne rozpustiť vo vode, keď už nie sú potrebné. „Vyrábame tieto fyzicky prechodné elektronické systémy s použitím degradovateľných polymérov, kompostovateľných vodičov a rozpustných čipov s integrovanými obvodmi, ktoré pri vystavení vode prirodzene miznú a sú neškodné pre životné prostredie,“ povedal Roger.

Zdroje: Nature, Northwestern University

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá